Äänestäjä sinulla on vastuu lapsesi identiteetistä

arar

Kaikille pakkoruotsittajille ja erityisesti teksti on tarkoitettu seuraaville henkilöille:

Tarja "Tåve" Halonen SDP
Paavo "Paul" Lipponen SDP
Erkki "Erik" Tuomioja SDP
Arja "Agneta" Alho SDP
Eero "Edvin" Heinäluoma SDP.

Suomalaisillakin on oikeus omaan identiteettiin.

Äläkäkä tyrkyttäkö meille pienen rannikkokaistaleen, pohjanmaan rannikon paikallista ruotsalaista identieettiä meidän kaikkien suomenkielisten riesaksi, meidän puhdasta identiteettiä likaamaan. Itä-rajalta länteen on n.500 km leveällä kaistaleella ainoastaan yksikielisiä kuntia, suomenkielisiä kuntia, joihin ei ruotsalainen identiteetti ei ole ikinä kuulunut.

Kielitaistelija Ida Asplundin mielestä me olemme omineet suomenruotsalaisten kunniakkaan historian ja suomanruotsalaiset kulttuurihenkilöt. Me emme halua sitä, viekää pois kansallisrunoilija Ruuneberi, pakkoruotsi ja kaksikielisyys, Maamme Laulu ym. Viekää myös Suomen valtion määräämä ruotsalaisen kulttuurin ja identiteetin pakkosyöttö ja ihannointi pois. Viekää se vaikka Ruotsiin.

Me haluamme olla ylpeitä suomalaisesta historiastamme ja juuristamme, emme halua olla identiteetiltämme ruotsalaisten vankeja omassa maassamme.

Me suomenkieliset emme ole kaksikielisiä ja emme halua omia mitään mikä ei meille kuulu. Me luovutamme vapaaehtoisesti ruotsinkielisille kaksikielisen identiteetin ja pakkoruotsin, me emme niitä halua. Vain äidinkielen kuuluisi olla pakollinen kaikille.

Pakkoruotsi on ruotsinkielislle hyvä asia, ei suomenkieliselle.

Te väitätte että suomalainen identiteetti olisi jotenkin vajaa ilman ruotsalaisia vaikutteita. Kuitenkin mielestäni suomalainen identiteetti muuttuu vajaavaiseksi jos siihen lisätään jotain mitä siihen ei kuulu. Ruotsalainen identiteetti ei siihen kuulu. Suomalainen identiteetti tuntuu vajaalta koska te olette lisänneet siihen jotain mitä siihen ei ole aina kuulunut.

Suomalainen identiteetti ei ole mikään ruotsalaisen identiteetin sivuhaara eikä suomalainen identiteetti ole mistään kiitollisuuden velassa entiselle ruotsinkieliselle elitiille. Siksi suomenkielisen ei kuulu opiskella ruotsia pakolla palvellakseen entisen eliitin jälkeläisiä ruotsiksi, vaikka Presidentti Halonen on Ahvenanmaalla niin sanonut.

Ruotsalainen, germaaninen identiteetti on lähtöisin Saksasta eikä se ole ollut täällä jääkauden lopusta asti. Suomalainen identiteetti, kieli ja kulttuuri on ollut ja soputunut tänne tuhansien vuosien aikana.

Germaanivaikutteet, mm. ruotsinkieli, joka on pohjoisgermaaninen murre, ei ole syntynyt tällä. Se on myös selvä todiste siitä että se on vasta lähihistorian aikana siirtynyt tänne kapealle rannikkokaistaleelle, eikä se ole koskaan kuulunut suomenkielisten identiteettiin.

Äänestäjä!! Sinulla on vastuu minkälaisen identiteetin lapsesi saa. Saako lapsesi suomenkielisen, alistuvan identiteetin joka aina tulee katsomaan vieraita ihmisiä ylös, vai henkisesti vahvan identiteetin joka ei sorru alkoholismiin eikä itsemurhiin kuten suomalainen on aina ennen sortunut.

Varmista ehdokkaasi mielipide ennen kuin äänestät!

P.S Moderaattorille kiitokset siitä että aina poistaessaan viestini hän auttaa minua kelluttamaan tekstiäni ylimpänä.

1

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • copypaste_

      Meillä suomenruotsalaisilla on ikioma tuoksumme

      Näin nimestään huolimatta suomenruotsalaisnen kirjailija Henik Tikkanen:

      "Meillä suomenruotsalaisilla on ikioma tuoksumme. Yritämme varjella sitä. Isänäiti ei mielelläänn käynyt maitokaupassa sen jälkeen kun sinne oli tullut suomea puhuva myyjä. Se ei sopinut hänen nenälleen, se veti nenän kurttuun. Ja kun me lapsina ajoimme isän kanssa autossa läpi Sörnäisten, hän kiersi auton ikkunan kiinni, jottei meidän tarvitsisi tuntea työläisten hajua.

      Kulosaaren ainoa kunnantyöntekijä ei ymmärtänyt sanaakaan ruotsia, ja siitä me tiesimme että työläiset ovat suomalaisia." (Mariankatu 26, 1977)
      "Imperialistit pysyvät imperialisteina vielä pitkään sen jälkeen kun imperiumi on kukistunut". (Yrjönkatu, 1980)

      " Lehdet (suom.ruotsalaiset) olivat myös olleet auliita kehujen antamisessa ja oltuaan tarpeeksi auliita ne olivat katsoneet oikeudekseen hieman jarruttaa ja kunnioittaneet minua arvonimillä juopporatti, huoripukki, potenssikerskuri, paljastaja ja oman pesän likaaja. Oma pesä oli niiden mukaan ruotsalainen Suomi, yksi maailman tiedostetuimpia mutta hämärärajaisimpia maantieteellisiä käsitteitä. Sitä on itse asiassa jotakuinkin mahdoton liata. Mikä yhden suomenruotsalaisen rinnassa on lokaa on toisen rinnassa mitali.

      Lehdistö oli jo isoisäni isän sydäntä lähellä, hän perusti edistymielisen sanomalehden josta aikaa myöten tuli taantumuksen lehti, ja siinä lehdessä eräs alussa edistysmielinen ja radikaali pakinoitsija josta aikaa myöten tuli nariseva taantumuksellinen kirjoitti, että minä olin rahanahne roisto joka häikäilemättömästi myin vanhempani, ystäväni ja viholliseni. Hän väitti että vaimoni (Märta Tikkanen) teki samoin ja että kaikki meidän aikaansaannoksemme olivat sontaa". (Yrjönkatu, 1980)
      "Imperialistit pysyvät imperialisteina vielä pitkään sen jälkeen kun imperiumi on kukistunut". (Yrjönkatu, 1980)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe