Mistäköhän mahtaa johtua että mulla on tällä viikolla tullu joka päivä verta nenästä. Yleensä mulla tulee sillon verta nenästä kun on hirvee nuha ja lima kalvot kuivuu ja kun niistää ihan jatkuvasti, mutta nyt ei oo sellaista hirveetä nuhaa.
Joka päivä on käyny niin että kun kävelen töistä keskustaan bussi pysäkille(n.1km matka) niin kun pääsen sinne keskustaan ja niistän niin alkaa tulemaan verta nenästä. Tänään tosin pääsin kotiin asti kun en niistänyt ennen sitä :)
Onko mulla joku raudan, vitamiinien tai jonkun puutos vai mistä se vois johtua? Vai onko nää kylmemmät ilmat sitten jotenkin siihen syynä?
En tiedä.
Olis tosi kiva jos joku osais neuvoa mua että missä voi olla syy ja mitä pitäis tehdä asian eteen.
-Kiitos-
Joka päivä on käyny niin että kun kävelen töistä keskustaan bussi pysäkille(n.1km matka) niin kun pääsen sinne keskustaan ja niistän niin alkaa tulemaan verta nenästä. Tänään tosin pääsin kotiin asti kun en niistänyt ennen sitä :)
Onko mulla joku raudan, vitamiinien tai jonkun puutos vai mistä se vois johtua? Vai onko nää kylmemmät ilmat sitten jotenkin siihen syynä?
En tiedä.
Olis tosi kiva jos joku osais neuvoa mua että missä voi olla syy ja mitä pitäis tehdä asian eteen.
-Kiitos-
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulla aikanaan paha anemia oirehti jatkuvilla nenäverevuodoilla. Onneksi rautatabletit auttoi.
Toisaalta myös ilmojen kylmeneminen kuivattaa ja kiristää limakalvoja, niin ettei välttämättä tarvita mitään varsinaista vikaa kun jo nenä vuotaa verta. Kovin yksilöllistä.
Pitäisköhän mun ostaa rauta tabletteja, ei niistä varmaan ainakaan haittaa ole?
Ei kannata syödä rautatabletteja turhan takia, meet ensin terkkarille tai vaikka verenluovutuspisteeseen tsekkaan hemoglobiinin ja sitten vasta ostat rautatabletteja jos arvot liian alhaiset. Jos syöt ylimääräistä rautaa veresi paksuuntuu liikaa, mikä ei ole todellakaan terveellistä, ja rautatabletit myös ärsyttävät ruoansulatuskanavaa ja mahalaukkua, joten niitä kannattaa syödä vain kun on todella tarvetta!! Ja kannattaa tosiaan käydä testaan hemoglobiiniarvo, jos sulla on anemia niin se vaikuttaa monin tavoin ikävästi.
Minulla nenä vuotaa silloin kun kaivan oikein urakalla. Oletko kenties kaivanut nenää lähiaikoina tavallista enemmän? Itse teen sitä huomaamattani, jotkut sitten huomauttelevat, että taas kaivan nenää. Ehkä sinäkään et huomaa kaivavasi nenää jatkuvasti?
Nyt on lämmpityskausi menossa ja helposti limakalvot kuivuvat, jolloin pintaverisuoni voi katketa, aiheuttaen nenäverenvuodon. Hemoglobiinilla ei ole mitään tekemistä neneävernvuodon kanssa, tätä minullekin lapsena sanottiin kun usein tuli verta nenästä. Matala Hb ei aiheuta tai altista mihinkään verenvuotoon.
Jos nenä on tukossa tai karstoittunut, kokeile nenänlimakalvoja kosteuttavia tippoja tai suihkeita. Niistäessä nimenomaan saattaa pintaverisuoni rapsahtaa rikki. Niistä varovaisemmin, itse usein juuri töihin lähtiessä saan niistämällä aikaan nenäverenvuodon itselleni.
Asunnossa pesivä home aiheuttaa verenvuotoa nenässä, kuten niin monen monia mutakin oireita.
Kiitos teille kaikille hyvistä tiedoista.
Multa just kuukausi sitten hemoglobiini katsottiin ja se oli tosi hyvä, en muista enään arvoja.
Täytyy käydä ostamassa jotain tippoja tms. jotka pehmentää niitä limakalvoja.