Jumalanpalveluksissa toistetaan usein, että jokainen ihminen on syntinen ja näitä syntejä pitää rukoilla anteeksi.
Kysymys: Mitähän syntiä mahtoi tehdä vammaisena syntynyt lapseni, joka eli pitkähkön elämän. Ei pystynyt kuitenkaan ilman apua liikkumaan eikä huolehtimaan itsestään.
Hänen järkensä oli kuitenkin ns. normaali.
Yllättäen hän kuitenkin kuoli sairaalaan erään leikkauksen jälkeen.
Nyt on mieltäni alkanut askarruttamaan millä tavalla syntinen lapseni oli? Entä vastaavasti vauvat, jotka kuolevat lähes heti syntymänsä jälkeen?
Eikö tällainen julistus kaikkien ihmisten syntisyydessä kirkoissa ole hieman "metsikössä"?
Minut se ainakin on vieraannuttanut kirkosta ja ev.lut. jumalanpalveluksista.
Synti
12
390
Vastaukset
- mrx
et Jumala näkee ihmisen ymmärryksen ja sydämmen. Ei lapsi voi tietoisesti tehdä syntiä kun ei mistään mitään tiedä. Samoin jos on vaikkapa muuten vain järjen valo himmeämpi, niin ymmärryskin on silloin alemmalla tasolla, eikä voida vaatia samaa kuin ns. normaaleilta.
Raamatussa sanotaan kyllä että kaikki ovat syntiä tehneet ja Jumalan kirkkautta vailla. Eli ajatuksissaankin huomaamattaan voi tehdä syntiä, mutta Jumala on armahtaveinen ja varmasti näkee sen miten tietoisesti ja järjestelmällisesti syntiä harrastaa ja sen mukaan tuomitsee. - Mona-Henrika
>> Kysymys: Mitähän syntiä mahtoi tehdä vammaisena syntynyt lapseni >>
Siihen en osaa sanoa, miksi Jumala antaa toisten syntyä terveinä ja toisten sairaina. Mutta onhan hänenkin elämnsä kumminkin ollut yhtä tärkeä, kuin muittenkin.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000011479784
Tässä olisi linkki keskusteluun sairastuminenko synnistä ?- hansutuulia
Raamatussa oli myös tällainen tilanne. Siinä jotkut kyselivät oliko vanhemmat tehneet jotain syntiä.. Jeesus itse sanoi, *ei, vaan että Jeesuksen nimi kirkastuisi tässä pojassa* ja hän paransi sen.
- Uskomaton
hansutuulia kirjoitti:
Raamatussa oli myös tällainen tilanne. Siinä jotkut kyselivät oliko vanhemmat tehneet jotain syntiä.. Jeesus itse sanoi, *ei, vaan että Jeesuksen nimi kirkastuisi tässä pojassa* ja hän paransi sen.
En osaa luetella raamatun kohtia, mutta onhan perisynti ja muistaakseni puhutaan kostosta aina kolmanteen ja neljänteen polveen.
Ihmeellistä se on tuo Jeesuksen nimen kirkastaminen. - hansutuulia
Uskomaton kirjoitti:
En osaa luetella raamatun kohtia, mutta onhan perisynti ja muistaakseni puhutaan kostosta aina kolmanteen ja neljänteen polveen.
Ihmeellistä se on tuo Jeesuksen nimen kirkastaminen.Sairautta että se olisi syntiä?
- evankelista T
hansutuulia kirjoitti:
Sairautta että se olisi syntiä?
SYNTI= ihmis elässä se suurin "sairaus", eli epäusko.Ja synti aiheuttaa sitten todellista sairautta ihmisen elämään, mm. juopolla, haima, maksa, onnettomuudet jne. varkaalla linnatuomiot, jne.Epäusko= Jumalaan, Hänen sanaansa Raamattuun, Jeesukseen JNE. Karistamme epäuskon pois, JEESUKSEN NIMESSÄ, AMEN!
Uskomaton kirjoitti:
En osaa luetella raamatun kohtia, mutta onhan perisynti ja muistaakseni puhutaan kostosta aina kolmanteen ja neljänteen polveen.
Ihmeellistä se on tuo Jeesuksen nimen kirkastaminen.Raamatussa kyllä puhutaan kostosta kolmanteen ja neljänteen polveen, samoinkuin esim, Daavid valittelee synnissä syntyneensä.
Perisyntiopin "isänä" voi kuitenkin pitää Hippon piispaa, kirkkoisä Augustiinusta. Häntä saamme varsinaisesti kiittää Perisyntiopista.evankelista T kirjoitti:
SYNTI= ihmis elässä se suurin "sairaus", eli epäusko.Ja synti aiheuttaa sitten todellista sairautta ihmisen elämään, mm. juopolla, haima, maksa, onnettomuudet jne. varkaalla linnatuomiot, jne.Epäusko= Jumalaan, Hänen sanaansa Raamattuun, Jeesukseen JNE. Karistamme epäuskon pois, JEESUKSEN NIMESSÄ, AMEN!
Hihhulit, kuten sinäkin, eivät varmaankaan epäile uskoaan. Oletko siinä uskossa, ettet voi sairastua mihinkään, koska et ole syntinen?
- Nuorukainen
Työmies2 kirjoitti:
Hihhulit, kuten sinäkin, eivät varmaankaan epäile uskoaan. Oletko siinä uskossa, ettet voi sairastua mihinkään, koska et ole syntinen?
Putkitehtaalla perämiehenä ja tuntipalkalla yövuorossa?
Nuorukainen kirjoitti:
Putkitehtaalla perämiehenä ja tuntipalkalla yövuorossa?
Mieluummin olen kuin evankelistana, joo.
- armosta pelastettu
Me kaikki ikävä kyllä olemme sen ensimmäisen paratiisissa tapahtuneen synnin seurauksen "kantajia" sen synnin seuraukset ovat yleismaailmallisia ja se koskee koko luomakuntaa ei vain ihmisiä. tämä näkyy esim. geenistöjen jatkuvana rappeutumisena. Et sinä eikä sinun lapsesi tehnyt mitään nimenomaista syntiä mistä vammaisuus johtuu tai olisi ikäänkuin kosto siitä. Mutta niinkuin synti tuli maailmaan yhden ihmisen eli aadamin kautta on meille myös yhden eli Jeesuksen kautta annettu vapautus siitä.
>Emme me siis peri vanhempiemme tekemiä syntejä niinkuin joskus annetaan ymmärtää, vaan syntyessän lapsi on täysin puhdas ja viaton niin kauan kunnes oppii ymmärtämään hyvän ja pahan. Kun hän sitten tekee pahaa, vaikka ymmärtää sen vääräksi,rikkoo hän jumalaa vastaan.kuitenkaan ihminen ei pysty omassa voimassaan taistelemaan syntiä vastaan,vaan me tarvitsemme kristuksen veren pesoa,tullaksemme jälleen lasten kaltaisiksi.eli synnittömiksi.vaikka vammaisen lapsen syntymä on vanhemmille tuskaisaa,niin jumalan silmissä hän on arvokas.joten tässä valossa voimme uskoa että poikasi on taivaan isän luona,ei enään vammaisena vaan täydellisenä ihmisenä.jumala sinua siunatkoon ystävä. - tuttan
Ihminen on syntynyt syntisestä sukukunnasta ja terveellä järjellä varustettu evankeliumin kuullut, ja sen oivaltanut ihminen toki tekeekin ns. rauhan Jumalan kanssa, pyytäessään Jeesuksen veren nimessä syntinsä anteeksi.
Kiinnitin kirjoituksessasi lähinnä huomiota painatukseen. Painatuksen olisi hyvä olla armon ja vanhurskauden puolella, ei niinkään syntisyyden puolella, että ihmiseltä ei menisi toivo elää elämäänsä Kristuksen opetuslapseudessa.
Tutkimalla uutta testamentia, Jeesuksen opetuksia sinä löydät totuuden ja löydät pelastuksen. Löydät myös, mikä on Jumalan silmissä syntiä, josta olisi tehtävä parannus.
Kirkkokuntaan kuulumisella ei ole tässä asiassa painotusta, mutta sinä-Jeesus –suhteella on painotus. Ymmärrys myös siitä, että olet Jeesuksen pelastama on tärkeä merkitys omassa henkilökohtaisessa uskonelämässäsi.
Pieni vinkki vielä. Ihan kaikkia maailman asioita, jotka Jumala kyllä näkee ja tietää me ei ensinnäkään voida ymmärtää, toiseksikaan on lohdullista, ettei meidän tarvitse. Muut ihmiset, ja heidän elämänkohtalonsa kannattaa jättää Jumalan kannettaviksi, koska me emme ole sen enempää heitä luoneet kuin lopettaneetkaan. He niin kuin sinä ja minäkin olemme Jumalan luomia. Jumala siis kantaa vastuun jokaisen ihmisen elinpäivistä ottaen täyden vastuun myös heidän synnynnäisestä terveydentilastaan. Ei sellaisesta tarvitse surua kantaa, mikä ei kuulu omaan työmappiin.
Se mikä omaan työmappiin kuuluu on oma henkilökohtainen Jeesus-suhde, sekä kuuliaisuus hänelle. Raamatussa sanotaan, että menkää teille ja aitovierille ja evankelioikaa. Nämä asiat kuuluvat meidän työmappiimme. ei niinkään asioiden pohtiminen, joille emme mitään mahda.
Joka päivä on Armo uus! Siitä Jumalaa Ylistäkäämme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943632
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli452992Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.782497- 612358
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512321Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172297Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202187Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212183- 1172178
- 642040