kannattaako vetäistä roteiinijauhetta nassuun ennen salireeniä? entäs hiilaria?
roteiinia ennen salireeniä
kannattaako???
6542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mä otan reilusti vain MassBlastia ennen ja jälkeen treenin, ja myös lisäproteiiniksi koska haluan lisää massaa. Noita sokerin haittoja liioitellaan nuorille, syöväthän useimmat karkkiakin. Kun vetää vähän leipää tai leseitä samalla, niin kuidut hidastavat sokerin imeytymistä.
joo massblastia niin ainakin vatta kasvaa. kas kun et kauppaa maininnut?
Siis mä en ite vedä proteiinii ennen treeniä mut siit on kuulema tehty tutkimusta:
http://ufsweb.myvisio.com/showpage.asp?id=4866
JOO OKEI SE ON UFSIN SIVULLA VOI VITTU ÄLKÄÄ INISKÖ. En koita puffata mitää mut toi on ainoo tutkimus jonka nyt satuin löytämään netistä.
SÄ pääset ihan törkeen pitkälle peruspalkkarilla.. Eli siis treenin jälkee proteiinia (HERAA!!! EI MUUTA!) ja hiilaria (MALTOA!! EI DEKSTROOSIA!!) suhteessa 1:1. Eli esimerkiksi: 40g heraa ja 40g hiilareita.
Jos haluut hifistellä nii sitte vaa kok phase järjestelmä, mut ÄLÄ OTA SITÄ NII HEMMETIN VAKAVASTI. Niiku jotkut ÄÄLIÖT tällä palstalla.
Ei siitä roteiinista potkuaa salitreeniin saa, mutta eipä siitä haittaakaan ole ja päivän aikana protskua pitää kuitenkin tankkailla säännöllisin väliajoin! Ite käytän ennen treeniä siihen tarkoitettua tavaraa SportLifen Creatine Blast:a ja potkii ihan perk...sti!! Ihan eri tehot lähtee treenistä! 1,5kk:ssa painokin on nuossut 6kg ja tuntuu et kroppa on kuitenkin kiristynyt!!
Vaikutukset saattaa olla hyvinkin minimaalisia riippuen toki kuinka hc-treenaaja olet mutta tutkimusten mukaan protskudrinkki ennen treeniä auttaa lihaskasvua ts. vähentää lihasten purkua treenin aikana. Jos haluat satsata, vedä protskudrinkki - jonka tulisi muuten olla heraa. Kaseiineihin, soijiin ja maitoproteiineihin (sis. kaseiinia) ei kannata koskea lähelläkään treeniä vaikka jotkin sontiaiset ovatkin kääntäneet eräät uusien tutkimusten tulokset ylös-alaisin ja yrittävät nyt puhua kaseiinin puolesta treenin jälkeen.
Ja jos oikeasti haluat tuloksia osta hydrolysoidun heraproteiini-isolaatin ja vapaiden aminohappojen (leusiini, glutamiini, arginiini ja alaniini esim) blandis-jauhe joka nostaa ihan suoraan suorituskykyä ja lykkää väsymystä (kovissa) treeneissä.
Jotkut asiantuntijat ovat sitä mieltä ettei (nopeita) hiilareita kannata vetää ennen treeniä koska ne aiheuttaa nopean energiapiikin joo mutta treenin lopussa vittumaisena oireena väsyn. Eli kannattaa syödä hyvin pitkin päivää, varsinkin aamulla tankata hiilareita, hyvin eli ladata glykogeenivarastoja ja sitten kiskaista heraa ennen treeniä. Vaikka olisikin jo nälkä ja syömisestä jo kulunut pitkä aika ovat energiavarastot (hiilarit) kyllä kaikkea muuta kuin tyhjät - niitä aletaan purkaa ja hiilareita pääsee vereen ja lihaksiin kyllä kovien sarjojen alettua.
Ja sitäpaitsi miksi vetää nopeita hiilareita? Ne ovat pitkälle jalostettua teollista paskaa joissa safkan rakenne on hajotettu niin hienoksi että kaikki hyvä on lähtenyt sieltä helvettiin - ainut mikä jää on kova vaikutus insuliinin eritykseen ellei mukana ole sitten niin helvetisti rasvaa että se vaimentaa tätä vaikutusta.
http://www.ufs.fi/product_info.php?products_id=89