...hallituksen aikeet rajoittaa lakiteitse vapaaehtoisjärjestöjen toimintaa. Lakiesitys on venäjän duumassa käsiteltävänä. On arvioitu, että se on presidentti Putinin kädestä lähtöisin ja perustuu ärtymykseen jota tuntee Tshetsenian sotaa tarkkailevia järjestöjä kohtaan.
Presidenttimme Tarja Halonen viime vierailullaan venäjällä otti keskusteluissa esiin vapaaehtoisjärjestöjen ison roolin Venäjällä ja vaati, että näiden toiminnan rajoittaminen on demokratian ja sen kehityksen vastaista.
Mitä lukijat arvelevat. Onko "big redhead" oikeassa? Olisko Niinistöstä tai Vanhasesta samankaltaisten vaatimusten esittäjäksi naapurimaamme johtajalle? Pahoin pelkään, että ei olisi.
Huolestuttaa Venäjän...
12
563
Vastaukset
- ystävällinen ja
Käännättäisit tuon selkokielelle. Ei natsaa. Esi.Roolin Venäjällä ja vaati, että näiden toiminnan rajoittaminen on demokratian ja sen kehityksen vastaista. Otatko erkki tuosta tolkun. Näinkö: Vaati että demokratian ja sen kehitystä... ei Perkele onnistu!!!
- moisen
tiedotuksen olevan vasemmiston täyttä bluffia ja Halosen kiriessä tappioonsa antamaa mediaavääristävää tiedonantoa.
Olisihan tuosta jo aiemminkin kuultu joka taholta, jos siihen olisi uskomista.
Voi, Haloska parkaa, se koira älähtää johon kalikkaa kalahtaa.
Tosi totaalinen pelko näyttää nousseen sossuhyysäreiden leirissä suomalaisten valitessa uuden presidentin, entisen osoittauduttua kelvottomaksi kaikin puolin.- Asioista lukeva
Tästä oli aikoja sitten juttu jossain, mutta en muista missä. Eihän Halonen momittinut ja toi vain mielipiteensä esille jossain keskustelussa. Halonen kertoi, että kansalaisjärjestöjä ei kannata kahlita omaan käyttöön, mutta niitä voidaan tukea valtionkin tasolta. "nämä järjestöt edistävät demokratiaa"
- Tiedoantajan
Asioista lukeva kirjoitti:
Tästä oli aikoja sitten juttu jossain, mutta en muista missä. Eihän Halonen momittinut ja toi vain mielipiteensä esille jossain keskustelussa. Halonen kertoi, että kansalaisjärjestöjä ei kannata kahlita omaan käyttöön, mutta niitä voidaan tukea valtionkin tasolta. "nämä järjestöt edistävät demokratiaa"
yleisönosastolla?
- ,,,
Tiedoantajan kirjoitti:
yleisönosastolla?
enkä ole täälläkään käynyt puleenvuoteen, mutta luen yllättävän paljon uutisia eri puolilta maailmaa
- mainitsemasi
,,, kirjoitti:
enkä ole täälläkään käynyt puleenvuoteen, mutta luen yllättävän paljon uutisia eri puolilta maailmaa
oli todistetusti vääristeltyä.
Ehkäpä omasta päästäsi keksittyä puppua?
- perkelettä sitä
Venäjää aina haukutte, eikö USAssakin ole vielä epäkohtia?
Oletko vaihtanut luokkatietoisuutesi kapitalistin likaisiin seteleihin, toveri? - Hitman-1
..tai jopa parempaan.
Putin ei tunnetusti tule toimeen naisjohtajien kanssa, josta todisteena oli jäätävä tunnelma Ukrainan pääministerin Julia Timoshenkan Moskovan vierailulla, kun keskustelusta ei tahtonut tulla mitään...
Miehekkäänä miehenä Putin ymmärtää miesten välistä puhetta, mutta naisten ailahtelevuus on Putinille suuri mysteerio, ja pienen Suomen punatukkainen presidentti on vielä suurempi mysteerio!- selkeästi
kaipaa hiemaan miehisempää seuraa valtiovierailuille.
Tarjan odottamattomat kravatinoikaisut ja sekavat lausunnot selvästikin hämmentävät häntä. Vanhanen keskustapoliitiikan puheenjohtajana on selkärankaansa saanut geenit, että itänaapuria ei arvostella.
Niinistö on liian rahan (talouspolitiikan) luomoissa, että pelkäisi Suomen kauppasuhteiden puolesta jos Venäjää ja sen politiikkaa arvostelisi.
Tarja Halosella on ymmärrystä ja kykyä. Hän meidän presidenttinämme johtaa ulkopolitiikkaa ja virkansa suomalla valtuudella sanoo mitä mieltä me suomalaiset olemme. Vahva johtaja meillä.- SampoRadikaali
hallita miehiä. Kautta aikain on naisia yritetty tämän takia hallita ja nöyryyttää. Vanha nainen osaa tämän taidon jopa paremmin kuin kuvankaunis Julia, jolla ei ole antaa muuta kuin sitä, mitä saa helposti marketista. Miesten keskinäiset höpinät ovat seuraavana krapulapäivänä unohdettu, mutta naisen pisteliäät sanat jäävät painamaan miestä, kunnes asia on loppuunkäsitelty.
aito-arska kirjoitti:
Vanhanen keskustapoliitiikan puheenjohtajana on selkärankaansa saanut geenit, että itänaapuria ei arvostella.
Niinistö on liian rahan (talouspolitiikan) luomoissa, että pelkäisi Suomen kauppasuhteiden puolesta jos Venäjää ja sen politiikkaa arvostelisi.
Tarja Halosella on ymmärrystä ja kykyä. Hän meidän presidenttinämme johtaa ulkopolitiikkaa ja virkansa suomalla valtuudella sanoo mitä mieltä me suomalaiset olemme. Vahva johtaja meillä.Uhrattiin ministerikautetaan tienavaajaksi Kiinan markkinoille.
Olihan Salolainen kauppa- ja teollisuusministeri.
Monet kriittiset tahot kiristelivät hampaitaan tuon vierailun johdosta, itse tässä mukana.
Vaikka mooses on kuinka mooses: mutta niin on bisneskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673