Suunnitelmissa olisi ostaa pieni-auto diesel koneella ja tuommoinen olisi sopivassa hinta haarukassa, autolla on ajettu 90tkm.Kenelläkään omakohtaisia kokemuksia kyseisestä vehkeestä.
Volkswagen polo 1,4tdi-02
Sampo
122241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei ole ollut probleemaa 34 tuhannen kilometrin aikana. Olen yrittänyt etsiä koneen ongelmia mm. eri nettihauilla. Mitään ei ainakaan muista VW:n koneista poikkeavaa ongelmaa ole löytynyt? Ehdottomasti parempi hankinta kuin SDI. Suorituskyvyltään lähes sama kuin vanhempi jakajapumpullinen 1.9 TDI (90hv). TM joskus vuonna -02 vertaili Poloa Ford Fiestan kanssa. Fiesta oli selkeästi alakynnessä.
Maaliskuussa tuommoinen ostettiin uutena - nyt 30 000 km viatonta kilometriä takana (ja niinhän vielä pitääkin olla noilla kilometreillä)
On aikalailla optimi moottori tuon kokoiseen autoon - vääntöä löytyy passelisti ja oikeilla kierroksilla
Takakajarit piti laittaa, kun niitä ei ollut valmiina ja on kuitenkin jonkin verran meluisa.
MOI!
Itselläni oli -04 Polo diesel, kylläkin 1.9tdi. Vaihdoin pois koska totesin huoltojen olevan älyttömän hintaisia. Varsinkin jakohihnan vaihto jotain 1200e merkkihuollossa, vaihtoväli 90tkm-120tkm en muista tarkkaan tai 3vuotta. -> Eli 400e/vuosi. VAG hyväksytty moottoriöljy, dieselsuodatin, raitisilmasuodatin, ym myös kalliita. Nämä kaikki dieselveron kanssa noin 1200-1500e/vuosi. Eri asia jos tekee hommat itse.
ketjulla jo !
paitsi että ei se ajotehoissa pärjää vanhalle 1.9 90hp tdi:lle joka on edelleen vagin paras kone , se legendaarinen ihmediesel ! tehot siinä tosiasiassa on 98hp/217nm , penkitettyjä käyriä löytyy mm. netistä !
Siihen hihnanvaihtoväli on 90tkm ja sen hinta merkkiliikkessä on n. 580 euroa kaikkineen (vesipumppu) keskeytysturvatakuu päälle ! Kaikkihan nyt suodattimet osaa itse vaihtaa (ilma/raitisilma/polttoaine) !
Itse ajelin 1.4 tdin ja mua eto vaan se mopon ääni (3-pyttynen) , muuten polon kokoiseen autoon vallan nöyrä vääntäjä ja ketjun myötä yhtä kallista huoltoa vapaampi !
39 egee 4l kannu !
Tyhmäähän se on maksaa liikaa !
halvempia kuin varaosaliikkeessä harakiriosa !
prismassa mm. boschin pyyhkijänsulat golffiin 39 euroa pari , merkkiliikkessä alkuperäiset ja paremmat 22 euroa !
Hihna löytyy. Sama kone yhtä pyttyä vaille ja tasapainoakselin kanssa kun 1.9 100hp.
Suoritusarvoja näkee parin-kolmen vuoden takaisessa TM:ssä, jossa samassa ekoautovertailussa Polo 1.4 TDI ja Seat Cordoba 1.9 TDI:llä. Ei ollut paljon eroa.
sit kumpi vääntää ja vetää mukavammin ?
Polleja on erilaisia !
jos alle 30 tkm niin unohda dieselauto.
Kiitokset asiallisista vastauksista,toisena vaihtoehtona olen pitänyt peugeotin 206 sw mallia jota näkyy olevan reilusti myynnissä 2.0 hdi ja 1,4 hdi koneilla:mitä tuo hdi pitänee sisällään.Uudet 206 mallit myydään tuolla pienemmallä koneella,mitäköhän käytännön eroja noista lyötyy,vääntö kulutus jne.
Pösön kone on nelipyttyinen ja sitä myöten myös sen käyntiääni on PALJON pienempi ja sivistyneempi. Myös Pösön ruiskutusjärjestelmä on kehittyneempi, siinä on yhteispaineruisku ja VW:ssa puolestaan vanhempi jakajapumppu. Molemmat ovat suoraruiskuja. Itse päätyisin ilman muuta Pösöön.
Mistäpä sivistyneisyyden tiedät, koska et taida teknisiä tietojakaan? Vai, että jakajapumppu?