Uskotko toivetteisi toteutuvan enemmin, tai myöhemmin?
-saatko yleensä sen, mitä toivot, vai sen, mitä ansaitset saada?
-saatko yleensä sen, mitä toivot, vai sen, mitä ansaitset saada?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaikka olenkin optimisti, siis toiveikas, valoisa, näen monissa asioissa hyviä puolia, tulevaisuuteen uskova, niin välillä tulee tunne ettei toiveet toteudu. Kai ne toiveet ja haaveet on liian suuria.
Kuuban matka on haaveissa, mutta tiedän ettei se koskaan toteudu. Myöskään tuo tulevaisuuden jouluhaave tuskin toteutuu.
Tyttären terveyden toivon ja uskon tästä vielä paranevan. Kokeita ja tutkimuksia on tehty niin paljon ja kuukauden päästä on vielä spesialistilääkärin vastaanotto, että eiköhän se siitä.
"-saatko yleensä sen, mitä toivot, vai sen, mitä ansaitset saada"? Tässä olen vähän kysymysmerkkinä, en osaa tuohon sanoa mitään. Ehkä en ymmärtänyt kysymystä.
..saattavat sisältää ristiriitaisuuksia.
Esim.voi toivoa uutta työpaikkaa,mutta samalla ei olisikkaan valmis ottamaan uusia haasteita ja totuttelemaan uuteen ympäristöön.
Joku voi toivoa vaikka uutta ihmissuhdetta ,mutta ei olisi kuitenkaan halukas päästämään irti entisestäkään.
Joku voi toivoa avioeroa ,muttei silti uskaltautuisi
sinkun elämään ja tuntisi kaipaavansa sitä totuttua turvallisuutta.
Joku haluasi sitoutua,muttei olisi kuitenkaan halukas luopumaan vapaudestaan.
Joku haaveilee uudesta ammatista,mutta ei kuitenkaan rohkenisi lähteä uutta opiskelemaan.
Jne...
Terveyteen liittyviin toiveisiin ei varmaankaan taas näitä ristiriitaisuuksia luulisi liittyvän.
Kukapa ei haluasi olla terve ja toivoa sitä muillekkin.
mä olen yksityiselämässä saanut välillä turpiin että tukka lähtee ja nyt olen tilanteessa, jossa tuntuu, että olen saanut paljon enemmän kuin ansaitsen. Piru olallani tökkii mua ja vakuuttaa, että kyllä sä tosta vielä tiput, mut olen päättäny olla pelkäämättä, mitä edessä on. Työelämässä olen niin hankalalla alalla, että taistelua tuntuu olevan joka päivä. Ei mulla kyllä ollu mitään kultalusikkaa suussa syntyessä.
..mitä toivot?
Uskoisitko kuitenkin niiden lopulta toteutuvan?
Mä olen jo varmaan luopunut toivosta.
Olen niin usein saanut toivomani, että tuli tässä yhtenä päivänä mieleen että vähän kantsis varoa mitä toivoo. Joten olen lakannut toivomasta. Ainakin jouluaattoon saakka...
Uskon myös siihen sun toiseen kyssäriosioon, saanko sen minkä ansaitsen. Jep. Ehdottomasti. Jos saan flunsan, se on merkki siitä että olen laiminlyönyt itseäni. Ja kaikki palkankorotukset ovat taatusti ansaitut :))
Vakavasti, mitä vanhemmaksi tulen sitä fatalistisemmaksi tulen myös. Joskus sitä fataalia pitää vaan pikkusen auttaa.
Joillakin toiveilla on selkeästi kyky* toteutua.
Huomaamaattaan saattaa suunnata energiaansa toivomaansa suuntaan. Aikoinaa toivoin itsenäistä työtä,mutta toiveeni toteudettua vasta tajusin sen hinnan*minkä siitä jouduin maksamaan. Itsenäisenä oli vastuukin suurempi ja ketään toista ei voinut syytellä edes vaikeuksista.Puhumattakaan, ettei myöskään enää ollut edes niitä hankalia työkaverita.
Joten itsekseen oli kinasteltava ,jos hommat eivät aina sujunet toivomallaan tavalla.Tämä vain yksi esimerkki.
Lottovoittoa olen salaa toivonut,mutta jospa ristiriitaisuudet eivät ole vielä toiveestani selkiytyneet....rikkaus vois nimittäin tuoda myös huolia:-)))
Hyvin monet toiveeni ovat kylläkin päässet elämääni rikastuttamaan. Jopa sellaisetkin ,joista on ollut yksinomaan iloa.
toivon, että ei kävisi noin, niin aivan varmaan niin käy, jos toivon, että noin kävisi, niin tuskimpa käy. Selkeää.
..siis nii kuin toivoa sitä mitä ei oikeesti toivokkaan---noinko?
minkä halutessani voin toteuttaa.
...tuon jo toimivan....siis luulisi.....
Paljon olen toivonut, paljon olen saanut ja paljon olen menettänyt. Enää en toivo, sillä voimani eivät riitä jatkuvaan unelmien murtumiseen ja sirpaleiden keräämiseen. En jaksa enää.
..huomenna on kuitenkin jo toinen päivä.Näin ainakin toivoa sopii. Voimia sinulle!
Sopii toivoa :)
Kaiken todennäköisyyden mukaan maailmanloppu ei tule vielä ensi yönä. Meikäläisellä voi henkilökohtainen maailmanloppu tulla koska tahansa, sillä ihmisen sydän ei kestä loputtomiin... sanovat viisaat, että kyllä se pumppu aina yhden ihmisiän kestää... tiedä häntä.
Tällä väsymyksellä on lääketieteellinen nimi: burnout. Aion olla se poikkeus, joka vahvistaa säännön...... Uupumuksesta huolimatta suoritan menneisyyden väärien valintojen tuoman taloudellisen ahdingon pois kylmästi työpäiviä pidentämällä. Jos pumppu ei kestä, se siitä sitten. Jos kestää, on käytettävissäni loppu elämä virheistä viisastuneena.
Ainakin itselläni ne alkavat olla pikkuhiljaa lähempänä toteutumista ja monet jo toteutuneetkin...Kovalla työllä.
..oma panos se vahvistaa toiveidenkin täyttymistä.