Niihinhän ei tuleva vaikuta mitenkään? Ei niiden hinnat ole nytkään riippuvaisia uusien hinnoista. BMW-700, MB-S, paremmat maasturit, yms. Nyt ne maksaa 12-20te. Uudet yli luokkaa 100te. Eli ero on jo niin huima että niillä on täysin eri ostajat ja markkinat, eli myöskään hintojen lasku ei vaikuta. Käytettyjen verotukseenhan ei olla tekemässä mitään ennekuin se sitten joskus vuosien päästä poistuu kokonaan, samalla kuin uusistakin.
Isot kalliit
kymmenvuotiaat?
41052
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis vanha bensa-auto tulee todella kalliiksi käyttää tulevaisuudessa, hiilidioksidimaksun takia. Maksu lasketaan auton keskikulutuksesta saatavasta Co2 arvosta.
Ei sen takia tarvitse kärsiä epämukavasta japsirimpulasta.
Isojen autojen hinta ei tule ainakaan nousemaan , se on varma.
Ajoneuvovero määritellään saastuttavuuden perusteella, eli isojen käyttö tulee kalliimmaksi.
totuuden siemen. Näissä 10-vuotiaissa isoissa autoissa on jo monelle riittävät varusteet ja jos viitsii etsiä hyväkuntoisen, niin niillä ajaa kauan. Ainakaan minulle ei mikään pikkukinneri ole kovin varteenotettava vaihtoehto. Apostolinkyyti ja Tunturi sen sijaan ovat, jos aivan mahdottomaksi menevät nuo maksut.