KASTE, KIRJOITUSTEN MUKAAN!

RAAMATULLINEN TOTUUS KASTEESTA

Kaste-kysymys on melkoinen ongelma ja varsinkin kun Raamattua lukemalla ja siihen siteeraamalla voidaan löytää useita “raamatullisia” kasteita jotka voidaan väittää ainoaksi oikeaksi kasteeksi niin kuin nämä kaksi tällä foorumilla taistelevaa kaste-oppia tekevät.
Molemmat opit voidaan vahvistaa ja kumota Raamatun kirjoituksilla ottamalla joitain tiettyjä kohtia kirjoituksista ja unohtamalla kaikki muut, Tuo kauhea riitely kasteesta johtuu siitä valtavasta halusta olla oikeassa toisiin nähden ja siis silloin myös paremmassa ja korkeammassa asemassa kuin toiset.
Yksi tuon riitelyn pohjana on olettaa että joku kirjoituksen kohta tarkoittaa sitä tai tätä, vaikka niin ei kirjoituksissa ole suoraan sanottu. Kun taas toinen osapuoli kiistää tuon oletuksen vaikka sen kiistämiseenkään ei löydy perusteita Raamatusta.
Kun Raamatun kirjoituksia käsitellään niin on totta että siellä tulee esille asioita jotka ihminen joutuu olettamaan jos haluaa muodostaa jonkin opin taikka säännön taikka tavan jota tulisi noudattaa. Esimerkkinä ottakaamme juuri tuo tapahtuma jossa puhutaan koko perheen kastamisesta.
Koko perhe on laaja käsite, sillä siihen kuuluu vähintään yksi vanhemmista, jos toinen on kuollut, ja vähintään yksi lapsi jonka ikä voi olla 0-13v. Bar Mitshvan jälkeen poika luetaan mieheksi, ei lapseksi. Kun siis puhutaan koko perheestä niin tulkinta voi olla hyvinkin laaja, mutta kyseessä on vain tulkinta, ei fakta, niin kuin niillä jotka kiistävät lapsen kastamisen sillä he tulkitsevat että perhe on vain aikuiset ihmiset jotka ovat tehneet ratkaisunsa ja tunnustaneet uskonsa, Tämäkin on tulkinta, sillä vanginvartijan tapauksessa vain mies tunnusti uskonsa ja koko perhe kastettiin sen kautta,
Osa apostoleista oli kastamattomia ja osa oli kastettu oletuksen mukaan sillä ainakin kaksi heistä oli Johannes Kastajan opetuslapsia. Paavali joka kertoo kastaneensa joitakin julistaa että häntä ei ole lähetetty kastamaan. Ryöväri ristillä oli kastamaton.
Kirjoitus johon yleensä vedotaan kasteen kohdalla: ”Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu,” ei löydy ennen vuotta 312 olevista kirjoituksista vaan se katsotaan lisäykseksi kirjoituksiin. Pietarin puheessa sanat: ”Ottakoon kukin teistä kasteen Herran Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi saamiseksi,” osoittautuu kyseenalaiseksi koska syntien anteeksi saaminen tulee uskon, ei kasteen kautta, sillä onhan kirjoitettu:” Uskomalla Minuun he saavat syntinsä anteeksi.”
Tästä päätellen kaste on alunperin tarkoitettu vain juutalaisille niin kutsuttuna käännynnäiskasteena jota pakanat eivät tarvinneet, mutta joka oli juutalaisuuden perinnäissääntöjä joka tuli suorittaa aina kun vaihtoi uskon suuntausta eli farisealaisuudesta kirjanoppineihin ja niin edelleen. Toin tämän juuri esille siksi koska tässä joudutaan tulkitsemaan koska Pietari ei tässä puhu uskosta syntien anteeksisaamisen perustana vaan kasteesta, mutta jatko suo meille tulkinnan että voimme tulkita että kyseessä oli pohjimmiltaan usko koska vain ne jotka uskoivat ottivat kasteen. Näin usko ja kaste esiintyy rinnan tapahtumassa mutta ei puheessa.
Pietarin julistus oli siis esimerkki siitä että tulkintoja voidaan suorittaa ja on henkilöitä ja suuntauksia jotka pitäytyvät siinä että Pietari ei asettanut uskoa kasteen edellytykseksi ja siinä he pitäytyvät kirjoituksissa, mutta seuraus osoittaa että usko tuohon puheeseen synnytti tuon tuloksen eli ihmiset uskoivat Pietarin puheen ja ottivat siksi kasteen, mutta kasteen Pietari asettaa etusijalle koska Pietari noudatti juutalaista perinnettä ja käännynnäiskasteen muotoa.
Jeesus kutsuu omaa kuolemaansa kasteeksi johonka Hänen omansa tullaan kastamaan Hänen jälkeensä sanoessaan opetuslapsille puhuessaan kuolemastaan ja ristiinnaulitsemisestaan ja johon Paavalikin viittaa Room.6:ssa luvussa ja nuo Jeesuksen sanat kuuluvat suunnilleen näin:” Sillä kasteella jolla Minut kastetaan sillä teidätkin kastetaan. ”Nämä sanat hän lausui lähellä kiinnijäämistään. Miksi siis tapella kasteista kun Jeesuksen Kristuksen sovitustyö on kalliimpi ja tärkeämpi kuin miljoonat kasteet.
Usein toistetaan sanoja: ”Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu.” Tälle pohjalle perustuu niin kutsuttu Uskovien Kaste. Eli siis se joka kastetaan sillä täytyy olla ensiksi usko jotta kaste voitaisiin suorittaa ja niin täytettäisiin tuo edellä mainittu Raamatun kohta. Onko todellakin näin, lukeeko tuossa todellakin: ”Joka uskoo ja ottaa kasteen se pelastuu.” Ei niin siinä ei todellakaan lue, joten se ei myöskään voi sellaista käytäntöä tarkoittaa, vaan aivan jotain muuta, sillä on syytä kuunnella noita sanoja, joten tehkäämme niin askel askeleelta.
1.askel= Uskoon tuleminen eli että ihmisessä syntyy luottamus Jumalaan Hänen Sanansa kuulemisen kautta. Näin ihminen on tullut uskoon. Näin myös ensimmäinen osa on täytetty ja edessä on toinen osa.
2.askel= Kasteen saaminen. Ei siis kasteen ottaminen, taikka kasteen hakeminen taikka kasteelle meneminen, vaan kirjoitusten mukaan: ”Kasteen saaminen.” Joka uskoo JA KASTETAAN.
Tässä puhutaan kasteesta joka saadaan kun on uskoon tullut. Mistähän kasteesta on oikein kysymys, vesikasteestako, upotuskasteestako vai mistä. Paavali vastaa kysymällä: ”Saitteko Pyhän Hengen kun tulitte uskoon,” eli toisin sanoen Paavali tiedusteli heiltä että olivatko he saaneet Pyhän Hengen kasteen, eli oliko Pyhä Henki kastanut heidät, eli olivatko he tulleet Hengestä osallisiksi.
Koska he eivät olleet tulleet Hengestä osalliseksi niin Paavali ryhtyi selvittelemään miksi näin ei ollut käynyt ja korjasi asian ja niin nuo jotka olivat tulleet uskoon saivat Pyhän Hengen kasteen.
Tämän Hengen kasteen esteenä ei ollut kastamattomuus, niin kuin jotkut ajattelevat sillä kirjoitukset kertovat selvästi kuinka Pietarin puhuessa pakanoille nämä uskoivat Pietarin puheen ja merkiksi uskosta he tulivat Pyhän Hengen kasteesta osallisiksi ja vasta sen jälkeen Pietari kastatti nuo pakanat koska hän noudatti juutalaista perinnettä. Nyt näemme mitä tuo kirjoitus tarkoittaa, eli se ei puhu vesikasteesta vaan Pyhän Hengen kasteesta joka saadaan, sitä ei oteta, vaan se saadaan niin kuin tekstissä suoraan sanotaan.
Joka uskoo ja saa Pyhän Hengen kasteen, joka on pelastuksen sinetti, niin hän pelastuu.
Näin on kirjoitettu. Tuohon avausaiheeseen voidaan jatkaa kasteen tarkastelua niin kutsutun lähetyskäskyn kautta. Tuo lähetyskäskyhän sisältää Raamatuissamme käskyn kastaa ja tuo muoto kuuluu: ”..kastamalla heitä Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen..” Muuten tuo kohta olisi aivan yksiselitteinen ellei siinä esiintyisi sanoja: ”..kastamalla heitä..” Jos se olisi muodossa: Kastamalla heidät, niin se olisi yksiselitteinen ja osoittaisi selvästi vesikasteeseen, mutta koska tekstin muoto on jatkuvassa muodossa, eli kastaa jatkuvasti = kastamalla heitä, niin kyseessä ei voi olla vesikaste koska se olisi suorastaan mahdotonta vaan tullaan käskyn toiseen osaan eli mihinkä tulisi kastaa ja kirjoitukset sanovat:” ISÄN, POJAN ja PYHÄN HENGEN nimeen. Näin tullaankin aivan muualle kuin kastealtaan ääreen sillä tässä ei esiinny muotoa: ”Nimessä,” vaan muoto: ”Nimeen.” Niinpä kastaa nimeen tarkoittaa sitä mistä Paavali puhui sanomalla: ”Ne jotka ovat Kristukseen kastetut ovat Hänen kuolemaansa kastetut. Kastaa Pojan nimeen on yhtä kuin Kastaa Jumalan Sanaan sillä Pojan nimi on Jumalan Sana.
Voisiko vesi muuttua JUMALAN SANAKSI vai voisiko ihminen veden kautta tulla yhdeksi Kristuksen Jeesuksen kanssa. Voisiko katoava, jota vesi ehdottomasti on, saada aikaan katoamattomuutta eli synnyttäisikö katoava katoamattoman. Synnyttäisikö maallinen Taivaallisen. Eikö Sana opeta meitä että me tulemme Kristuksesta Jeesuksesta osallisiksi tulemalla HÄNEN tykönsä, jossa tulemme osalliseksi Hänen lihastaan, ja uskomalla, eli luottamalla HÄNEEN tulemme osalliseksi HÄNEN verestään jossa meidän syntimme poispestään.Joh.3:2-8,14-21; 5:19-30; 6:27-69 Voisiko siis joku vesikaste syrjäyttää tämän ilmoituksen ja tehdä tyhjäksi sen minkä Herra itse ilmoittaa ja opettaa. Palatkaamme siihen mitä kirjoitettu on sillä se on ainut tie pelastukseen.
Nyt tiedämme nimen niin kuin Paavali sen ilmaisee ja tuo nimi on Jeesus Kristus, Jumalan Sana. Kun oikein ymmärrämme niin tuo käsky kuuluu upottaa kaikki Jumalan Sanaan jatkuvasti, eli perehdyttää heidät tutkimaan ja kasvamaan Jumalan Sanassa. Ei siis vain Hänen nimessään vaan myös Hänen nimeensä eikä vain hetkellisesti vaan jatkuvasti Tämä on tärkeää siksi koska se on ase synnin hyökkäyksiä vastaan.
6322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jeesus kävi kasteella, vesikasteella. Ja sai myös Pyhän Hengen kasteen sen jälkeen. Jos Jeesus, meidän esikuvamme, joka täytti kaiken, otti vesikasteen, niin miksi me tekisimme toisin? En väitä vastaan enkä puolesta, mutta kun tulen Isän eteen ja Hän kysyy, miksi olen ottanut vesikasteen, niin sanon, että Hänen Poikansa - Sana lihassa - teki samoin.

Ei väitellä Sanasta, jooko...

Äänestä
  • Kun vastaat noin niin ISÄ kysyy sinulta:" Eikö Minun Poikani työ riittänyt sinulle kun halusit oman tekosi myös mukaan tyrkyttää?"

    Äänestä

Oli hienoa lukea tuo kirjoituksesi ja täytyy sanoa,että olet ensimmäinen jolta "kuulin" tuon mitä muuten olen itekkin ajatellut. Olen ollut uskossa yli 20 vuotta ja joskus ollut "kaste kriiseissäkin" Mutta kerran jouduin rehellisesti toteamaan, että en ymmärrä koko kastetta. Ja olen esittänytki tämän kysymyksen joillekkin uskoville ja saanut pitkät selitykset, Jotka kyllä tiesin teoriassa itekkin.Oikeastaan sitä mukaan kuin Kristuksen työ ja armo on kirkastunut, niin kaste on hämärtynyt, koska Kristuksen työhön ei voi lisätä mitään ja se ei ole misään tekemisissä aineellisen maailman kanssa (veden).Ja nyt ekaa kertaa sun selvityksen kautta mulle avautui ,että kaste juontaa Juutalaisuudesta ,kun niillä oli monia kasteita ennen Kristusta ja Kristuksen jälkeenkin.selvitit hyvin tuon,että Paavalikin teroitti mihin nimeen tulee kastaa ,eikä niinkään kaste tapaan.Tottahan moni voi pitää vaarallisena harhana tätäkin kirjoitusta mutta. Olen ajatellut että kaste on ollut samantapainen uskoville, kuin lakki ylioppilaille ,eihän kukaan ajattele että lakin vastaanottaminen on jokin suoritus ylioppilaille samanlailla kastekkin on ollut kuin allekirjoitus sille totuudelle, että pelastus on Kristuksessa lahja ,siis "Kristukseen kastettu"
Oli kiva "jutella"kanssasi Isän käteen !

Äänestä
  • Lue tällä palstalla oleva nimimerkki- T:E:R:V.E,n kirjoitus -
    Kaste kirjoit,m.....

    Äänestä

"...sillä vanginvartijan tapauksessa vain mies tunnusti uskonsa ja koko perhe kastettiin sen kautta"

Erikoinen tulkinta jakeista, joissa mainitaan Paavalin ja Silaksen puhuneen herran sanaa vartijan lisäksi koko talonväelle, ja sen jälkeen heidät kaikki kastettiin. Eikö ole luonnollista, että kaikki ottivat sanan vastaan ja uskoivat, miksi mielestäsi vain vanginvartija?

"Osa apostoleista oli kastamattomia ja osa oli kastettu oletuksen mukaan sillä ainakin kaksi heistä oli Johannes Kastajan opetuslapsia."

Jälleen erikoinen mielipide. Olisi merkillistä, jos Jeesuksen opetuslapsia ei olisi kastettu, koska he kuitenkin kastoivat muita.

"Tästä päätellen kaste on alunperin tarkoitettu vain juutalaisille niin kutsuttuna käännynnäiskasteena jota pakanat eivät tarvinneet, mutta joka oli juutalaisuuden perinnäissääntöjä joka tuli suorittaa aina kun vaihtoi uskon suuntausta eli farisealaisuudesta kirjanoppineihin ja niin edelleen."

En oikein pääse ajatustenjuoksustasi selville vaikka kovasti yritän. Tunnut tekevän itse juuri sitä, mistä muita syytät, eli kirjoitusten tarkoituksenmukaiseen suodattamiseen. Tuo yllämainittu kohta olisi hankala selittää jo sillä tosiasialla, että etiopialainen hoviherra tarvitsi kasteen. Häntähän oletettavasti voimme pitää tässä pakanana siinä merkityksessä, kuin itse sitä käytät.

Lisäksi Corneliuksen tapaus puhuu käsitystäsi vastaan. Pietarihan tarvitsi ilmestyksen, ennen kuin suostui julistamaan evankeliumia epäpuhtaille, siis pakanoille. Ottaessaan sanan vastaan heidät kaikki kastettiin. Mielestäni väite, "ettei pakanat tarvitse kastetta" on siis Raamatullisesti mahdoton perustella.

Mielestäni selkeä kastamisen puolesta puhuva kohta löytyy seuraavasta:

...Pietari vastasi: Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen.
Teitä tämä lupaus tarkoittaa, teitä ja teidän lapsianne, ja myös kaikkia niitä jotka ovat etäällä-keitä ikinä Herra, meidän Jumalamme kutsuu

Selkeä ohje Pietarilta silloisille kuulijoille, ja vielä osoitus siitä, että sama ohje ja lupaus koskevat kaikkia, joita Jumala kutsuu.

Äänestä
  • Olen- (Isaskar)- huomioistasi samaa mieltä.
    Kun Paavali kysyi - saitteko Pyhän Hengen kun tulitte uskoon, niin hän haluaa ikäänkuin tiedustella ovatko nämä oikeasti saaneet SANAN ja sen Hengen vaikutuksen joka on ilmeinen asia uskoon tulossa.Uskoon tuleminen ei ole kaste! vaan usko ja kasteet ovat eri asioita! Sanan vaikutuksen seurauksena voidaan tulla uskoon ja jos Pyhä Henki sen siinä "sinetöi" niin uskon olemus alkaa myös näkymään uskon oikeassa merkityksessä!Tämä on Jumalan ja ihmisen välinen "prosessi!" Pyhän Hengen kaste on ikäänkuin "toinen sinetti" jolla Jumala antaa tuolle uskoon tulleelle ihmiselle ikäänkuin "työ rukkaset"! Uskoon tulleelle ihmiselle kuuluvan voiman tehdä työtä johon inhimillisillä voimavaroilla on hyvin vaikeaa ryhtyä!!! Kasteelle meno on merkki Jumalalle ja itselle sekä myös ympäristölle,että olen antanut elämäni Jumalalle ja "vanha ihminen" minussa on kuollut ja se nyt haudataan kasteessa vesihautaan ja kun sieltä ylös nousen niin se on tunnuskuva ylösnousemus elämästä johon olen astunut ja olen siirtynyt kuolemasta Jumalan antamaan ELÄMÄÄN!
    Mitä taas tulee tuohon vesikasteeseen,niin olen joskus siitä tehnyt omia huomioitani ja hieman siitä puhunutkin Srk,ssa. Tässä pieni läpileikkaus siitä. Itselläni on vain tämä vanhempi Raamatun käännös ja siksi sanamuodot ovat hieman erilaisia kuin tuossa uudemmassa käännöksessä. -
    Uudestisyntymisen Peso.
    Kristikunnassa näyttää olevan voimakkaasti vallala se käsitys että -KASTE on niinsanottu uudestisynnyttämisen muoto. Tämä tarkoittaa sitä että pienet vauvat viedään kasteelle,jossa päälakeen valellaan - "uudestisyntymisen peso".
    Tuo Tiituksen kirjeen jae 3:5 on käsitetty toisin kuin mitä se mielestäni tarkoittaa.
    Jumala on asettanut Evankeliumin ja kasteen selvästi omille paikoilleen.
    Uudestisyntymisen peso ei ole suinkaan kastevesi vaan Raamattu selvästi ilmoittaa -MIKÄ meidät puhdistaa synnistä. Evankeliumin SANA puhuu Jeesuksen sovintoverestä ja ilmoittaa:Jeesuksen Kristuksen,hänen poikansa -VERI puhdistaa meidät kaikesta synnistä.-(1 Joh 1:7) ja Raamattu jatkaa edelleen- "Tahtonsa mukaan hän synnytti meidät TOTUUDEN SANALLA"-(Jaak 1:18)
    Tämähän tarkoittaa sitä että sisimmässämme syntyi TAHTO tutkia Jumalan sanaa Pyhän Hengen valossa. Raamattu selvästi ilmoittaa että kaste ei ole pelastus,vaan Evankeliumin SANA ristin sovitustyöstä on se mikä meidät pelastaa. Siis kun Jeesuksen sovinto veri on se joka puhdistaa,niin on selvää että "uudestisyntymisen peso" -(Tiit 3:5) on Jeesuksen veren puhdistava vaikutus.
    Apostolien teot 22:16 on jae joka myös saatetaan asettaa tuohon alussa mainittuun lasten (vauvojen)kastamiseen pelastus toimenpiteenä. Siinä lukee: "anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi"!
    Kun luimme aikaisemmin että Jeesuksen veressä on puhdistava vaikutus.niin se tarkoittaa että syntimme pestään pois -Uskon kautta Jeesuksen sovintoveren puhdistavassa voimassa.
    Tuossa samassa jakeessa lukee..."anna kastaa itsesi". Kun olet antanut Evankeliumin SANAN Jeesuksen sovintotyöstä tulla itsellesi pelstukseksi niin sana kehoittaa-ANNA KASTAA ITSESI = Pelastettuna uskovana!
    Luterilaisessa tunnustus kirjassa lukee kasteesta jotenkin näin: Mitä kaste hyödyttää!
    KASTE vaikuttaa syntien anteeksi saamisen, vapahtaa kuolemasta ja perkeleestä ja KASTE antaa iankaikkisen autuuden kaikille jotka uskovat Jumalan sanat ja lupaukset! Raamatun opetuksen pohjalta katsottuna edellä olevassa opissa pitäisi tuossa -KASTE sanan kohdalla lukea -JEESUS KRISTUS!
    Pietarin kirjeen- (1 Piet 3:18-22) mainitaan taas lause joka mitä ilmeisemmin on irroitettu asiayhteydestään pois. Siinä lukee näin -"vesi nyt teidätkin pelastaa kasteena". Pietari tässä kertoo että kahdeksan sielua pelastui veden kautta arkissa!-MUTTA! huomaa mitä hän korostaa..."tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt peidätkin pelastaa..."
    Tuossa Noan arkissa on mielestäni kolme keskeistä
    teemeaa.
    1.-Kahdeksan sielua =(ihmisetjotka piti pelastaa!)
    2.-Arkki = (Jeesus Kristus)
    3.-Vedenpaisumus= (Jumalan tuomio)

