Kysymys uskovaisille

Today

Pohdin tässä vaan että kun monesti olen kuullut profetian jossa kerrotaan että lopussa Jumala ja Saatana joutuvat taisteluun ja Jumala tulee voittamaan.

Mutta mitä tapahtuu sen jälkeen helvetille, ja kaikille sinne tuomituille ihmisille? Armahdetaanko heidät ja he pääsevät taivaaseen?
Kuitenkin puhutaan "kärsimyksestä ikuisessa kadotuksessa" mutta eihän se silloin ole ikuista jos Jumala joskus päihittää paholaisen. Eikä helvettiä voi olla ilman saatanaa?

6

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iippa

      Jeesus kukisti saatanan ristillä, joten se on jo kukistettu. Mutta vielä se tekee täällä maailmassa pahoja tekojaan, että saisi viekoiteltua ihmisiä. Ennen tuhatvuotisen valtakunnan tuloa yksi enkeli tulee ja ottaa kiinni saatanan.

      Johanneksen ilmestys 20:1-3 Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään. Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa.

      Lue Johanneksen ilmestyskirjasta luku 20. Siinä on kirjoitettu vastaus kysymyksiisi.

      Ilm. 20:10 Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli-ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.

      Helvetti on tehty saatanaa ja sen enkeleitä varten. Ja se on ikuinen rangaistuspaikka. Kenenkään ihmisen ei ole pakko mennä sinne, koska Jeesus kuoli meidän syntiemme tähden ristillä. Jeesus sanoi, että Hän on tie, totuus ja elämä. Hän kärsi ristinkuoleman meidän syntiemme tähden, ettei meitä tuomittaisi. Se oli Jumalan kädenojennus ihmiskuntaa kohtaan, että Hän tuomitsi kaikkien synnit Jeesuksen ristillä. Se ei kuitenkaan hyödytä meitä, jos emme ota vastaan Jeesusta elämäämme. Se on lahja, joka meidän pitää ottaa vastaan, että me omistamme sen. Niinkuin lahjakin, jos emme ota sitä vastaan, me emme saa sitä. Kun me olemme ottaneet Jeesuksen vastaan, me saamme iankaikkisen elämän.

      • ympäripyöreähköä

        Mitä tarkoittaa sitten Jeesuksen ilmoitus:
        Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen!


      • melkein uskova
        ympäripyöreähköä kirjoitti:

        Mitä tarkoittaa sitten Jeesuksen ilmoitus:
        Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen!

        Se tarkoittaa sitä, että harvalla on kykyä luopua varmistetuista asemista ja todella heittäytyä Jumalan kannettavaksi. Tähän kuuluu myös se, ettei ole jatkuvasti tuomitsemassa muita ihmisiä helvettiin. Lue Tommy Hellsteniä.


    • Saddu ;-)

      ...hyvä huomio !?!
      ;-)

    • hups

      tarina:kaikkivaltias taistelee itse luomansa olennon kanssa ja yllätys, yllätys -voittaa.

    • pähkylä

      Helvetti ei ole Saatanan luomus,
      eikä Saatana ole sen herra.

      Viimeisellä tuomiolla Jeesus tuomitsee maailman.

      Toisille hän sanoo: "Sitten hän sanoo vasemmalla
      puolellaan oleville: 'Menkää pois minun luotani,
      te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu
      Saatanalle ja hänen enkeleilleen." (Matt. 25:41)

      Saatana on jo voitettu, kun Jeesus kuoli ristillä.

      Jumalan Poika tuli ihmiseksi, jotta hän riistäisi
      vallan kuolemalta ja Saatanalta:

      "Nämä lapset ovat ihmisiä, lihaa ja verta,
      ja siksi hänkin (=Jeesus)tuli ihmiseksi,
      heidän kaltaisekseen. Siten hän kykeni
      kuolemallaan riistämään vallan kuoleman
      valtiaalta, Saatanalta" (Hepr. 2:14)

      Saatana on voitettu ja kahleissa, mutta riehuu
      vielä täällä maailmassa, ja haluaa mahdollisimman
      monta meistä mukanaan helvettiin. Hän on "tämän
      maailman ruhtinas".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe