Pillereiden lopetus ja iho

Lopetin reilu 3 kk sitten pillereiden käytön usean vuoden napsimisen jälkeen. Muuten olo on huomattavasti parempi ja mieli virkeämpi, mutta kauhukseni olen huomannut finniongelman. Otsalle on tullut pientä näppyä ja leukaan myös. Onko muilla ollut samoja ongelmia? Ajattelin vaan, että onkohan ongelma ohimenevä vai tuliko minusta pysyvästi teini taas...?? Harkitsen kyllä pillereitä uudestaan, jos iho ei pysy kunnossa.
5636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on erittäin tyypillistä pillereiden lopettamisen jälkeen. Kyllä se siitä sitten kun taas hormonit tasoittuvat. Itse en uskalla edes lopettaa pillereitä, kun iho on nyt niin hyvässä kunnossa. Joskus on ollut tosi paha akne. :/

Äänestä

lopetin ja kappas kylläpä se akne sieltä tuli takasin.. ennen pillereitä mulla oli näppy sillon toinen tällön, mut kuitenkin jonkin verran epäpuhas iho. lopetin pillerit ja mun mielestä ainakin näpyt palas tuplasti pahempana takas...lopetuksesta aikaa VUOSI ja finnejä pukkaa edelleen....

Äänestä

söin monen vuoden ajan pillereitä ja kun lopetin niiden käytön, niin kappas, finnejä tuppas naama täyteen ja myös selkään (eli ihan samalla lailla ku teininä!). nyt aloitin taas pillerit (tai nuvaringin oikeastaan), niin finnit ovat hiljalleen häipymässä. onneksi!

Äänestä
  • eli ilmeisesti tää ei oo mikään ohimenevä hormonijuttu..voi että!!! muuten en noita pillereitä haluis enää napsia, mutta kai se on alotettava taas. ei finnitkään kivoja ole :( kiitos teille kohtalotoverit kokemuksista!

    Äänestä

Lopetin pillerit viime maaliskuussa niiden aiheuttamien ongelmien vuoksi. Olin syönyt n. 3 vuotta aknen takia ja viimeisen 1,5 vuotta Dianea. Arvasin että siitähän se riemu ratkeaa jos pillerit lopetan joten lompsin ihotautilääkärin pakeille jo ennen lopetusta. Sain kasvojen pesuun tehokkaan geelin ja siihen päälle rasvaa joka hillitsee finninmuodostusta. Näillä konsteilla minulla on pysynyt iho siedettävänä. Heti jos jättää noiden aineiden käytön niin näppyä alkaa pukata. Toimii minulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuppu kirjoitti:

Lopetin reilu 3 kk sitten pillereiden käytön usean vuoden napsimisen jälkeen. Muuten olo on huomattavasti parempi ja mieli virkeämpi, mutta kauhukseni olen huomannut finniongelman. Otsalle on tullut pientä näppyä ja leukaan myös. Onko muilla ollut samoja ongelmia? Ajattelin vaan, että onkohan ongelma ohimenevä vai tuliko minusta pysyvästi teini taas...?? Harkitsen kyllä pillereitä uudestaan, jos iho ei pysy kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu