Uusimpien Amerikkalaisten tukimuksien mukaan Jeesus pakeni palestiinasta Ranskaan lapsineen ja Merovingien sukuhaara sai alkunsa hänen jälkeläisistään.
Yllättävä seikka vanhoissa kirjoituksissa oli se että Jeesus oli Roomalaisen sotilaan poika.
Yllättävä seikka vanhoissa kirjoituksissa oli se että Jeesus oli Roomalaisen sotilaan poika.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ROSKAA! Esitä moinen tutkimus. Jos se on web-sivulla; unohda kerralla!
Jeesus eli nuoruutensa Egyptin Heliopoliksessa Johannes Kastajan kanssa
En myönnä enkä kiellä.
no minä vähän provosoin.. tämä on omaa tutkimusta. Olkoon niin että Jeesus eli Heliopoliksessa nuoruutensa, mutta myöhemmin hän otti ritolat ja pakeni lapsineen Ranskaan.
Mikään Jumalan poika hän ei ollut vaan ihan tavallisesti "nussimalla" aikaansaatu.
Tosin jonkinlainen opettaja hän on ilmeisesti ollut, kristinuskossa kuitenkin väärin tulkittu ja liian korkealle jalustalle asetettu.
Viittaatko muuten kommentoimasi kirjoituksen ulkoasuun vai asiasisältöön?
Ensimmäisessä tapauksessa: sanan "nussiminen" käyttäminen tuskin tekee toisesta sivistymätöntä moukkaa. Nussimallahan ihmiset saa tyypillisesti alkunsa. Get over it.
Jälkimmäisessä: Kyseessäkö oli siis kuitenkin neitseellinen syntymä? Jesse käveli vetten päällä? Nousi ylös kuolleista? Vertauskuvalliselle tulkinnalle ei ole tilaa?
Uusimpien?
Kyllä tästä aiheesta on kirjoitettu ihan kirjojakin jo vuosikymmeniä sitten.
näin kertoi kerran minulle mies siellä rantabulevardin kiviaidalla istuskellessamme, aamuvarhaisella auringon noustessa Välimerestä.
Mies sanoi Jeesuksen ilmestyneen hänelle sodan vielä riehuessa Euroopassa. Saksa oli voimiensa tunnossa, Pariisi valloitettu jne, mies sai ilmoituksen sodan lopputuloksesta, Saksa tulee tuhoisasti häviämään sodan, hän kertoi saamaansa viestiä eteenpäin luodakseen elämänuskoa kaupungin epätoivoisiin asukkaisiin, kukaaan ei hänen sanomaansa tietenkään uskonut.
Miehestä tuli sodan päätyttyä pappi, tämän sai aikaan tuo kohtaaminen Jeesuksen kanssa ja hän on paimentanut samaa seurakuntaa läheisillä vuorilla sijaitsevassa kivikirkossa koko elämänsä. Pyysi minuakin käymään kirkosaan , mutta velä tuo käynti ei ole toteutunut, vaikka kutsusta on jo 12 vuotta.
Raamatunkirjoituksissa jotka ovat vuosituhansia ennen Jeesuksen syntymää kirjoitettu on ollut ennustuksia ja profetioita Jeesuksen tulemisesta maailmaan ja hänen neitseestä syntymisestä ja kuinka hän kuolee.
Juutalaiset odottavat tätä messiasta joka on meidän Jeesus johon uskomme.
Juutalaiset kirjoitukset kautta aikojen kertovat Jeesuksen tulemisesta.
Uusimmat tutkimukset, heh hauskoja juttuja ja akkojen tarinoita.
Kivoja filmejä niistä on tehty ja muuta, mutta mitään todellisuus pohjaa niillä ei ole.
Miljoonat ihmiset tulevat ja ovat uskossa Jeesukseen ja kertovat kokeneensa uskoon tulon ja hänen läheisyyttään rukouksessa.
Miljoonat uskovat eivät ole mitään mielikuvitukseltaan vilkkaita vaan kaikista sosiaaliluokista olevia ihmisiä.
Presidenteistä kadunlakaisijaan.
Molemmilta voitte mennä kysymään miksi uskot Jeesukseen, niin molemmat vastaavat. Olen kokenut syntien anteeksi saamisen ja tullut uskoon, Olen rukoillut ja tunnen sisäisesti Jeesuksen.
Jokainen tosi-uskovainen tietää sydämessään, että Jeesus muutti Islantiin..Se käveli sinne vetten päällä. Palakaa helevetin tulessa vääräuskoiset!
Käveli sinne vetten yli, kalasti vähän turskaa ja sit sen penskoista tuli norjan kuninkaalliset. Sit se jeesusteli sile ympäriinsä ja oli sillee niinku, et hei meitsi on eläkkeellä. No more miracles, por favor!ja sit se oli kans et emmä vittu enää ketään jaksa opettaa.Mä vaan kalastan ja teen kuninkaallisia lapsia...JES!