Raamatun kirjoittamisen aikoihin vallitsi ns. ptolemaiolainen maailmankuva. Maa oli kaikkeuden keskus, jota planeetat kiersivät. Kaiken yläpuolella kaartui taivas, Jumalan asuinpaikka.
Kun nyt sitten myöhemmin "luotiin" uusi "taivas ja maa" ( syntyi uusi maailmankuva) Galileon, keplerin, Brahen, ym. kumppaneiden myötävaikutuksella, maa menetti merkityksensä kaikkeuden keskipisteenä ja myös taivaan kristallikupu Jumalan "asunnon lattiana " hävisi "taivaan tuuliin".
Raamatun ajan ihmisille taivaan sijainti oli siis selviö: taivas oli ylhäällä konkreettisesti. Missä se sitten sijaitsee tämän päiväen kristityllä uskovalla Raamatunlukijalla?
Haluttaisi vastata että uskovan omassa sydämessä, mikäli Jeesus asuu siellä. Mutta.....
Oletetaan,että ihminen on syntynyt vuonna 1950 ja on uskova. Koska Jeesus asuu uskon kautta hänen sydämessään, myös taivas on hänen sydämessään. Mutta kuinka Jeesus on voinut aloittaa tutkivan tuomion tämän ihmisen sydämessä olevassa taivaassa 1844, koska eihän tuota ihmistä tuolloin vielä ollut olemassakaan.
Entäpä ihmiset jotka kuolivat ennen vuotta 1844? Heidänkään sydämessäänkään tutkivaa tuomiota ei ole voitu suorittaa koska heitä sitä aloitettaess ei enää ollut.
Em:n valossa taivas ei voi siis sjaita ihmisen sydämessä eikä se sijaitse myöskään aurinkokuntamme planeettojen ratojen yläpuolella. Missä se siis on? - Miten selitetään ja sovelletaan ja selviydytään ongelmasta joka syntyy menneen ajan raamatunkirjoittajien ja nykyajan uskovien raamatunlukijoiden maailmankuvavien suuresta erilaisuudesta?
Missä on taivas?
2
154
Vastaukset
- sini-silmänen
Sinun taivaasi on siellä missä sinäkin, jos on ollakseen.
Jos se on muualla niin sinä et ole taivaassa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275324Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123885Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512810Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2851312Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308- 601193
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961112Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2141091