Mielipiteitä?

kristitty

Kertokaapa, mitä mieltä olette branhamilaisuudesta?

10

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • påhdiskelija

      Paljoo en siitä tiiä, mutta sen verran kyllä, että se on höpöhöpöhöpöhöpö-oppia.

    • lopunajan profeettana , Eliana tai Johanneksena, jonka tehtävänä oli palauttaa alkuperäinen kristinusko, jonka kirkot - helluntaiherätys mukaan lukien - olivat turmelleet.

      B:n kuoltua auto-onnettomuudessa v.1965, hänen kannattajansa vasta pääsivät oikein vauhtiin. B:sta tehtiin oikein tosissaan legendaa ja hänen odotettiin jopa nousevan kuolleista...

      Branhamilaisuuden oppi on peräisin amerikkalaisten äärifundamentlistien ja helluntailaisten piiristä. Se korostaa mm. seksuaalisuuden vastaisuutta ja miehen ja naisen roolieroja.

      B:n profetiat ei ainakaan kaikilta osin toteutuneet: 1977 ei tullut Tuomiopäivää eikä USA tuhoutunut vaikka hän näin oli ennustanut.

      Branham kävi v.1950 saarnailemassa Suomessakin ja myös meillä on jokin verran esiintynyt (en tiedä esiintyykö enää) branhamilaisuutta.

      • Ex-Baalinpalvoja

        Olemme saaneet jo uuden Branhamin.. Hän tulee Suomen Turust.. Ainakin jutut on ihan samat ja päämäärät..


      • Nimetön

        Itse olen monta kertaa lukenut nuo sanat jotka tulivat hänen suustaan saarnatessa:

        ....TE SANOTTE että minä olen profeetta minä olen vain veli....samoin hän ei missään ehdottomana totuutena sanonut että Herra tulee jonain määrättynä päivänä, niinkuin yleisesti pannaat sanoja hänen suuhunsa.

        Ehdottaisin että nuo ihmiset lukisivat WB:n opetukset Danielin 70 vuosiviikosta sekä Kysymyksiä ja vastauksia saarnojen vastaukset kyseisestä aiheesta.

        Muistaakseni profeetat Raamatussa eivät kertoneet ja kerskanneet itsestään että heillä oli jokin palvelustehtävä, mutta toiset kyllä huomasivat tuon lahjan ihmisessä (5 Moos. 18:20-22).

        Jeesus esimerkiksi kysyi itsestään Matt. 16 kenenkä ihmiset sanovat hänen olevan, ja samoin Jeesus tunnisti ja kertoi ihmisille kuka Johannes Kastaja oli, eli huomaamme kuinka Jumala tunnisti sen ajan profeetan ja vahvisti hänen palvelustehtävänsä.
        Mutta Jeesus ei ole NYT lihan ruumiissa kertomassa, kuka olisi profeetta tälle ajalle, mutta Pyhä Henki on VAHVISTAMASSA TÄMÄN AJAN PROFEETAN (Mal. 4:5,6, Ilm. 10:7)ihmein ja merkein ja Pyhän Hengen julkitulemisen kautta.


    • mutta....

      sitten hän ylpistyi ja meni harhaan. Eli branhamilaisuus on loppujen lopuksi harhaoppia.

      • kristitty.ihminen

        Branhamilaisuuden suurimpia harhoja ovat jeesusyksinoppi ja käärmeensiemenoppi.

        Mutta on se kuitenkin luterilaista kirkkaampaa
        oppia.


    • Kovin hyvin en tiedä Branhamilaisuudesta, mutta alkujaan hän oli kaiketi opetuksessaan selkeästi Raamatullinen ja kristillinen, mutta myöhemmin hän harhautui ja alkoi opettamaan ns, "Jeesus yksin" oppia, siis ettei Jeesuksella ollut "Isää" Jumalaa! jne... Varmaankin netistä löytyisi paremmin tietoa hänestä ja hänen myöhemmistä harhaopetuksistaan!?

      Hän harhautui pahasti selkeästä kristillisestä Raamatun opetuksesta ja sai surmansa autokolarissa joskus -60 luvulla!?

      • kristitty.ihminen

        Ihmeellistä, TaistoRa!
        Laitoimme äskeiset vietsit tarkalleen samaan aikaan. Lähes samansiltöisiäkin ne ovat.


      • Nimetön

        Kaikki profeetat ja samoin juutalaiset uskovat yhteen Jumalaan eikä roomalaisen kirkon monijumalaisuuteen ja Marioihin.

        William Branhamilla on saarna aiheesta JUMALUUS SELITETTYNÄ jonka hän piti 400 saarnaajalle joista jotkut oli babtisteja toiset "ykseyden" kannattajia toiset hyvin voimakkaita kolminaisuuden kannattajia, ja hän vetosi lopussa kokouksen että jos jollakin on nyt jotain sanottavaa häntä vastaan kyseisestä asiasta tulkoon NYT LAVALLE tai OLKOON AINAISESTI HILJAA ja nauhalla kuuluu selvästi se hiljaisuus ja veljesyhteyden tuleminen kokoukseen.Tuossa saarnassa hän selvästi toi julki ajatuksen ettei ole olemassa kolmea eri "persoona-Jumalaa."

        Jumaluus on ilmestys. Matt. 16, samoin Joh. 14 myös William Branhamilla oli saarna Ykseys. On myös Kol. 1:15 jossa sanotaan että Hänessä on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa....


    • moskovilla

      http://koti.phnet.fi/petripaavola/branhamvaaraprofeetta.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1925
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      100
      957
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      564
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe