Etsin asuntovaunua, veturina on paku

Opel Vivaro 1,9 CDTI 100 hp...

Se mitä etsin vaunulta on pieni koko, kuitenkin mukavuuksilla, WC, suihku,keittomahdollisuudet, jne.
Yleensä käyttäjiä on kaksi, mutta joskus on lapsi mukana. Käyttöaika on huhtikuusta, syyskuun loppuun ja käyttöä on silloin paljon, koska kierrän markkinoita Pohjoimaiden ja Balttian alueilla lähes jokainen viikko, eli vaunu on puolen vuoden aikana lähes jatkuvassa käytössä.

9

4726

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tollasella

      Ei tollasella autolla vedetä mitään vaunua.

      • Meksu

        Pakuhan on yksi parhaita vetureita, on massaa ja voimaa, eikä tarvitse pelätä että vaunu vie autoa henkilöautojen tapaan.


    • Jupi

      Home-Car 39 tai Home-Car 45.Näppärä perusvaunu riittävillä mukavuuksilla.Edullinen ja hyvä vedettävä.Älä pelästy merkkiä.Valmistaja on iso ja perinteikäs.Merkistä voi huonolla englannilla vääntää kuka mitäkin tahtoo.

      • tarkoituksiini

        sopivalta vaunulta. Onkohan näitä jossain Helsingin lähistöllä nähtävissä, muuten hintakaan ei ole paha.


      • Jupi
        tarkoituksiini kirjoitti:

        sopivalta vaunulta. Onkohan näitä jossain Helsingin lähistöllä nähtävissä, muuten hintakaan ei ole paha.

        Hyvinkää Caravan myy ja opastaa käyttöön.Liike tarjoaa muistaakseni myös huollot ao. merkille.
        Siinä H-C 45:ssa on suht hyvät säilytystilat omille romppeille.39:ssä säilytystilaa niukemmin.H-C vaunuissa on kuitenkin reilu kantavuus,mikä on hyvä huomioida,kun asuu vaunussa pidempään.Sitä tavaraa kun tahtoo kertyä (= Mutta veturisi on kyllä vähintään riittävä tämän kokoluokan vaunulle.Home-Carit muuten kuuluu Tirus Groupin tuotteisiin,kuten Cabbyt,KIPit,Beyerlandit jne.Zemppiä etsintään!!


    • Sateenkaari

      Kun noinkin paljon tarvitset vaunua, niin osta reilun kokoinen, muuten asuminen ja eläminen siinä voi olla melko hankalaa pitemmän päälle.

      Ja mitä tulee tuohon edellisen kirjoittajan kommenttiin, niin mielestäni autosi on veturi siinä kuin joku muukin vastaavan kokoinen ja tehoinen. Siis aivan OK.

    • muista että pitkä asuminen ...

      Katsele vaikka www.nettikaravan.fi niin sieltä löydät myyjät ja muut vaihtoehdot. Niitä jo mainittuja (Home-car) myydään muistamani mukaan Hyvinkäällä.
      Muutenhan noissa on pääosin samat varusteet, mutta hintahaitari on melkoinen riippuen siitä haluatko kesävaunun vai ympärivuotisen. Jos sulla käyttö rajoittuu kolmeen vuodenaikaan, niin voit hyvin valita kevyen keskieurooppalaisen mallin, mitä Vivarokin vetää ihan mukavasti. Sehän on kait periaatteessa sama kuin NIssan ja Rellu.
      Suihkua kannattaa käyttää tosin leirintäalueilla, sillä vaunun suihkut ovat käytännössä sellaisia liruja, että ne käy vaan pikkupesuun. Vesisäiliökin on vain 30-50 litraa eli sitä saa täytellä melko tiheään jollein löydy sitten sellaista ökyaluetta, missä tulo ja menovesi kytketään suoraan vaun kylkeen. Taitaa olla vielä harvinaisuus varsinkin Baltiassa. Jenkeillä niitä kyllä löytyy.
      Tilaa pitää kyllä olla kun asuu pitenpään sillä ihminen tarvitsee viihtyäkseen tavattoman määrän kaikenlaista sälää.
      Kun joudut irrottelemaan vaunua ja kääntelemään sitä, niin valitsisin kuitenkin yksiakselisen vaikka ne kaksialkseliset kulkeekin vakaammin perässä. Mutta onhan sulla tukeva veturi, missä on roimasti omaa painoa. (Auto myyntituotteet)
      Katso kuitenkin ettei mene yli suurimman sallitun yhdistelmäpainon, mitä valmistaja usein rajoittaa. Nimittäin auto henkiöt tuottet ja vaunun on melkoinen painolasti kiskottavaksi mille vaan veturille.
      Sängyt on syytä olla hyvät pitkässä asumisessa eli suositan erillisvuoteita hyvän unen saamiseksi, sillä jatkuva reissaaminen ja ulkoilmassa olo on melkoisen uuvuttavaa.
      Onnea rohkeaan valintaan.

    • katsomassa

      myös Poksia, siitä oli juttua uusimmassa Caravan-lehdessä!

    • aloittaja

      Tuo Home-Car alkoi kiinnostaa ja täytyypi tässä lähi päivinä suunistaa Hyvinkäälle tutkimaan vaunua hivenen tarkemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe