pillerit ja kivut

tietämätön83

Aloitin juuri Yasminit ekana vuotopäivänä. Nyt olen muutaman päivän syönyt, menkkojen 4:s päivä menossa tarkalleen. Vielä oli tänään hiukan menkkakipuja. Ennen kun söin pilsuja, ei yleensä enää edes kolmantena päivänä ollut maha kipee, ekana ja tokana kyllä oli tod. kipee.

Mietin vaan et eikö pillerit auta kipuihin heti ekojen menkkojen aikana, eikö kroppa vielä osaa suhtautua niinku pitäis? Toiv. ekan taukoviikon eli toisien pillerimenkkojen aikana ei ole enää kipuja koska mulla ne on aika pahat.

Voiko pillerit yleensäkin/alussa aiheuttaa PAHEMMAT menkkakivut?? eikö niiden pitäis helpottaa eikä pahentaa.. ja vuoto ei pillereiden takia ole ainaka vähentyny vaa pysyny samassa. Johtuuko nää jutut vaa siitä et olen pilsujen kans näin alussa vasta, jos kroppa tottuu vast myöhemmin? Vai?

3

281

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harsha

      Hei! Mä olen myös aloittanut Yasmin-pillereiden syömisen, jokin aika sitten. Ekalla viikolla mulla oli maha kipeä, kuten aina menkkojen aikana. Mutta ei sitten enää... 7 päivän tauon aikana ei enää minkäänlaisia kipuja... Saattaa olla henkilökoht. juttu, mutta mulla katos ainakin... Toivottavasti tästä oli apua!!!

    • blah

      Taitaa olla hyvin pitkälti yksilöllistä. Mulla ei ole ollut mitään vaikutusta menkkoihin, ihan yhtä kipeät ja runsaat kuin ennen pillereiden käyttöä ja olen syönyt jo jonkin aikaa (Yasmineita siis tosiaan), tämä siis ei ole mitään alun ongelmia. Toisaalta ei ole ollut pahemmin mitään negatiivistakaan sanottavaa, että sinänsä... Toivottavasti edes ehkäisevät kun muuten eivät näytä vaikuttavan yhtään mitenkään =D.

    • yasmin

      HEI!
      Kivut ja niiden häviäminen ovat todella yksilöllisiä, eivätkä niiden pois jäänti onnistu vielä ekalla aloittamasi viikolla. Myös vuodon väheneminen vähenee ajallaan,ei ensimmäisellä viikolla. Toivottavasti näin käy,minulla kävi,kivut pienenivät että myös vuoto väheni,olen yasminin käyttäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe