As.Oy yhdellä yli 75 % osakkeista?

epätietoinen Espoosta

Heips!

Ajattelin sijoitusmielessä ostaa osakkeen (noin 10% yhtiöstä), mutta mitä käytännön vaikutuksia voi asialla olla, koska yksi osakas omistaa yli 75% yhtiön osakkeista. Kyseiset osakkeet ovat vuokralla ulkopuolisille, mutta omistaja on sama.

As.Oy-laissahan on kohta, jossa yksi osakas voi hallita äänestyksessä vain 1/5 osakkeista. Miten käytännössä kaikki äänestykset, hallituksen muodostamiset jne?

Olenko laittamassa päätäni muurahaispesään ja joutumassa "tahdottomaksi" maksajaksi?

Kokeneemmat kertokaa vinkkejä, kiitos!

Asuinhuoneistoja on kymmenen ja tämä yksi henkilö omistaa niistä 8 kpl. Eli isoimmat osakkeet, jotka ovat vuokralla. Mitä huomioin?

Yhtiö sinänsä, näin ulkopuolisesta, tuntuu hyvin hoidetulta. mutta mitä riskejä mokomaan osakkeeseen sisältyy?

Ostaisin mielummin osakkeen, vaikka vuokralaisineen, kuin seisotan rahojani 2,5% korolla pankkitilillä.

Kommentteja, etukäteen kiittäen eräs epätietoinen Espoosta.....

1

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Per Saukko

      Jos haluaisit, että taloyhtiö siirtyisi kaapeli-TV:n käyttäjäksi, ei se onnistu, jos enemmistö ei sitä halua. Juuri näistä syistä hoitokulut ovat edulliset. Se houkuttelee kuitenkin jotenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe