Usko hyödyllinen illuusio?

Ihmislajilla voi olla luonnollinen, geeneihin ohjelmoitunut taipumus uskonnollisuuteen, vaikka mitään yliluonnollista (esim. Jumalaa) ei olisi olemassakaan. Eikö ole mahdollista, että uskonnollisuudesta olisi ollut valintaetua (ehkä monellakin tavalla) pitkän kivikauden (200 000 vuotta) aikana, jolloin jo nykyisen kaltainen ihminen eli vielä täysin luonnon armoilla, pelottavassa ja käsittämättömässä maailmassa?
4326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uskonnollisuudesta on ollut korvaamatonta hyötyä sivistyneempien yhteiskuntien syntyessä.

Uskonnollisuus toimii esim. loistavana ihmismassojen hallintakeinona. Kun ihmiset pidetään ruodussa suuren pelotteen - jumalan - avulla, on yhteisön selviytymiskyky muita ryhmiä vastaan parempi.

En jaksa nyt oikein enempää kirjoittaa mutta varmaan kaikki tajuaa mitä ajan takaa.

Äänestä
  • Toki, mutta taipumuksen uskonnollisuuteen (jos se siis on geneettistä, kuten "neuroteologit" väittävät)on täytynyt kehittyä jo kivikaudella, muttei luultavasti kuitenkaan aikaisemmin, koska ihmistä edeltäneillä hominideilla ei siihen liene vielä ollut kognitiivisia edyllytyksiä.

    Äänestä

Mitä vanhenmaksi tulen sitä enemmän olen alkanut epäilemään, että uskonnot ovat memeettisiä eläimiä jotka kasvavat ja kehittyvät älyllisten olentojen kollektiivisessa tajunnassa. Niillä on osittain oma tahto ja ne kehittyvät omassa evoluutiossaan.

Äänestä

Valintaetu piilee siinä, että uskonnollisuus vahvistaa yhteisöllisyyden tunnetta: me vastaan muut. Tälläkin palstalla se näkee, samoin uskovat tuntevat yhteenkuuluvuutta ja muodostuu (keskenään nahistelevia) eri tavoin uskovia porukoita. Ryhmälle on selviytymiskamppailussa etua voimakkaasta me-tunteesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mursuviiksiherra kirjoitti:

Ihmislajilla voi olla luonnollinen, geeneihin ohjelmoitunut taipumus uskonnollisuuteen, vaikka mitään yliluonnollista (esim. Jumalaa) ei olisi olemassakaan. Eikö ole mahdollista, että uskonnollisuudesta olisi ollut valintaetua (ehkä monellakin tavalla) pitkän kivikauden (200 000 vuotta) aikana, jolloin jo nykyisen kaltainen ihminen eli vielä täysin luonnon armoilla, pelottavassa ja käsittämättömässä maailmassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu