Kun enää ei saa edes nukutuksi. Sitä vaan makaa sängyssä. Pimeys pelottaa. Yritän nukkua valot päällä. Liian valoisaa. Seuraavana iltana käyn lenkillä ennen nukkumaan menoa. Ei auta. Valvon taas koko yön. Seuraavana päivänä olen kuoleman väsynyt.
Kolme päivää putkeen valvottu. Rupeaa olemaan niin kamala olo. Silloin se etulee. Paniikkikohtaus. Kamalaa. Seuraavana päivänä se tulee uudestaan. En uskalla nukkua. En uskalla ummistaa silmiäni. Nään sen kaiken päässäni uudestaan ja uudestaan. Vain tuska jää.
Hain apua. Tässä sitä ollaan, jonossa. Koska lie pääsen, ehkä ensi vuonna. Yksityiseen ei ole varaa.
Paniikkikotauksien jälkeen tuli pelkoja. Pelkoja joista en pääse eroon vaikka kuinka yritän. Yritän uskotela itselleni, että mitään pahaa ei tapahdu. Turhaan. Mielikuvitukseni ruokkii pelkoja. Odotan, että pääsen hoitoon. Hulluksihan tässä tulee.
Itken joka päivä. En näe valoa. Vain pimeyttä...
tuska
viola
1
190
Vastaukset
- TTT
Tiedän mitä käyt läpi.
Tiedän että se on vaikeaa.
Kammottavaa.
Pahaa.
Mutta, sinä selviät siitä kyllä.
Samoin kuin minäkin aikoinaan selvisin.
En sano että palasin koskaan ennalleni mutta... olen kuitenkin edelleen pelissä mukana. :)
Voimia!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861530
- 711190
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1711056- 47848
Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46841Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38838Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52782- 46782
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9753