Aivan oikein verottaa autoa

On aivan oikein, että autoa, tuota luonnonvaroja tuhoavaa ja saastuttavaa peltilehmää verotetaan rankalla kädellä. Suomi on oikealla tiellä sekä autoa, että bensiiniä verottaessaan.
Halpojen autojen maissa ihminen ostaa joka kolmas vuosi uuden lelun itselleen. Onneksi me Suomessa ymmärrämme käyttää auton ns. loppuun. Me emme siten kuluta luontovaroja kuten keskieurooppalaiset. Auton valmistaminen kuluttaa energiaa ja syö tuorevettä.
Auto on käsittääkseni väline, jolla siirrytään paikasta toiseen. Useille auto on pelkästään kyrvän jatke. Etenkin nuoret koristelevat autonsa leveillä renkailla alumiinivanteineen; mies pitää autostaan parempaa huolta kuin naisestaan. Näen miesten katselevan lehdistä autojen kuvia. Onko typerämpää näkyä kuin mies muikistelemassa suutaan kiimaisena urheiluauton kuvaa toljottaessaan.
8809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin, uudemmissa autoissa uusion osuus kasvaa, päästöt ja kulutus pienenee. Keskimäärin 150 tkm ajolla on valmistuksen osuus noin 20% koko päästöpotista, uudemmissa sen osuus, vaikka käytön päästöt vähenee, pienenee.

On oikein verottaa samalla periaatteella myös hyvin monesta muusta asiasta ja voidaan spekuloida siitä miksei sitä ja tätä veroteta suhteessa yhtä rankasti. Ihmisellä on kuitenkin perustarpeita tyyliin ensin mielenterveys, sitten fyysinen terveys, turvallisuus, kuiva vuode, liikkuminen jotenkin tässä järjestyksessä.

Elämämme kuluttaa luonnonvaroja, ekologinen ihminen ei syö, ihmiskeho on hyötysuhteeltaan helvetin huono. Vuoden viskeillä tekisi jo pitkät ajoreissut saati vuoden safkoilla. Meidän perheessä on ainakin neljä ihmistä tarpeineen ja vain kaksi autoa. Me kulutamme autojamme enemmän.

Itsetuho on ekologinen teko. Tämä on yhtä fiksua ajatuskehitelmää kuin sinun viestisi.

Luotan siihen, että myös naiset osaavat pitää itsestään huolta. Ei naiset ole lapsia, kyllä he osaavat, luota siihen. Äläkä ole piilosovinisti.

Miksei se liikkumaväline voi olla ulkoisesti tyylikäs ja silmää miellyttävä? Samalla luonnonvarojen tuhlauksella voi myös rakentaa kauniin tyylikkään auton, ei tarvitse tehdä kyrvännäköistä!

Äänestä

otan osaa että sinulla on henkisesti ahdasmielinen näkemys. olet kateellinen muiden ihmisten omaisuudelle ja mielestäsi kaiken pitäsi olla ankeaa ja ihmisten elämän kaikilla mahdollisilla säännöillä rajattua, ihan kuin neuvostoliitossa.

Äänestä

Jos nyky-Suomessa ei autoja olisi niin kuin mitä ilmeisimmin toivot, olisi sinunkin elintaso paljon huonompi. Suomessa on pitkät välimatkat ja autot todella tarpeen. Syrjäseuduille ei ole mitään järkeä tukiaisten voimin edes yrittää kehittää yleisiä "kulkuneuvoverkostoja", sillä yksi linja-auto saastuttaa usean henkilöauton verran (ja kyydissä syrjäseuduilla yleensä vain pari ihmistä).
Ja jos ympäristön tilaa halutaan parantaa autoilua vähentämällä on Suomi vähintääkin huono paikka aloittaa, sillä täällä turhaa autoilua on vähän juuri järjettömästä verotuksesta johtuen. No ehkä perjantai-iltaisin nuorison toimesta... USA:ssa yhdessä keskikokoisessa kaupungissa autoja on enemmän kuin Suomessa ja kulutuskin on ihan toista luokkaa. Eli sieltä olisi hyvä alkaa karsimaan turhaa kulutusta. Jos Suomessa verotusta edelleen kiristetään alkaa se vaikuttaa maan talouteen, joka puolestaan lisää kurjuutta. Harvaanasutulla seudullakin on pakko päästä töihin sekä hoitamaan "kylille" välttämättömät asiat. Itse en autolla esim. Helsingin keskustaan edes yritä mennä ruuhkien ja liikenteen sujumattomuuden takia.
Uudemmat autot = vähemmän loukkaantumisia/kuolleita liikenteessä, vähemmän saasteita ympäristöön!

Äänestä

Miksi ihmeessä pitää olla 1400 kiloa peltiä ja muovia liikutellakseen 75 kiloa paikasta toiseen? Itse lataan maastofillarilla duuni ja kauppareissut kesät ja talvet. Duunimatkaa 25km/suunta. Verottaja nuolee näppejään ja pysyy kovassa kondiksessa. Kaikenlisäksi palkkatuloista jää läjäpäin rahaa säästöön!

Äänestä

Joo, jos nyt ympäristöasiat ovat keppihevosena sikamaiselle autoverolle, niin mitäs tuumaat siitä että esim Airbus:in siiven alla möllöttävä GE: turbiini kiskaisee matkalentokorkeuteen mennessä enemmän gasoa kuin pikkuauto koko elinkaarensa aikana? Milläs ne Ruotsiin ja Tallinnaan liikennöivät "porauslautat" kulkee? Vihreällä naiiviudella? Luomupuurolla?
Itänaapurin öljyputkiverkosto vuotaa öljyä kaksi kertaa Suomen kulutuksen verran. (jaa niin, se kun on siellä Rauhanvaltion puolella niin siitä ei saa puhua)
Pinatubo:n purkaus muutama vuosi sitten töräytti ilmakehään sellaisen määrän tuhkaa, rikkiä, co2:ta että yleensäkin ihmisten aktiviteetin aiheuttamat muutokset jäivät taka-alalle

Pitäisköhän ryhtyä tuottamaan luonnossa hajoavia muovikasseja johon sen idealistisen vihreän pään voisi työntää ettei ilmakehään tulisi enempää hiilidioksidia tai metaania?

Äänestä

Perinteet ovat tuhansia vuosia vanhat, joten miesten ihailussa kulkuvälinettään kohtaan ei ole mitään ihmeellistä.

Vastaava perinne naisilla on kaunistautuminen silmiä mustaamalla ja poskia, huulia punaamalla. Yhtä älyttömän tuntuista, mutta kumpikin perinne vaikuttaa lisääntymiseen, autolla/hevosella saa pimppiä, samoin meikkaamalla heppiä.

Heh

Äänestä

Jäitkö kenties rannalle ruikuttamaan, kun mies olikin kiinnostuneempi autostaan kuin sinusta?

Kymmenen minuuttia kun kuuntelee vastaavalla sisällöllä tulevaa tarinaa, niin ei ihme, että vanhan ruosteisen Ladan korjaaminenkin alkaa olla houkuttelevampaa.

No ehkä joskus vielä opit ymmärtämään miehiä ja heidän ajatusmaailmaa...

Äänestä

Typerää on myös kirjoitella, että ollaan muka huolissaan kun Suomen saastuttavaa autokantaa ei saada veron takia uusittua. Näin kirjoittavat tyypit ei tosissaan välitä vähääkään luonnon saastuttamisesta kunhan alle vaan sais uuden ja kiiltävän kalun jatkeen. Nythän näyttää siltä että autojen verotus ei miksikään muutu. Onneksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mallu kirjoitti:

On aivan oikein, että autoa, tuota luonnonvaroja tuhoavaa ja saastuttavaa peltilehmää verotetaan rankalla kädellä. Suomi on oikealla tiellä sekä autoa, että bensiiniä verottaessaan.
Halpojen autojen maissa ihminen ostaa joka kolmas vuosi uuden lelun itselleen. Onneksi me Suomessa ymmärrämme käyttää auton ns. loppuun. Me emme siten kuluta luontovaroja kuten keskieurooppalaiset. Auton valmistaminen kuluttaa energiaa ja syö tuorevettä.
Auto on käsittääkseni väline, jolla siirrytään paikasta toiseen. Useille auto on pelkästään kyrvän jatke. Etenkin nuoret koristelevat autonsa leveillä renkailla alumiinivanteineen; mies pitää autostaan parempaa huolta kuin naisestaan. Näen miesten katselevan lehdistä autojen kuvia. Onko typerämpää näkyä kuin mies muikistelemassa suutaan kiimaisena urheiluauton kuvaa toljottaessaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu