Vihtori Kosola on yksi historiamme isänmaallisimmista henkilöistä, joka on silti lähes täysin unohdettu. Emme saa unohtaa miestä, joka oli valmis uhraamaan itsensä taistelussa bolsevismia vastaan.
Kosola ei epäröinnyt ryhtyä tarvittaviin toimiin, jotta isänmaalle vahingolliset tahot saataisiin kukistettua lopullisesti. Ikävä kyllä jotkin vastoin Lapuan liikkeen johdon ja Kosolan tahtoa tehdyt toimet (esim. Ståhlbergin) muilutus käänsivät sosialismille alttiin kansalle mielipiteen Kosolaa vastaan, mikä antoi Svinhufvudille tilaisuuden kukistaa kilpailijakseen kokomansa liikkeen. Mäntsälän kapinan uhkayritys epäonnistui. Uusi sisällissota vältettiin, mutta samalla annettiin kommunististen tahojen jatkaa toimintaansa, mikä aiheutti jatkuvan uhan 30-luvun Suomessa.
Vihtori Kosola hävisi taistelunsa, mutta silti on syytä näin itsenäisyyspäivän alla muistaa suurta isänmaallista johtajaa.
Alla oleva linkki on valitettavasti natsien sivuille (joita siis en kannata), mutta parempaakaan henkilökuvaa en googlella löytänyt. Perustiedot Kosolasta siitä ainakin ilmenevät.
http://www.kansallissosialismi.com/vihtori.php
Vihtori Kosola -isänmaallinen mies
7
704
Vastaukset
Ja lähdekriittisyys on taas huipussaan. Sisällöllisesti täyttä paskaa ja vielä pahempaa vääristelyä.
Suunnilleen yhtä uskottava kuin Völkischer Beobachter.- Ei niin jurpo
Yksilöipä nyt tarkemmin, tuollaisilla heitoillahan ei sinänsä ole mitään arvoa. Pikemminkin tuontapaisen kirjoittelun voi sanoa olevan vääristelevää paskaa.
- rikollisetkin
on sitten isänmaallisia...
- Piti kuolemaan asti
Vihtori Kosola oli aikansa merkittävimpiä miehiä.
Ei mikään turha jätkä varsinkaan verratuna nykypäivän poliitikkoihin.
Henkilökohtaisesti rohkea, oli Spalernajassa vankina, johti Talonpoikais Marssin Helsinkiin jolla saatiin selkeä muutos hallituksen silloiseen politiikkaan jne.
Kokosi kansan rivit. "Ei kysy tämän maan pellot mitä kieltä kyntäjä puhuu", kansallinen eheyttäjä.
Antikoista löytyy muistelmakirjoja jotka on tehty ennen itsesensuuria ja Kekkosen kauden rähmälleen menoa.
Totuus on aina jossain kahden kertomuksen välissä. Mutta "Virallinen totuus" jota on pakkosyötetty vuosikymmeniä, ei ainakaan ole oikea.- on traktorimarsseja
ollut aina kun luulevat tukien laskevan...
- Pois on murhweet!
Nyt ei enää tarvitse murehtia kummunismista,se on Suomesta poissa ja kuollut,kuopattu.Eläköön vapaus!
Mutta vertauksesi Vihtori Kosolan ja natsien samankaltaisuudesta yllätti minut,täysin sopimaton vertauskuva,Vihtori Kosola ei ollut fasista,natsi,ei Adolf Hitlerin tuhoaminleireihin verrattava henkilö,ei missään nimessä!Vihtori Kosola oli suomalaisuuden puolesta taisteleva vapauden puolustaja,kommunistien vihaaja ja niiden pois saamiseksi paljon kunnioitettavaa työtä tehnyt taistelija,kunnioitan häntä!Mutta vertauksesi kansanmurhaaja Adolf Hitlerin natseihin on täysin epäonnistunut,brutaali ja kunnioitettavaa Vihtori Kosolaa halventava ja häpäisevä.Kosola oli rauhan mies,isänmaan puolustaja eikä mikääm miljoonien juutalaisten murhaaja,vertauksesi on Kosolaa halventava ja täysin epäonnistunut.Hyvä että että et sentään verrannut Vihtori Kosolaa Josef Staliniin tai diktaattori Vasilj Iljisth Leniniin.Sitä se enää olisikin puuttunut,Nytkin Kosola jo pyörii haudassaan tuon natsivertailun vuoksi.Seuraavalla kerrallla isänmaan kiihkossasi harkitse sentään kyseessä olevan sankarisuomalaisen vertailukohteet.Kannattaa harkita juttujaan ennenkuin ulos päästää! Terv,V.Kosolan entisen taistelukaverin poika.Terve,hyvä suomi,ei Sig Heil! - Anonyymi
Heil Kosola !!!
Heil Halla-aho !!!
Heil Siitoin !!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16122104Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant658656Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va646182SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785792Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3145252Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294816HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794422Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804225"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo811981