miten saa e-pillerit?

iik

Voiko ihan yleislääkäri määrätä e-pillerit ja onko pakko suostua sisätutkimukseen? tahtoisin e-pillerit mutten halua lääkärin rönkittäväksi...

3

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miilija

      sinä poikaystäväsikin "ronkkia", joten ei lääkäri sen pahempi =)

      Sisätutkimus on vain sinun omaksi parhaakseen,eikä siihen kuole.

      Yleislääkäri voi antaa e-pillerireseptin.

      Tsemppii sulle !

    • lääkärinnä

      Yleislääkäri voi toki määrätä pillerit. Mutta itse en ainakaan määräisi niitä henkilölle, joka ei kohtuullisessa ajassa suostu sisätutkimukseen, reseptiä en ainakaan uusisi. Siinä on hyvin äkkiä juristit niskassa ja luvat menneet, jos määrää lääkkeitä umpimähkään ja sitten sattuukin jotain ikävää. Neitsyet on asia erikseen, sellaiset toivotetaan tervetulleiksi takaisin kun yhdynnät ovat alkaneet ja tehdään tutkimus vasta muutaman kk:n viiveellä pillerien aloituksesta.

      Eli sinne vaan rönkittäväksi, älä usko niitä kauhujuttuja! Gyn. tutkimus papa-kokeineen kestää maksimissaan 3 minuuttia. Ei niinkään kauaa. Ja jos joku sanoo, että sen kuuluu sattua, niin se on sikapossugynekologiaa.

    • katovuosi

      Katso puhelinluettelosta kuntasi ehkäisyneuvola. Sieltä saat ekat pillerit ainakin ihan ilmaiseksi - ja ovat tottuneet juuri nuoriin ja ekakertalaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe