Vaikka te perässäroikkujat olettekin itsenne mielestä parempia kuskeja kuin se hidastelija jonka perässä roikutte, niin eikö teillä koskaan tule oman turvallisuuden vuoksi mieleen ajatusta , että olisi hyvä pitää turvaväliä sillä eihän koskaan tiedä mitä edellä ajava tekee ja sitten joutuu itsekkin tekemään hätäjarrutuksen.
Perässä roikkujat
KalleKehvelia
131121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
- reaktiomme ovat niin nopeita, että jarru painuu jo ennen kuin jarruvalojesi välähdys on saavuttanut okulaarimme
- premium-automme jarrut ovat paremmat kuin sinun autosi
- Luxus(latinaa)-automme kolariturvallisuus on parasta *****-ryhmää
- ajotaitomme mahdollistaa väistämisen kaikissa tilanteissa, joten meidän ei ole pakko edes jarruttaa
- laatuautomme maalipinta kestää sen ravan, pölyn, soran, nastaryöpyn, lasinpesunesteen, öljyn ja kuormasta putoilevat tavarat, joita ilma perässäsi on sakeanaan
- olet vain kateellinen, kun statusautomme sumuvalot hohtavat tavisromusi taustapeilissä ja uljas maski piirtyy ylväänä tajuuntaasi
- ainoa, sekin mitättömän pieni, asia mikä meillä on keskimääräistä huonommalla tolalla, on tuo ohittamisen taito. Emme meinaa millään päästä ohistsesi, vaikka olemme jo hyvissä ajoin valinneet suurimman mahdollisen vaihteen ja aloitamme ohituksenkin niin läheltä kuin mahdollista. Joten voisitko, pliis, väistää bussipysäkille.
Koitas nyt vähän miettiä fysiikan lakeja.
Jos ajelen 5 metrin päässä perässäsi ja joudut äkkiä jarruttamaan niin töyssy on vain vaimea kosketus jossa minulle ei käy juuri mitenkään, ongelmat on lähinnä sinun autosi hallinnassa.
Jos taas pidän 50 m turvavälin ja jarrutat jostain syystä, niin kerkiät pysähtyä kokonaan ja jos törmään pysähtyneeseen autoon niin se tekee jo paljon enemmän kipeetä, eli turvallisempaa on ajaa ihan lähellä ja säästää vielä polttoainettakin, joka auttaa kasvihuoneilmiöön, olen siis vastuullinen autoilija.
ei mulla ole pelkoa peräänajosta koska mullahan on nastarenkaat jotka pysäyttävät autoni ajassa joka on vain murto-osa siitä ajasta mikä sulla menee autos pysäyttämiseen niillä kitkoilla, varsinkin siitä vauhdista millä sä matelet niillä kitkoillas nii nastarenkaat pysäyttävät auton hetkessä
nastarenkaat pysäyttävät auton hetkessä
= liukas keli suisti auton tieltä
yrittäkää jo nyt uskóa että ei ne nastarenkaat sitä autoa pysäytä, vaan se kuski.
Kerran oli telkkarissa testi jossa auto laitettiin erittän liukkaalle tielle, eikä se keli sitä siitä mihinkään suistanut, et silleen.
katsohan, pilkunnussija viisasteli! jopa kitkakuskinkin minimaalisella järjelläkin teidän luulisi tajuavan että eihän se auto lähde liikeelle ilman kuskia saatikka pysähdy????
jos olet tässä maailmasta niin satuitkos huomaamaan että sä itse kirjoitit tuon "=liukas keli suisti auton tieltä" ?!?!
ei nastarenkaat pysäytä autoa mutta ne ne helpottavat äärettömän paljon kuskia pysäyttämään auton, kitkarenkaistahan ei voi edes vitsimielellä sanoa niin.
Ajotaidottomia tälläset perässä roikkujat kun eihän se mitään auta ajaa liian lähellä. Semmosille pitää vaanb vittuilla takaisin jos joskus saa jonkun peräänsä liian lähelle.
Jos saa oikein kunnon urpon peräänsä kannattaa laskea ajonopeutta oikein törkeästi, jos on siis tyhjä tie että olisi mahdollisuus ohittaa. Pahimmillaan olen vedättänyt perseenhaistajaa 40 km nopeudella motarilla! Ei vaan pelle kykene menemään ohi, mutta muuten kyllä pysyy perseessä kuin punkki! Kun ei ole itsellä kiire tämä on mainiota ajanvietettä, perseenhaistajan pullistuneet otsasuonet näkyy peruutuspeilistä.
Täytyy kuitenkin varoa ettei jarrutusvaloja liikaa vilkauttele ettei raukalta verisuoni katkea.
Perskärpäset ajavat yleensä niin lähellä takapuskuria, että heillä on jatkuvasti jarru "liipasimella", eli ovat varautuneet tiputtamaan nopeuttaan hetkessä radikaalisti.
Näin ollen voi kokeilla seuraavanlaista kikkaa: kytke takasumuvalo päälle yllättäen ja perässäroikkuja luulee jarruvalojen syttyneen. On kiva katsoa, kun aivan takapaksissa roikkunut työsuhdevolvo onkin yhtäkkiä sadan metrin päässä! :)
turvavälistä. Joskus olen harkinnut AIV-liuoksen käyttämistä takalasin pissapojassa.
Autosi pilalle, senkin heinähattu.
ja suutin taaksepäin, siinne vain sitten jäteöljyt, siitä kun vähän sumauttaa niin eiköhän vaihti vähän takan hiljene kun joutuu tienposkeen tuulilasia putsaamaan.
ootkos koskaan kokeillu semmosta kun minä, että ykskaks yllättävässä kohdassa lyötkin jarrut pohjaan!? siinä on tullut hyviäkin korvauksia perseeseenajajalta!
Autot on suunniteltu keulastaan kolariturvallisimmaksi...
Eli kakkoseks jäät jos kokeilet. Ei lohduta korvaukset ku oot rullatuolissa. Tuosta on myös moni jarruttelija kuollut...ainakin viimeistään kun peräänajaja kysyy miksi jarrutit ja lyö turpiin syystä.