Tuli tossa mieleen kun selailin raamattua, että se on hemmetin hyvä fantasiakirja, joka on vain kirjoitettu pitkästyttävästi. Yllättävää on, että se oli niin kova menestys alkumarkkinoilla, että Siinainmaan ihmiset alkoivat uskoa sen olevan totta. Heillä ei ilmeisesti ollut parempaakaan tekemistä, joten kehiteltiin uusi uskonto, joka pohjautui saumattomasti tähän kirjaan. Mahtoi kirjailija(t) olla rikas äijä.
Periaatteessa siis; jos onnistuisin jostain deterministisestä oikusta kirjoittamaan hemmetin hyvän kirjan, minusta voisi tulla vaikka maailmanvaltias. Ihmisten hyväuskoisuus kun ei ole yliarvioitua.
Periaatteessa siis; jos onnistuisin jostain deterministisestä oikusta kirjoittamaan hemmetin hyvän kirjan, minusta voisi tulla vaikka maailmanvaltias. Ihmisten hyväuskoisuus kun ei ole yliarvioitua.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin no, miksipäs ei. Kunhan muistat pelotella ihmisiä uskomaan siihen hölympölyyn mitä siihen kirjaan laitat. Näinhän se toimii raamatussakin. Usko tai joudut helvettiin.
Raamatussa on toki selkeää fantasiaa. Ja paljon - asioita on haluttu selitellä - antaa ihmisille vastauksia, mikä tietenkin esim. luomiskertomuksen osalta tuntuu nykyihmisestä hölmöltä.
Mutta on siellä faktaakin paljon. Ihan historiallisesti tutkittua ja ilmeisen tapahtunutta asiaa.
Uskonto (mikä sitten liekään) on monelle oikeasti pelastus - ainut tapa saada elämään jotain otetta. Toisaalta yhtä monet se on vienyt tuhoon.
Nythän on luotu uusia uskontoja pilvin pimein paljon typerämmistäkin asioista. Viimeisimpiä esimerkiksi anoreksia, jolle on omat "kulttisivut" netissäkin. Anoreksiasta on rakennettu jo hieno kultti, joka oikeastaan lähestyy uskonnon asemaa näille ihmisille...on omat palvontamenot ja kaikki.
Kukapa tietää mikä on oikein?
on deterministinen oikku?
Deternimismi on filosofinen alajaosto tai miksi niitä nyt kutsutaan. Sen mukaan kaikki tapahtumat on määrätty etukäteen. Siis jo ennen syntymää. Ja hommaa pyörittää joku demoni, en muista nimeä.
Jos joku muistaa se toisen deternimismi-haaran nimen, niin kertokaa.
Se uskonto on vaan ollu ennen kirjaa, ei muuta vikaa.
Ei ole.
Kyllä muuten on!!!
Raamattutiedon opinnot jossain yliopistossa (niitä voi saada lähinnä Joensuun yliopistossa, Sibelius-Akatemiassa Kuopiossa ja Helsingissä, Helsingin yliopistossa ja Åbo akademissa) auttavat tähän tiedon puutteeseen.
Huomioi, että mikään edellämainituista oppilaitoksista ei ole tunnustuksellinen - ts. niissä tutkimusta tehdään tieteelliseltä pohjalta.
Itse olen kyllä sitä mieltä että kirjassa on enemmän totta kuin tarua. En tiedä paljonko Raamattu on muuttunut kun se on käännetty eri kielille mutta sen tiedän että ne lupaukset mitä siellä on paikkaansa pitäviä. Itse olen nähnyt ihmeitä (jalkoja kasvaa ja sairauksia lähtee) sekä narkkareiden / alkoholistien parantumista että on jo miltein pakko uskoa että Jeesuksen voima täällä on valloillaan.
http://uskis.kellari.org/
Myös kalevala on käännetty monilla kielille ja monet fantasiakirjoissa tapahtuneet asiat ovat toteutuneet. Sehän riippuu vain siitä, että kirjoittaja on hyvä.
Raamattu on kamalaa tekstiä. Tyyli on perseestä ja jutut sen mukaisia.