    Elikä kun Jumala valmisti arkin=(Jeesuksen Kristuksen)ja uskossa astumme siihen sisälle,tuohon Kristus arkkiin, niin vasta sitten vesi voi tulla ylitsemme kasteena- HUOMAA! Emme tuhoudu,vaan PELASTUMME! sen vuoksi että meillä on turva Jeesuksessa Kristuksessa! Edella olevan kuvauksen perusteella on mielestäni helppo nähdä että kaste EI ole lihan saastan poistamista,vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta. Aivan niinkuin Raamattu asian ilmaisee -Markuksen Evankeliumissa 16:16 /Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu." Elikä siis -
    JOKA USKOO = (on ottanut Evankeliumin sanan vastaan ja on tehnyt uskon ratkaisun)
    JA KASTETAAN = (viet vanhan kuolleen luontosi Jeesuksen kanssa vesihautaan jonne se upotetaan kokonaan)
    SE PELASTUU = (kun nouset ylös vesihaudasta Jeesuksen kanssa pelastettuna,uuteen ylösnousemus elämään- olet uusi luomus!)
    Raamattu ei tunne ilmaisua -lapsikaste tai aikuiskaste! vaan ainoastaan yhden kasteen,joka suoritetaan niille : jotka ottivat Evankeliumin sanan vastaan ja uskoivat sekä menivät sanan kehoittamina vasta sitten kasteelle= uskovien kasteelle! Olen usein törmännyt ihmisiin jotka sanovat että he uskovat siihen Jumalaan jota vanhempansakin uskoivat ja se riittää heille. Emme ole tehneet kellekään mitään pahaa ,vaan menemme taivaaseen siinä kuin joku toinenkin!
    Sitä he eivät näe että (omavanhurskaudella ei mennä taivaasee!)oltiin miten "hyviä ihmisiä " tahansa. Tunteet eivät tätä kysymystä ratkaise,vaan Jumalan sana. Jeesus sanoo - Minä olen TIE,TOTUUS ja ELÄMÄ. Ei kukaan mene ISÄN tykö muutoin kuin MINUN kauttani -Joh 14:6.
    Usko ja kuuliaisuun tulee Jumalan sanasta - Room 10:17. Taivaaseen pääsyä ei ratkaise se onko nuori tai vanha, ei myöskään esivaanhempien usko. Sen ratkaisee vai ja ainoastaa - OMA henkilökohtainen usko Jumalan sanaan = Jeesukseen!
    Tunteet sinänsä on hyvä asia, mutta tunteilla saatetaan lähteä etsimään "hyviä" uomia Jumalan palvelukseemme jotka myöhemmin Raamatun sanaa vasten tarkasteltuina osoittautuvatkin PARHAAN viholliseksi! Mitä enemmän tutustuu Jumalan sanaan ja mitä enemmän sitä _TOTTELEE,sitä enempi ja runsaampi on sielujen voittamis elämä Jumalan ihanaan ,rakkauden täyttämään valtakuntaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peikko Poika kirjoitti:

