ÖLJYT

Vaihdatin autooni öljyt viikko sitten ja tarkistin tänään öljyjä ja ne olivat hyvin tummat. kuuluuko olla näin? Ainakin ennen olen oljynvaihdon jälkeen olen huomannut että uudet oljyt ovat hyvinkin kirkasväriset ja enemmänkin näyttää toffeen väriltä kun mustalta. Miten on onko dieselin öljyt jotenkin eriväriset ja onko syytä huoleen??kone rikki?

tietämätön nainen
61481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tai ei, mutta tyypillisesti dieselmoottorin öljyt mustuvat pian. Ei haittaa mitään, se väri on vain nokea. Pääasia, että öljyt ja suodin vaihdetaan suunnilleen tehtaan suosittamin välein.

Äänestä
  • Osta tarvikkeesta moottorin sisä puhdistus ainetta, kun alkaa olla öljyn vaihto edessä, niin lisää puoli litraa ainetta ja puolen tunnin käyttö, sen jälkeen lasket paskat pois ja uudet tilalle, ainakin puhdistuu tehokkaasti.

    Äänestä

Öljyn nopea muuttuminen mustaksi on vain merkki siitä, että öljy toimii tarkoitetulla tavalla. Eli muiden juttujen lisäksi mm "pesee" moottoria. Parempi, että noki ja karsta on liuenneena öljyyn kuin kiinni moottorin sisäkaluissa. Tulleepi sitten poiskin öljynvaihdon myötä.

Dieselissä ominaisuus on bensavehekeitä jonniinverran voimakkaampi.

Äänestä
  • Kiitti ja Ok! Ajattelin vaan kun kyse on aika tuoreesta autosta, ajokilometrejä vain 100tuhatta...

    Äänestä

Se aina yllätys se dieselin tervannäköinen öljy,mustuu ainakin jo 100kmn ajon jälkeen

Äänestä

syntyy nokea joka värjää öljyn. Noki tarttuu öjyyn sylinterien seinämistä. Kun öjyä pumpataan männän öljyrenkaiden kodalta voitelemaan silinteri/mäntä väliä ja palautuu takaisin öljypohjaan niin siihen luonnollisesti tarttuu nokea sylinterin seinämistä. Lisäksi tapahtuu nk. ohivuotoa, eli kovassa paineessa osa palamiskaasuista karkaa männän sylinterin välistä kanpikammioon. Tämä osaltaan tuo nokea öljyn sekaan, mitä kuluneempi moottori, sitä enemmän. Bensa autossa on tilanne ihan sama mutta bensiini palaessaan tuottaa vähemmän nokea, siksi öljyt pysyvän visuaalisesti puhtaampina. Noki on niin hienojakoista että se ei pysähdy suodattimeen.
Kaikenlaiset pesutoimenpiteet öljyvaihdon välillä ovat turhia. Tetenkin jos jokun vaurion takia on moottoriiin joutunut esim. jäähdtytsnestettä.
Musta väri öljyssä on ihan ok. Sensijaan harmaa kertoo aina jostain ylimääräisestä öljyssä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön Laura kirjoitti:

Vaihdatin autooni öljyt viikko sitten ja tarkistin tänään öljyjä ja ne olivat hyvin tummat. kuuluuko olla näin? Ainakin ennen olen oljynvaihdon jälkeen olen huomannut että uudet oljyt ovat hyvinkin kirkasväriset ja enemmänkin näyttää toffeen väriltä kun mustalta. Miten on onko dieselin öljyt jotenkin eriväriset ja onko syytä huoleen??kone rikki?

tietämätön nainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu