Oma kantani on, että tietyn tyyppisessä sopivan paksuisessa sumussa auton normaalit takavalot näkyvät pimeällä jopa paremmin kuin ns. hyvällä säällä.
Tästä taas seuraa se, että takasumuvalon käytön takia maailma muuttuu häikäisevän ja häiritsevän punaiseksi, mikä vain haittaa liikenneturvallisuutta.
Tästä taas seuraa se, että takasumuvalon käytön takia maailma muuttuu häikäisevän ja häiritsevän punaiseksi, mikä vain haittaa liikenneturvallisuutta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tietyntyyppisessä lumituprakassa eivät näy normaalit takavalot eikä takasumuvalokaan. Tästä seuraa se, että kun seisovan auton takavalot tulevat näkyviin, on jo liian lähellä saadakseen autonsa pysähtymään. Näin on ainakin silloin, kun pyrkii ajamaan rajoitusmerkkien ehdottamaa nopeutta.
Myös tämä tilanne haittaa jopa henkilökohtaista liikenneturvallisuutta.
Toi ny ei ollu yhtään yllättävä heitto sulta. Mikäpä sulle sopis, aina sä löydät joka asiasta jotain valittamista eikä mikään ole hyvin niin kauan kuin jollakin toisella on eri mielipide kuin se sinun "ainoa oikea".
Tarkista viestisi osoite!
Koska siinä on 21w poltin joka jaksaa sulattaa lumen takavalon pinnasta, tähän ei 5w pysty!
...havainto täälläkin. Jonkunlaisessa lumisateessa auton koko takapää on muurautunut lumesta valkeaksi ja vain takasumuvalot ovat näkyvillä. Tuli siitä mieleeni, että josko eräänlaisia lämmityskarvoja takavaloihin...
kerran ajelin tosi paskassa säässä. Alko olla jo siinä rajoilla et oliko hommassa enää mitään järkee.
Järkyttävä lumisade ja prkeleesti pakkaslumipölyä. Olin huomaamattani vielä ajanu edellä menevän rekan nostattamaan lumipilveen.
Sit yllättäin selkeni ja alle 10m:n päässä oli täysperävaunurekan takavalot.
Onneks nopeusero oli rekkaan nähden pieni ja ehdin jarruttaa, mut kahville oli kumminkin pysähdyttävä.