RAAMATULLINEN TOTUUS KASTEESTA

Kaste-kysymys on melkoinen ongelma ja varsinkin kun Raamattua lukemalla ja siihen siteeraamalla voidaan löytää useita “raamatullisia” kasteita jotka voidaan väittää ainoaksi oikeaksi kasteeksi niin kuin nämä kaksi tällä foorumilla taistelevaa kaste-oppia tekevät.
Molemmat opit voidaan vahvistaa ja kumota Raamatun kirjoituksilla ottamalla joitain tiettyjä kohtia kirjoituksista ja unohtamalla kaikki muut, Tuo kauhea riitely kasteesta johtuu siitä valtavasta halusta olla oikeassa toisiin nähden ja siis silloin myös paremmassa ja korkeammassa asemassa kuin toiset.
Yksi tuon riitelyn pohjana on olettaa että joku kirjoituksen kohta tarkoittaa sitä tai tätä, vaikka niin ei kirjoituksissa ole suoraan sanottu. Kun taas toinen osapuoli kiistää tuon oletuksen vaikka sen kiistämiseenkään ei löydy perusteita Raamatusta.
Kun Raamatun kirjoituksia käsitellään niin on totta että siellä tulee esille asioita jotka ihminen joutuu olettamaan jos haluaa muodostaa jonkin opin taikka säännön taikka tavan jota tulisi noudattaa. Esimerkkinä ottakaamme juuri tuo tapahtuma jossa puhutaan koko perheen kastamisesta.
Koko perhe on laaja käsite, sillä siihen kuuluu vähintään yksi vanhemmista, jos toinen on kuollut, ja vähintään yksi lapsi jonka ikä voi olla 0-13v. Bar Mitshvan jälkeen poika luetaan mieheksi, ei lapseksi. Kun siis puhutaan koko perheestä niin tulkinta voi olla hyvinkin laaja, mutta kyseessä on vain tulkinta, ei fakta, niin kuin niillä jotka kiistävät lapsen kastamisen sillä he tulkitsevat että perhe on vain aikuiset ihmiset jotka ovat tehneet ratkaisunsa ja tunnustaneet uskonsa, Tämäkin on tulkinta, sillä vanginvartijan tapauksessa vain mies tunnusti uskonsa ja koko perhe kastettiin sen kautta,
Osa apostoleista oli kastamattomia ja osa oli kastettu oletuksen mukaan sillä ainakin kaksi heistä oli Johannes Kastajan opetuslapsia. Paavali joka kertoo kastaneensa joitakin julistaa että häntä ei ole lähetetty kastamaan. Ryöväri ristillä oli kastamaton.
Kirjoitus johon yleensä vedotaan kasteen kohdalla: ”Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu,” ei löydy ennen vuotta 312 olevista kirjoituksista vaan se katsotaan lisäykseksi kirjoituksiin. Pietarin puheessa sanat: ”Ottakoon kukin teistä kasteen Herran Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi saamiseksi,” osoittautuu kyseenalaiseksi koska syntien anteeksi saaminen tulee uskon, ei kasteen kautta, sillä onhan kirjoitettu:” Uskomalla Minuun he saavat syntinsä anteeksi.”
Tästä päätellen kaste on alunperin tarkoitettu vain juutalaisille niin kutsuttuna käännynnäiskasteena jota pakanat eivät tarvinneet, mutta joka oli juutalaisuuden perinnäissääntöjä joka tuli suorittaa aina kun vaihtoi uskon suuntausta eli farisealaisuudesta kirjanoppineihin ja niin edelleen. Toin tämän juuri esille siksi koska tässä joudutaan tulkitsemaan koska Pietari ei tässä puhu uskosta syntien anteeksisaamisen perustana vaan kasteesta, mutta jatko suo meille tulkinnan että voimme tulkita että kyseessä oli pohjimmiltaan usko koska vain ne jotka uskoivat ottivat kasteen. Näin usko ja kaste esiintyy rinnan tapahtumassa mutta ei puheessa.
Pietarin julistus oli siis esimerkki siitä että tulkintoja voidaan suorittaa ja on henkilöitä ja suuntauksia jotka pitäytyvät siinä että Pietari ei asettanut uskoa kasteen edellytykseksi ja siinä he pitäytyvät kirjoituksissa, mutta seuraus osoittaa että usko tuohon puheeseen synnytti tuon tuloksen eli ihmiset uskoivat Pietarin puheen ja ottivat siksi kasteen, mutta kasteen Pietari asettaa etusijalle koska Pietari noudatti juutalaista perinnettä ja käännynnäiskasteen muotoa.
Jeesus kutsuu omaa kuolemaansa kasteeksi johonka Hänen omansa tullaan kastamaan Hänen jälkeensä sanoessaan opetuslapsille puhuessaan kuolemastaan ja ristiinnaulitsemisestaan ja johon Paavalikin viittaa Room.6:ssa luvussa ja nuo Jeesuksen sanat kuuluvat suunnilleen näin:” Sillä kasteella jolla Minut kastetaan sillä teidätkin kastetaan. ”Nämä sanat hän lausui lähellä kiinnijäämistään. Miksi siis tapella kasteista kun Jeesuksen Kristuksen sovitustyö on kalliimpi ja tärkeämpi kuin miljoonat kasteet.
Usein toistetaan sanoja: ”Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu.” Tälle pohjalle perustuu niin kutsuttu Uskovien Kaste. Eli siis se joka kastetaan sillä täytyy olla ensiksi usko jotta kaste voitaisiin suorittaa ja niin täytettäisiin tuo edellä mainittu Raamatun kohta. Onko todellakin näin, lukeeko tuossa todellakin: ”Joka uskoo ja ottaa kasteen se pelastuu.” Ei niin siinä ei todellakaan lue, joten se ei myöskään voi sellaista käytäntöä tarkoittaa, vaan aivan jotain muuta, sillä on syytä kuunnella noita sanoja, joten tehkäämme niin askel askeleelta.
1.askel= Uskoon tuleminen eli että ihmisessä syntyy luottamus Jumalaan Hänen Sanansa kuulemisen kautta. Näin ihminen on tullut uskoon. Näin myös ensimmäinen osa on täytetty ja edessä on toinen osa.
2.askel= Kasteen saaminen. Ei siis kasteen ottaminen, taikka kasteen hakeminen taikka kasteelle meneminen, vaan kirjoitusten mukaan: ”Kasteen saaminen.” Joka uskoo JA KASTETAAN.
Tässä puhutaan kasteesta joka saadaan kun on uskoon tullut. Mistähän kasteesta on oikein kysymys, vesikasteestako, upotuskasteestako vai mistä. Paavali vastaa kysymällä: ”Saitteko Pyhän Hengen kun tulitte uskoon,” eli toisin sanoen Paavali tiedusteli heiltä että olivatko he saaneet Pyhän Hengen kasteen, eli oliko Pyhä Henki kastanut heidät, eli olivatko he tulleet Hengestä osallisiksi.
Koska he eivät olleet tulleet Hengestä osalliseksi niin Paavali ryhtyi selvittelemään miksi näin ei ollut käynyt ja korjasi asian ja niin nuo jotka olivat tulleet uskoon saivat Pyhän Hengen kasteen.
Tämän Hengen kasteen esteenä ei ollut kastamattomuus, niin kuin jotkut ajattelevat sillä kirjoitukset kertovat selvästi kuinka Pietarin puhuessa pakanoille nämä uskoivat Pietarin puheen ja merkiksi uskosta he tulivat Pyhän Hengen kasteesta osallisiksi ja vasta sen jälkeen Pietari kastatti nuo pakanat koska hän noudatti juutalaista perinnettä. Nyt näemme mitä tuo kirjoitus tarkoittaa, eli se ei puhu vesikasteesta vaan Pyhän Hengen kasteesta joka saadaan, sitä ei oteta, vaan se saadaan niin kuin tekstissä suoraan sanotaan.
Joka uskoo ja saa Pyhän Hengen kasteen, joka on pelastuksen sinetti, niin hän pelastuu.
Näin on kirjoitettu. Tuohon avausaiheeseen voidaan jatkaa kasteen tarkastelua niin kutsutun lähetyskäskyn kautta. Tuo lähetyskäskyhän sisältää Raamatuissamme käskyn kastaa ja tuo muoto kuuluu: ”..kastamalla heitä Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen..” Muuten tuo kohta olisi aivan yksiselitteinen ellei siinä esiintyisi sanoja: ”..kastamalla heitä..” Jos se olisi muodossa: Kastamalla heidät, niin se olisi yksiselitteinen ja osoittaisi selvästi vesikasteeseen, mutta koska tekstin muoto on jatkuvassa muodossa, eli kastaa jatkuvasti = kastamalla heitä, niin kyseessä ei voi olla vesikaste koska se olisi suorastaan mahdotonta vaan tullaan käskyn toiseen osaan eli mihinkä tulisi kastaa ja kirjoitukset sanovat:” ISÄN, POJAN ja PYHÄN HENGEN nimeen. Näin tullaankin aivan muualle kuin kastealtaan ääreen sillä tässä ei esiinny muotoa: ”Nimessä,” vaan muoto: ”Nimeen.” Niinpä kastaa nimeen tarkoittaa sitä mistä Paavali puhui sanomalla: ”Ne jotka ovat Kristukseen kastetut ovat Hänen kuolemaansa kastetut. Kastaa Pojan nimeen on yhtä kuin Kastaa Jumalan Sanaan sillä Pojan nimi on Jumalan Sana.
Voisiko vesi muuttua JUMALAN SANAKSI vai voisiko ihminen veden kautta tulla yhdeksi Kristuksen Jeesuksen kanssa. Voisiko katoava, jota vesi ehdottomasti on, saada aikaan katoamattomuutta eli synnyttäisikö katoava katoamattoman. Synnyttäisikö maallinen Taivaallisen. Eikö Sana opeta meitä että me tulemme Kristuksesta Jeesuksesta osallisiksi tulemalla HÄNEN tykönsä, jossa tulemme osalliseksi Hänen lihastaan, ja uskomalla, eli luottamalla HÄNEEN tulemme osalliseksi HÄNEN verestään jossa meidän syntimme poispestään.Joh.3:2-8,14-21; 5:19-30; 6:27-69 Voisiko siis joku vesikaste syrjäyttää tämän ilmoituksen ja tehdä tyhjäksi sen minkä Herra itse ilmoittaa ja opettaa. Palatkaamme siihen mitä kirjoitettu on sillä se on ainut tie pelastukseen.
Nyt tiedämme nimen niin kuin Paavali sen ilmaisee ja tuo nimi on Jeesus Kristus, Jumalan Sana. Kun oikein ymmärrämme niin tuo käsky kuuluu upottaa kaikki Jumalan Sanaan jatkuvasti, eli perehdyttää heidät tutkimaan ja kasvamaan Jumalan Sanassa. Ei siis vain Hänen nimessään vaan myös Hänen nimeensä eikä vain hetkellisesti vaan jatkuvasti Tämä on tärkeää siksi koska se on ase synnin hyökkäyksiä vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu