olla maailmanhistorian parjatuin henkilö?
Kuka
mahtaa
25821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
..maailmanhistorian parjatuin henkilö, johon yhdistetään negatiivisimpia tunnepurkauksia on Juudas. Tosin tämä on vain läntisestä/kristinuskon vaikutuspiirissä olevan mielipide, kaukoidässä tai muillakin mantereilla löytyy ehkäpä parjatumpiakin ihmisiä. Intiaanit, tai se vähä mitä heistä on jäljellä, ovat varmasti kironneet Kolumbuksen alimpaan helvettiin monta kertaa.
iskariot mitää pahaa tehnyt, tyypillä oli ihmiskunnan lunastutyössä yhtä merkittävä rooli kuin sillä toisellakin..joonaks..eiku jeenuksella..Jeesuksella.
En ota kantaa siihen tekikö oikein vai väärin, eikä sitä kysyttykään. Juudaksesta on kuitenkin tullut yleisnimitys kaikille tyypeille, jotka pettävät läheisensä/tuttavansa/sidosryhmänsä. Joten kyllä Juudas sitä kautta on varmaankin (ainakin länsimaiden) parjatuin henkilö.
Oma veikkaus on Adolf Hitler. Perustan veikkaukseni lähinnä kahdelle eri seikalle: Hitler on ensimmäinen henkilö maailmanhistoriassa, jonka parjaamisesta on tehty uskonto, itseisarvo ja osa virallista politiikkaa. Toisekseen parjaajien lukumäärä on tänä päivänä ihan omaa luokkaansa. Jotain Hunni Attilaa on ehkä parjattu monta kertaa useamman vuoden ajan, mutta maksimissaan parjaajia on ollut muutama miljoona. Sen sijaan Hitleriä parjaa jo puoluepolitiikan takia yli miljardi kiinalaista, ja tämän lisäksi Hitler-viha on ollut ja on edelleen virallinen osa koulujen opetusta jokaisessa maassa ympäri maailman. Lisäksi Hitleriin myös palataan jatkuvasti eikä vielä ole näkyvissä sitä, että Aatu vaipuisi historiaan.
minäkin. Jos viittaan oppitunnilla, ja sanon "Hitler Oli saatanan! Perkeleen! Kullinlutkuttajahuoranpenikka paska!!
Se pitäis saada takasi henkiin et voitais se vittu tappaa!" Niin opettaja ei varmastikkaan nuhtele minua karkeasta kielenkäytöstä. Saatikka että julistautuisi julkisesti antisemitistinatsisaastamurhaajapiruksi, kysymällä: "mistäs moinen purkaus?"
vaan jos sanon että se Juudas oli paskapää syfiliksenraiskaamankamenperäaukonvisvaroiske et se pitäis herättää henkiin et saatais se tappaa, nii jälkkäriä ropisee.
Adof Hitler
teos "suomi myrskyn silmässä",niin huomaatte ettei hitler niin paha mies ollutkaan.Stalin ja Churchill ne kaksi vekkulia,maailman sotaan syöksivät.Tämä on uusinta faktaa,jota on saatu julkisuuteen arkistojen kätköistä,niiden pikkuhiljaa avatessa tutkijoille oviaan.
Hitler,hän lienee maailmanennätys henkilö myös siinä suhteessa että hänestä on kerrottu ja jopa yleisesti todeksi tunnustettu enemmän valheellisia tai vääristeltyjä tietoja kuin kenestäkään muusta ihmisestä koskaan.
Aatua vihataan pääasiassa USA:ssa, Israelissa ja Englannissa.
Venäläiset ei edes käsittele tätä juutalaiskysymystä, niille on paljon suurempi asia tämä hyökkäys Venäjälle ...
Islamilainen maailma ( noin miljardi ihmistä ) ei paljon juutalaisia sääli ...
Etelä-amerikassa ketään ei kiinnosta Euroopan sodat ja niiden syyt, eikä ne ole muutenkaan USA:n puolella näissä asioissa pikemminkin päinvastoin.
Kiina ja yleensäkin Aasian maat vihaavat enempi Japania, jotkut jopa ihailevat ...
sanoo jotain negatiivista on se automaattisesti "tosi" jos sanoo jotain positiivista ei se ole kuitenkaan automaattisesti "valhe" Se on vain väärin.
että: "Täytyihän sen aatun nyt joskus sentään jotain hyvää jollekkin tehdä, eihän se olisi edes selvinnyt aikuisikään asti hengissä jos se kaikille aina olisi vain pahaa tehnyt".....gnöööööööt! Väärä vastaus Adof Hitler teki aina kaikkina aikoina kaikelle ja kaikille vain ja ainoastaan pahaa ja viellä kerran pahaa.
hän sitten äänivyöryllä valituksi Saksan johtoon.
Vastaus: Oli niin saatanan paha etteivät voineet älytä että on niin paha.
kuka muu mahtaa olla historian parjatuin henkilö?
hävinnyt osapuoli, oli se sitten sotilaallinen tai valtaan/rahaan ym. liittyvä tappio.
Attila tai Tshingis-kaani
Kyllähän nuo ovat nykypäivänä enemmän ihailtuja kuin vihattuja.
se on ylivoimaisesti Puskan Ykä !
Eurooppalaisessa kulttuurissa ainakin häntä on parjattu kolmisen tuhatta vuotta. Varmaan kauemminkin.
Eeva hyvänä kakkosena, jollei jopa voida sanoa, että Eeva ja Pandora olisivat jaetulla ensimmäisellä sijalla.
Eurooppalaisen valtakulttuurin näkemyksestä naiset yleensäkin. Sellainen 8000 vuoden parjauskampanja.
Mannerheimin se kuuluisi olla !
Mannerheim oli homo ja eihän homoja saa parjata. Heterothan ne kieroutuneita pervoja ovat ainakin nykyaikana.
Ei ole näyttöä edes homoudesta!
Jeesus, jos oli todellinen henkilö eikä yksi monista joka vastusti lakien kaikkivaltiutta. Meidän ongelmamme on yksilön vapaus ja järjestätyneen yhteiskunnan hallinto. Sellainen henkilö joka puolustaa vapautta ja toisten kunnioittamista, on vaarassa, koska aina löytyy ihmiisä jotka haluvat hallita muita. Uskovaiset syyllistyvät samaan, mutta käyttävät Jeesusta tai Raamatun lauseita. Valitan, jos loukkasin jotakin. Vapaus ja turvallisuus on itseisarvo eikä sen pidä riippua mistään aatteesta tai uskomisista.
Koska ihmiskunta on nykyhetkellä suurempi kuin koskaan, niin parjatuin henkilökin lienee hengissä. Tittelistä kilpailee menestyksellisesti ainakin Vladimir Vladimirovits Putin.
Putinia ei kuitenkaan parjata kuin lähinnä lansimaissa. Esim. Kiinassa ja Intiassa putleri on aika neutraali henkilö edelleen.
Historian parjatuin henkilö on joku sellainen, joka on erittäin vihattu Kiinassa ja/tai Intiassa, esim. Hideki Tojo, johtuen näiden maiden massiivisesta väestömäärästä.