Kerrotaanko siellä vieläkään kuinka kristinusko tuli maahan ? Murhaten, raiskaten ja ryöstäen, vanhan uskonnon pyhätöt tuhoten, uuteen uskontoon pakottaen.
Yhäkö valehdellaan pienille lapsille, perustetaan koko heidän elämänsä väärille uskomuksille ?
Yhäkö valehdellaan pienille lapsille, perustetaan koko heidän elämänsä väärille uskomuksille ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
elämä väärille uskomuksille. Mitäs pahaa siinä olisi? Mutta kun nyt perustetaan Totuuksille. Se ei ole oikein hyvä juttu. Siinä aina päitä putoaa.
Aivan ja sama ryöstäminen ja miksei myös mielen raiskaaminen jatkuu tänäkin päivänä,ehkä hiukan sivistyneemmin,muuta kuitenkin.Muutos on siinä mielessä ev.lut. kirkollemme edullinen,menneisiin aikoihin verrattuna,että nykyisin tätä silmitöntä ryöväämistä ja tuhotöiden tekoa tukee valtiovaltamme ja Lipposen hallitus.
varas vie sinun takkisi ja menee se päällä raiskaamaan...
Miten se takki liittyy valheiden totena opetukseen kouluissa ?
Kyllä mulle on ainaki opetettu, ettei suomalaiset ollu järin innostuneita uudesta uskonnosta. Kuka olis? Ei mieliä noin vaa muuteta. Tuskin nyt lapsille hirveesti raiskauksesta kerrotaa. Mutta eihän se nyt oo läheskää keskeinen asia uskonnonopetuksessa, saatika historian. Jokainen, jota asia kiinostaa, ottaa varmaa ite selvää.
Ajatelkaa esim intiaaneja, kuinka niiden koko kulttuuri on tuhottu ja kultaesineet varastettu.Tosin siitä on aikaa. Onneksi nykyään saa valita kun tulee aikuisex. Silti ei luulis kauheesti rasittuvan, jos elää kristittyna siihen asti. Eihän joudu viel ees veroo maksaa. vaikka oiskin papereissa kristitty, niin se ei muuta mihin uskoo sisällä päin. Tai uskooko mihinkää. Miks uskontoja väitetää valheiks? Jos haluaa uskoa, niin mikäs siinä. Uskokoo ihmiset vaikka piirtoheittimee, jos siltä tuntuu, kuhan eivät tee pahaa toisille ihmisille. Nykyää kaikki on niin organisoitua. Silti, monissa maissa asiat on pahemmin. Musta Suomen tilanne on mitä parhain.
monessa maassa ei ole lainkaan pakollista uskonnonopetusta.
Että opetetaanko kouluissa enään historiaa ollenkaan;) Pikainen testi tenavilla kyllä viittaisi siihen, ettei opeteta, tai sitten koulussa hyväksytään vastaukseksi "häh" ja "emmäätiä";))
maan asioista on kyse?