Mitä tehdä?

aripavaan

Olen 26-vuotias mies. Mitähän pitäisi tehdä, kun huomasin pari päivää sitten että kiveksiin oli tullut haavan/ihottuman kaltainen näppylä, joka ei vielä silloin ollut kipeä. Nyt olen parin päivän ajan laittanut siihen body lotionia toivoen että se parantuisi, mutta tuntuu vaan muuttuvan rasvan myötä kipeämmäksi ja samalla punaisemmaksi. Onko kyseessä joku ihottuma vai sukupuolitauti ja mitä sen kanssa teen? Aikaisemmin en ole tuollaista huomannut. Olen ollut sukupuoliyhteydessä viimeksi toukokuussa, joten en jaksa uskoa sukupuolitautiin, mutta haluaisin kivusta eroon. Pitäisikö mennä lääkäriin vai odottaa vielä ja seurata tilannetta. Entä voisiko se parantua jollain muulla voiteella, vaikkapa kortisoonilla? Mitä teen...?

4

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herpes

      • MonicaL

        Herpes voi olla oireeton jopa vuosia!


      • Miku
        MonicaL kirjoitti:

        Herpes voi olla oireeton jopa vuosia!

        Mikä helvetti se on ettei voi menä lekuriin ?
        ai niin muistinkin juuri mikä parantaa sen: Tiikeri palsami ! sitä kun hieroo päivittän haavaan niin johan paranee !


    • *-*

      Itselläni ei herpestä ole, joten en tiedä siitä käytännössä pahemmin, mutta melko paljon sukupuolitaudeista kyllä muuten tiedän, eikä tuo mielestäni viittaa lainkaan herpekseen.

      Herpeksessä tulee heti alusta asti erittäin kipeitä rakkuloita, (usein rykelminä,jossa voi olla kymmeniäkin) jotka samentuvat ja rikkoutuvat vajaassa parissa päivässäkin. Siitä seuraa myöskin erittäin kivulias haavauma, joka sitten lähtee paranemaan.

      Toivottavasti tuo ei ainakaan herpestä siis ole, sehän olisi sitten elinikäinen riesa. Mutta epäilisin kyllä ennemminkin kondyloomaa, jos kyse edes on sukupuolitaudista. Kondyssa nyt alalajejakin on ainakin yli sata, joten oireita voi olla tuhansia erilaisia. Näppylät ovat yksi yleisimpiä näkyviä oireita, ja kondy voi herpeksen tavoin oireilla vuosienkin jälkeen.

      Mutta tosiaan, nämä näppylätkin voivat johtua melkeinpä mistä tahansa. Henkilökohtaisesti epäilisin tuota sinun oireiluasi vain tulehtuneeksi talirauhaseksi. Niitä nyt tulee ja menee kaikilla, ja jos se on hieman syvemmällä ihon pintakerroksen alla, niin sen paranemisessa kestääkin hieman kauemmin, ja alussa ehtii yleensä muodostua juuri tuollainen kivuton näppylä, ennen kuin se alkaa kipeytyä ja punertua, ja sen jälkeen pikkuhiljaa parantua itsekseen.

      Riippuu kuitenkin tottakai miten kivulias tämä näppylä on? Jos se haittaa normaalieloa, niin ehdottomasti heti lääkäriin, mutta jos kipu on vain tyyliin koskettaessa tjn, muuta lievemmän asteista, niin se tuskin on kovin vakavaa..

      Itse varmaankin vain seurailisin tilanteen etenemistä, ja jos se ei lähtisi paranemaan parin viikon sisällä, niin menisin lääkäriin.

      Luultavasti tavallista body lotionia parempi ratkaisu olisi kuitenkin jokin antiseptinen iho- ja haavavoide. Niitä nyt löytyy jokaisesta apteekista, eikä hintakaan ole kovin hurja. Helosan on ainakin yksi sellainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      142
      3914
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      9
      3322
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      45
      2921
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2822
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2503
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2134
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      96
      1312
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1298
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1284
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1149
    Aihe