Hyvityshinnasta

autoliikkeissä

Pääsin tutustumaan erään autoliikeketjun ohjelmaan, joka määrittää hyvitys- sekä pyyntöhinnan.

VW Golf Variant TDI:n hinta määräytyy suunnilleen seuraavasti: Arvo laskee vuodessa 10 prosenttia 1000 euroa/ajetut 30000 km. Omasta -02 Golfista (180000 km) ohjelma antoi liikkeen sisäänostohinnaksi 14000 euroa ja hintapyynnöksi 17000 euroa. -01-mallisesta 210000 ajetusta maksettaisiin hyvitystä 11800 euroa ja sen hintapyynnöksi ohjelma antoi 14600 euroa. Vastaavasti -00-mallisesta 240000 ajetusta hyvitettäisiin 9500 euroa hintapyynnön hintapyynnön ollessa 12000 euroa. Ja tällaiseltahan ne hintapyynnöt esim. autotalli.comissa vaikuttavat. Eli jos myyjä yrittää tarjota vähemmän, tinkikää. Enempää en ehtinyt myyjän koneelta selvittää ennen kuin myyjä tuli takaisin paikalle :)

10

2174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ioajs

      Voin sanoa, että jos olisit meidän liikkeessä ollut tonkimassa ohjelmiamme ja ihan kirjaimellisesti liiketoimintasalaisuuksia, et olisi ihan vähällä selvinnyt. Oikeusjuttu olisi ollut niskassasi.

      Kannattaisi vähän miettiä, onko tuollaisen riskin ottaminen ihan fiksua...

      • kivaa oli

        kivaa oli mutta jännää,,kunhan kiusasin ja juoksutin ressukkaa automyyjää,,,näin se päivä kuluu työttömällä:)


      • sanoa

        että, jos olet automyyjä, niin myy niitä autoja äläkä täällä surffaa netissä. Ja mitä vitun liikesalaisuuksia autoliikkeillä muka on? Muuta kuin kirjanpito, joka ei kestä päivänvaloa..


    • vaikuttaa

      Miten tuossa km vaikuttaa? Mikä on lähtökilometrit?

      Mites muiden merkkien % hinnantippuminen?

    • Kolmen tarhaikäisen isä

      heräsit housut märkänä isin ja äidin välistä ja pyysit lämmintä maitoa ja kuivat alle.

    • on laskenut
    • juttu!

      Kertoistko muillekin mikä on se ohjelma mikä laskee noin tarkkaan ja jos vielä osuu oikeaankin.
      Turhaan ne myyjät nostavat perseitään ja koeajelevat asiakkaitten autoja kun hinnoitteluun on keksitty oma ohjelma.
      Nyt voi kuka tahansa leipuri tai hitsari alata autokauppiaaksi ja rikastua?

      • Paavali

        Kyselin tässä kerran oman autoni vaihtoarvoa merkkiliikkeessä ja sain summan myyjältä täysin vuosimallin ja ml:n mukaan. Auto oli pihassa, mutta myyjä ei edes ikkunan läpi vilkaissut, saati tiedustellut varusteita. Myyntihinta vastaavissa oli yli kaksinkertainen. Eipä tullut kauppoja.


      • rtrrt

        niin se on aivan sama juttu melkein jokaisessa auto kaupassa sil ei ole väliä miten hyvin olet autoa pitänyt ja huoltanut ne kattoo aina halvimman mukaan ja yritetään kusettaa näin ainakin Espoossa. vaihdan auton muualla


    • laskenta

      esim markkina hinta 13000€, hintakorjaus -700€ =(5%) ,seisontapäivät (arvio 0 - 30 päivää)=korkokulut 4% -50€, katetavoite -2900€ eli hyvitys noin 9350€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe