valkoiset hampaat

emppux

Työkaverini sanoi ostaneensa vuosia sitten apteekista hampaiden "valkaisuainetta". Sanoi että aina illalla kaupungille lähtiessä laitettiin hampaisiin sitä valkaisuainetta kahta tuntia ennen lähtöä (eli vaikutus alkaa näkymään kahden tunnin kuluttua), niin sitten oli koko illan valkoiset hampaat. Vaikutus ei siis ollut kovin pitkä, kun seuraavana päivänä oli taas samanväriset hampaat kuin ennen valkaisuakin. Kuulemma ihan selvästi huomasi eron, kun laittoi hampaisiin sitä ainetta. Eli siis, onko jollain tietoa mitä tämä aine on, ja saako sitä vielä nykyäänkin apteekista?
Olishan se kiva saada yhdeksi illaksi sellaiset hollywood-tähden hampaat :)

2

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järki käteen

      ei ole tietoa tällaisesta aineesta vaikka olen itse alalla.älkää hyvät ihmiset valkaisko niitä hampaitanne MILLÄÄN AINEILLA sillä jokaisella valkaisukerralla hampaan pinta karhenee hieman(ihan kuten tukkakin kärsii vaalentamisesta) joten jatkossa siihen tarttuu värjäymät vielä helpommin ja näin olet valkaisukierteessä!!uskokaa suosiolla,on tullut töissä nähtyä noita tapauksia.

      • WhiteTeeth

        Mistä nämä suomalaisten ennakkoluulot? Carbamide peroxide valkaisua on tutkittu vuosikausia ja se todettu turvalliseksi. Tutkimusten mukaan appelsiini tuoremehu vaurioittaa hammasemalia enemmän kuin tämä kyseinen valkaisu.
        Kotivalkaisut alkavat pikkuhiljaa tulla suomessakin tutuiksi:-) Muualla maailmassa ovat ihmiset tehneet näitä valkaisuja jo vuosikaudet. Valkaisevan aineen nimi on carbamide peroxide ja se on ainoa markkinoilla oleva tuote joka todella valkaisee omaa hammasluuta. Aine on vahvaa ja sitä kannatta käyttää ohjeiden mukaan.Tätä kyseistä ainetta käyttävät hammaslääkärit ja myöskin suosittelevat sitä. Jos tuote vahingittaisi hampaita, en usko että hammaslääkärit tekisivät näitä käsittelyjä. Valkaisu hammaslääkärillä on kallis, verrattuna kotivalkaisuun. Hammaslääkäriltä voi myös ostaa kyseistä valkaisugeeliä, mutta se edellyttää sitä että sinulla on hammaslastat kotona.
        Olen itse käyttänyt kyseistä tuotetta 10 vuotta. "Minun" tuotteeseen kuuluu yksi ruisku peroxide geeliä ja 2 kappaletta muotoiltavia hammaslastoja.Olen todella tyytyväinen! Ne eivät sisällä peroxideä, eivätkä siis voi valkaista...hmm...tulos on vastaava kuin jos yrittää valkaista hiuksia ilman vetyperoxideä:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2383
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      238
      1746
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      310
      1305
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      969
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      935
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      844
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      835
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      35
      747
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      683
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      35
      681
    Aihe