Mitä tehdä?

aripavaan

Olen 26-vuotias mies. Mitähän pitäisi tehdä, kun huomasin pari päivää sitten että kiveksiin oli tullut haavan/ihottuman kaltainen näppylä, joka ei vielä silloin ollut kipeä. Nyt olen parin päivän ajan laittanut siihen body lotionia toivoen että se parantuisi, mutta tuntuu vaan muuttuvan rasvan myötä kipeämmäksi ja samalla punaisemmaksi. Onko kyseessä joku ihottuma vai sukupuolitauti ja mitä sen kanssa teen? Aikaisemmin en ole tuollaista huomannut. Olen ollut sukupuoliyhteydessä viimeksi toukokuussa, joten en jaksa uskoa sukupuolitautiin, mutta haluaisin kivusta eroon. Pitäisikö mennä lääkäriin vai odottaa vielä ja seurata tilannetta. Entä voisiko se parantua jollain muulla voiteella, vaikkapa kortisoonilla? Mitä teen...?

4

417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herpes

      • MonicaL

        Herpes voi olla oireeton jopa vuosia!


      • Miku
        MonicaL kirjoitti:

        Herpes voi olla oireeton jopa vuosia!

        Mikä helvetti se on ettei voi menä lekuriin ?
        ai niin muistinkin juuri mikä parantaa sen: Tiikeri palsami ! sitä kun hieroo päivittän haavaan niin johan paranee !


    • *-*

      Itselläni ei herpestä ole, joten en tiedä siitä käytännössä pahemmin, mutta melko paljon sukupuolitaudeista kyllä muuten tiedän, eikä tuo mielestäni viittaa lainkaan herpekseen.

      Herpeksessä tulee heti alusta asti erittäin kipeitä rakkuloita, (usein rykelminä,jossa voi olla kymmeniäkin) jotka samentuvat ja rikkoutuvat vajaassa parissa päivässäkin. Siitä seuraa myöskin erittäin kivulias haavauma, joka sitten lähtee paranemaan.

      Toivottavasti tuo ei ainakaan herpestä siis ole, sehän olisi sitten elinikäinen riesa. Mutta epäilisin kyllä ennemminkin kondyloomaa, jos kyse edes on sukupuolitaudista. Kondyssa nyt alalajejakin on ainakin yli sata, joten oireita voi olla tuhansia erilaisia. Näppylät ovat yksi yleisimpiä näkyviä oireita, ja kondy voi herpeksen tavoin oireilla vuosienkin jälkeen.

      Mutta tosiaan, nämä näppylätkin voivat johtua melkeinpä mistä tahansa. Henkilökohtaisesti epäilisin tuota sinun oireiluasi vain tulehtuneeksi talirauhaseksi. Niitä nyt tulee ja menee kaikilla, ja jos se on hieman syvemmällä ihon pintakerroksen alla, niin sen paranemisessa kestääkin hieman kauemmin, ja alussa ehtii yleensä muodostua juuri tuollainen kivuton näppylä, ennen kuin se alkaa kipeytyä ja punertua, ja sen jälkeen pikkuhiljaa parantua itsekseen.

      Riippuu kuitenkin tottakai miten kivulias tämä näppylä on? Jos se haittaa normaalieloa, niin ehdottomasti heti lääkäriin, mutta jos kipu on vain tyyliin koskettaessa tjn, muuta lievemmän asteista, niin se tuskin on kovin vakavaa..

      Itse varmaankin vain seurailisin tilanteen etenemistä, ja jos se ei lähtisi paranemaan parin viikon sisällä, niin menisin lääkäriin.

      Luultavasti tavallista body lotionia parempi ratkaisu olisi kuitenkin jokin antiseptinen iho- ja haavavoide. Niitä nyt löytyy jokaisesta apteekista, eikä hintakaan ole kovin hurja. Helosan on ainakin yksi sellainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      91
      4630
    2. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      93
      1974
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      166
      1806
    4. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      41
      1415
    5. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      265
      1228
    6. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      74
      1054
    7. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      922
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      275
      870
    9. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      42
      803
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      27
      769
    Aihe