Huolestuttaa Venäjän...

...hallituksen aikeet rajoittaa lakiteitse vapaaehtoisjärjestöjen toimintaa. Lakiesitys on venäjän duumassa käsiteltävänä. On arvioitu, että se on presidentti Putinin kädestä lähtöisin ja perustuu ärtymykseen jota tuntee Tshetsenian sotaa tarkkailevia järjestöjä kohtaan.

Presidenttimme Tarja Halonen viime vierailullaan venäjällä otti keskusteluissa esiin vapaaehtoisjärjestöjen ison roolin Venäjällä ja vaati, että näiden toiminnan rajoittaminen on demokratian ja sen kehityksen vastaista.

Mitä lukijat arvelevat. Onko "big redhead" oikeassa? Olisko Niinistöstä tai Vanhasesta samankaltaisten vaatimusten esittäjäksi naapurimaamme johtajalle? Pahoin pelkään, että ei olisi.

12

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävällinen ja

      Käännättäisit tuon selkokielelle. Ei natsaa. Esi.Roolin Venäjällä ja vaati, että näiden toiminnan rajoittaminen on demokratian ja sen kehityksen vastaista. Otatko erkki tuosta tolkun. Näinkö: Vaati että demokratian ja sen kehitystä... ei Perkele onnistu!!!

    • moisen

      tiedotuksen olevan vasemmiston täyttä bluffia ja Halosen kiriessä tappioonsa antamaa mediaavääristävää tiedonantoa.
      Olisihan tuosta jo aiemminkin kuultu joka taholta, jos siihen olisi uskomista.
      Voi, Haloska parkaa, se koira älähtää johon kalikkaa kalahtaa.
      Tosi totaalinen pelko näyttää nousseen sossuhyysäreiden leirissä suomalaisten valitessa uuden presidentin, entisen osoittauduttua kelvottomaksi kaikin puolin.

      • Asioista lukeva

        Tästä oli aikoja sitten juttu jossain, mutta en muista missä. Eihän Halonen momittinut ja toi vain mielipiteensä esille jossain keskustelussa. Halonen kertoi, että kansalaisjärjestöjä ei kannata kahlita omaan käyttöön, mutta niitä voidaan tukea valtionkin tasolta. "nämä järjestöt edistävät demokratiaa"


      • Tiedoantajan
        Asioista lukeva kirjoitti:

        Tästä oli aikoja sitten juttu jossain, mutta en muista missä. Eihän Halonen momittinut ja toi vain mielipiteensä esille jossain keskustelussa. Halonen kertoi, että kansalaisjärjestöjä ei kannata kahlita omaan käyttöön, mutta niitä voidaan tukea valtionkin tasolta. "nämä järjestöt edistävät demokratiaa"

        yleisönosastolla?


      • ,,,
        Tiedoantajan kirjoitti:

        yleisönosastolla?

        enkä ole täälläkään käynyt puleenvuoteen, mutta luen yllättävän paljon uutisia eri puolilta maailmaa


      • mainitsemasi
        ,,, kirjoitti:

        enkä ole täälläkään käynyt puleenvuoteen, mutta luen yllättävän paljon uutisia eri puolilta maailmaa

        oli todistetusti vääristeltyä.
        Ehkäpä omasta päästäsi keksittyä puppua?


    • perkelettä sitä

      Venäjää aina haukutte, eikö USAssakin ole vielä epäkohtia?

      Oletko vaihtanut luokkatietoisuutesi kapitalistin likaisiin seteleihin, toveri?

    • ..tai jopa parempaan.

      Putin ei tunnetusti tule toimeen naisjohtajien kanssa, josta todisteena oli jäätävä tunnelma Ukrainan pääministerin Julia Timoshenkan Moskovan vierailulla, kun keskustelusta ei tahtonut tulla mitään...

      Miehekkäänä miehenä Putin ymmärtää miesten välistä puhetta, mutta naisten ailahtelevuus on Putinille suuri mysteerio, ja pienen Suomen punatukkainen presidentti on vielä suurempi mysteerio!

      • selkeästi

        kaipaa hiemaan miehisempää seuraa valtiovierailuille.
        Tarjan odottamattomat kravatinoikaisut ja sekavat lausunnot selvästikin hämmentävät häntä.


      • Vanhanen keskustapoliitiikan puheenjohtajana on selkärankaansa saanut geenit, että itänaapuria ei arvostella.

        Niinistö on liian rahan (talouspolitiikan) luomoissa, että pelkäisi Suomen kauppasuhteiden puolesta jos Venäjää ja sen politiikkaa arvostelisi.

        Tarja Halosella on ymmärrystä ja kykyä. Hän meidän presidenttinämme johtaa ulkopolitiikkaa ja virkansa suomalla valtuudella sanoo mitä mieltä me suomalaiset olemme. Vahva johtaja meillä.


      • SampoRadikaali

        hallita miehiä. Kautta aikain on naisia yritetty tämän takia hallita ja nöyryyttää. Vanha nainen osaa tämän taidon jopa paremmin kuin kuvankaunis Julia, jolla ei ole antaa muuta kuin sitä, mitä saa helposti marketista. Miesten keskinäiset höpinät ovat seuraavana krapulapäivänä unohdettu, mutta naisen pisteliäät sanat jäävät painamaan miestä, kunnes asia on loppuunkäsitelty.


      • aito-arska kirjoitti:

        Vanhanen keskustapoliitiikan puheenjohtajana on selkärankaansa saanut geenit, että itänaapuria ei arvostella.

        Niinistö on liian rahan (talouspolitiikan) luomoissa, että pelkäisi Suomen kauppasuhteiden puolesta jos Venäjää ja sen politiikkaa arvostelisi.

        Tarja Halosella on ymmärrystä ja kykyä. Hän meidän presidenttinämme johtaa ulkopolitiikkaa ja virkansa suomalla valtuudella sanoo mitä mieltä me suomalaiset olemme. Vahva johtaja meillä.

        Uhrattiin ministerikautetaan tienavaajaksi Kiinan markkinoille.
        Olihan Salolainen kauppa- ja teollisuusministeri.

        Monet kriittiset tahot kiristelivät hampaitaan tuon vierailun johdosta, itse tässä mukana.

        Vaikka mooses on kuinka mooses: mutta niin on bisneskin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      904
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      53
      824
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      778
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      678
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      655
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      488
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      476
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe