Biologinen rotanloukku

Ressu

Kissa on hyötyeläin myös kaupunkiympäristössä.

Kissamme pitää poissa rotat ja vesimyyrät. Muilla asuinalueilla niitä on esiintynyt asuntojen lähistöllä vaivaksi asti. Jyrsijöitä houkuttelee huonosti suojatut kompostit ja varsinkin lintujen syöttäminen maahan.

Kissa on tehokas rottien ja myyrien pyytäjä. Katti on hyötyeläin.

9

594

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • janne

      kissa on myös pahin asustusalueiden peto, joka tappaa oravasta pikkulintuun kaikki mitä eteen tulee.

      • ei saa

        tervettä pikkulintua kiinni, sairaat linnut kuolee jokatapauksessa.


      • janne
        ei saa kirjoitti:

        tervettä pikkulintua kiinni, sairaat linnut kuolee jokatapauksessa.

        kaikkihan kuolee joskus joka tapauksessa. Kissa on niin taitava metsastäjä että väittäisin sen saavan kiinni terveenkin linnun ja pystyvän tyhjentämään linnun pesän suihinsa.

        On aivan turhaa ja naiivia väittää jotain muuta! Sori nyt vaan.

        ps. ei mulla mitään sinänsä kissoja vastaan ole. Omistajien ei vaan pitäis päästää niitä juoksentelemaan vapaana.


      • mirri
        ei saa kirjoitti:

        tervettä pikkulintua kiinni, sairaat linnut kuolee jokatapauksessa.

        Meidän kissa ainakin on saanut pihasta kiinni ihan terveitä lintuja. Ja se on ollut narussa kiinni eli ei edes kulje vapaana. Olisin luullut lintujen oppineen että takapihalla on kissa, mutta ei, niin ne vaan tulee sopivalle etäisyydelle ja huonosti käy.


    • sip-su

      Kissan vapaanapito on lain vastaista. Hankipa siis rottakoira, joka hoitaa homman paljon siistimmin ja nopeammin, ja laillisesti.

      • Ressu

        Onko rottakoiran vapaanapito lainmukaista?


      • sip-su
        Ressu kirjoitti:

        Onko rottakoiran vapaanapito lainmukaista?

        Omalla pihalla koiran vapaanapito on laillista, myös sen ulkopuolella tiettyyn aikaan vuodesta jos se on omistajan valvonnassa ja välittömästi kytkettävissä. Ei kuitenkaan yleisillä paikoilla. Käytännössähän koiria ulkoilutetaan ympäri vuoden kuitenkin vapaana. Yleisillä paikoilla tämä usein aiheuttaa vaaratilanteita.

        Kissaa ei oikein voi ulkoiluttaa vapaana välittömästi kytkettävissä, kissa kun ei käskyjä kuuntele. Rottakoiran voi kuitenkin komentaa työtehtäviin ja pitää käskynalaisena. Koira tarvitsee kuitenkin koulutuksen ja aika harva ilmeisesti tähän viitsii ryhtyä. On helpompi ottaa ilmainen katti ja laskea se ulos oman onnensa nojaan.

        Esim. kääpiöpinseri on aika haka rottakoira, mutta maksaa rotukoiran verran. Ylivoimaista...


    • Ressu

      Naapuritonttien omistajat ovat tosi tyytyväisiä katin reissuun. Ei ole rottia tai myyriä. Kissan jäljet näkyvät lumessa hyvin.

      Kissa on yöeläin. Se saalistaa yöllä, nukkuu päivän.
      Se kissa (Prinssi) ei aiheuta vahinkoa naapureille.

      Leikattu uroskissa on tosi tyytyväinen. Saa metsästää ja saa olla lasten ja ukin kaveri.

      Hieno katti!

      • pihapiirissäni

        tuntemattomaksi jäänyt kissa keksi teurastaa kevätkesällä pöntössä pesineen kirjosieppopariskunnan. Istui pöntön katolla, kunnes sai hätääntyneen pariskunnan napatuksi. Että se siitä luontoystävällisyydestä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe