päiväkirja hyvä...

kaikki masentuneet

kaikki suomen nuoret...oletteko koskaan miettineet miksi masentuineita nuoria on niin paljon? miksi kaikkia nuoria masentaa ainakin joskus?? teini-ikään se kuuluu mutta puhutaan kuitenkin masentuneiden määrän noususta
mielenterveystyöhön ei ole valtiolla rahkeita....plaa plaa.....tehdäänpä pikku galluppi, kaikki nuoret;
ketä masentaa ja miksi masentaa ja miltä se tuntuu???
mietitään, että onko masennus aiheellista vai kannattaisiko mielialaa kohottaa itse? ...voisiko kysymys olla esim perus veemäisestä luonteesta jota ei v***uuksissakaan saa mikään innostaa!!!!!!!

kun pitää olla niin helvetin cool aina. avointa, rempseää luonnetta tuijotetaan kuin halpaa makkaraa....miksi nuorten keskuudessa on näin???
kirosanat ja huorittelut kavereiden välillä tuntuu olevan 12weestä ylöspäin aivan normaalia?!
onko jotenkin huono ystävä jos sanoo mielummin nuijaksi kuin huoraksi tai homoksi, vai onko se kamala katu-uskottavuuden puutteen merkki jos kertoo kaverilleen, kuinka ihana ystävä se oikesti on, ämmitelemättä sen kummemmin....

oisko kaikista sitten jotenki cool jos me kaikki äitejänne ja mummojanne myöden alkaisimme puhumaan samallalailla kuin teinit tänäpäivänä???
soitatte jonnekkin mielenterveysklinikalle ja luuriin vastaa joku ämmä:"mitä vittua sä haluat? ...tohtori tääl taas jotain v***n huoraa ahistaa"!!!! miltä ihan oikeesti kuulostais..miettikää siis miltä muista ihmisistä kuulostaa teidän puhenne??(aiheesta hieman poiketen)

SIIS luulen että kaikki tämä masennus johtuu tästä kuinka te pinnallisesti olette ystäviä toisillenne, ettekä ole sydämmestänne mukana kaverin elämässä.
ei kenenkään tarvitse olla enempää kuin on, eikä se merkitse hyvälle ystävälle mitään, että oletko sinä tuleva pankinjohtaja vai huoltomies.
tukekaa siis toisianne kun on pahaolo.näin ne ennenkin masennukset karkoitettiin...
TAIKKA SITTEN OHJATTIIN APUA HAKEMAAN JA MENTIIN SINNE MUKAAN TUEKSI!!!!
Nyt jokainen masentunutta kaveria auttamaan, muuten voi hänelle käydä miten vain!

eli vastauksianne odotellessa :)

1

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amme

      Itsekin olen huomannut saman ja sitten ne jotka oikeasti tarvis apua jätetään syrjään, tiedän kokemuksesta!
      Olin seksuaalisesti pahasti hyväksikäyttetty muutaman vuoden alku teiniaikoina. Sulkeuduin monilta ja siksi jäin ulos teiniympyröistä.Yritin keskustella asioista opettajaini kanssa mutta loppujen lopuksi en saanut mitään apua koska opettajien piti keskittyä niihin vittua huuteleviin ja pilalle lellittyihin kakaroihin. sen jälkeen masennuin ja aloin lintsaamaan koulusta ja siinä peruskoulu sitte meni,mutta ihan hyvin.
      Aloitin lukion ja siitä asti olen ollut positiivinen ja yritteliäs jne. vaikka olen saanut haukkuja.
      Vieläkin muistan kaikki ne tuskat ja kun en saanut niitä purettua ulos. ja nyt ne on sitten tulossa vähitellen, mutta selviydyn vaikka terapian avulla ja pidän positiivisuuteni.
      Oikeasti apua tarvitsevien heitteille jättö on varmana syy miksi jotkut ihmiset joutuu kärsimään aikuisena maanis-depressiosta ja käymään terapiassa, koska oisin halunnut itsekin apua jo silloin pienenä.
      Jaksamista kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2058
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1460
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1161
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1079
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1047
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      942
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      819
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      807
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe