Raamatun kirjoittamisen aikoihin vallitsi ns. ptolemaiolainen maailmankuva. Maa oli kaikkeuden keskus, jota planeetat kiersivät. Kaiken yläpuolella kaartui taivas, Jumalan asuinpaikka.
Kun nyt sitten myöhemmin "luotiin" uusi "taivas ja maa" ( syntyi uusi maailmankuva) Galileon, keplerin, Brahen, ym. kumppaneiden myötävaikutuksella, maa menetti merkityksensä kaikkeuden keskipisteenä ja myös taivaan kristallikupu Jumalan "asunnon lattiana " hävisi "taivaan tuuliin".
Raamatun ajan ihmisille taivaan sijainti oli siis selviö: taivas oli ylhäällä konkreettisesti. Missä se sitten sijaitsee tämän päiväen kristityllä uskovalla Raamatunlukijalla?
Haluttaisi vastata että uskovan omassa sydämessä, mikäli Jeesus asuu siellä. Mutta.....
Oletetaan,että ihminen on syntynyt vuonna 1950 ja on uskova. Koska Jeesus asuu uskon kautta hänen sydämessään, myös taivas on hänen sydämessään. Mutta kuinka Jeesus on voinut aloittaa tutkivan tuomion tämän ihmisen sydämessä olevassa taivaassa 1844, koska eihän tuota ihmistä tuolloin vielä ollut olemassakaan.
Entäpä ihmiset jotka kuolivat ennen vuotta 1844? Heidänkään sydämessäänkään tutkivaa tuomiota ei ole voitu suorittaa koska heitä sitä aloitettaess ei enää ollut.
Em:n valossa taivas ei voi siis sjaita ihmisen sydämessä eikä se sijaitse myöskään aurinkokuntamme planeettojen ratojen yläpuolella. Missä se siis on? - Miten selitetään ja sovelletaan ja selviydytään ongelmasta joka syntyy menneen ajan raamatunkirjoittajien ja nykyajan uskovien raamatunlukijoiden maailmankuvavien suuresta erilaisuudesta?
Missä on taivas?
2
161
Vastaukset
- sini-silmänen
Sinun taivaasi on siellä missä sinäkin, jos on ollakseen.
Jos se on muualla niin sinä et ole taivaassa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827463Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044754Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734708HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen774171Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584150Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333649Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623102Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682796Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401980- 471715