Mietelmiä rajasta

Asianharrastaja

Käyn harvoin täällä netissä. Saattaa olla, että kun seuraavan kerran tulen tälle palstalle, tämä aihe on jo vajonnut niin alas, etten sitä enää löydä. Minulle ei siis kannata vastata tai kysellä lisää. Mutta jos haluatte keskustella aiheesta keskenänne, niin olkaa hyvä!

Karjalan palautusta aktiivisesti ajavat lienevät sitä mieltä, että Venäjältä pitäisi ensin saada periaatteellinen suostumus siihen, että sodissa menetettyjä alueita palautetaan. Ilmeisesti vasta sen jälkeen olisi aika erilaisille käytännön kysymyksille kuten rajalinjan tarkalle määrittämiselle.

Voitaisiinko asiaa kuitenkin lähestyä toisinkin? Voisiko ajatus jostain muusta rajalinjasta kuin vanhasta Tarton rauhan rajasta laskea neuvottelukynnystä?

Tarton rauhan rajakin oli pitkien neuvottelujen tulos. Rauhansopimuksessa Suomi suostui poistamaan joukkonsa Repolan ja Porajärven alueilta sekä Kirjasalon kolmiosta ("Pohjois-Inkerin Tasavalta"). Rajoiksi tulivat entisen Suuriryhtinaskunnan rajat Petsamo, jota oli aiemminkin lupailtu Siestarjoen kivääritehtaan alueen siirttyä emämaan hallintaan. Venäjä suostui rauhanehtoihin ilmeisesti osaksi sen takia, että se oli heikentynyt vallankumoussotien aikana. Osaksi kai siksi, että sillä oli käsitys nopeasti toteutuvasta maailmanvallankumouksesta, jolloin rajojen merkitys olisi vähäinen.

Talvisodan alla NL kantoi aitoa huolta siitä, että Suomen raja on liian lähellä sen avainalueita. Kysymys ei ollut siitä, että Suomi olisi itse uhannut NL:a, vaan siitä että puolustuksensa pahoin laiminlyönyt Suomi oli sotilaallinen tyhjiö.

Moskovan rauhan raja eikä myöskään Pariisin rauhan raja eivät määräytynyt neuvottelujen, vaan enemminkin sotien tuloksena. Neuvotteluin määritetty raja olisi kulkenut muussa paikassa.

Vanhan Tarton rauhan rajan vaikeudet tulisi tiedostaa ja tältä pohjalta tulisi etsiä muitakin vaihtoehtoja. Esitän tässä muutaman.

1) "Oikaistu Tarton rauhan raja"

Vanhan rajan ehdottomasti hankalin kohta oli ns Kuokkalan mutka eli Kellomäen - Kuokkalan - Perä-Kuokkalan alue. Tämä pinta-alaltaan pienehkö "nipukka" vie Suomen alueen lähelle silloista Leningradia. Nykyään alue kuuluu jo Pietarin kaupunkiin. Mielestäni heti ensimmäiseksi pitäisi sanoa, ettei se kuulu aluepalautuksen piiriin. Jos pidetään kiinni siitä, että Suomen tulee saada yhtä paljon aluetta kuin sillä oli ennen, voitaisiin ajatella, että sitä korvaavasti saataisiin keskeltä Kannasta, jossa rajan mutka tuli pitkälle kohti pohjoista (ns Kirjasalon kolmio).

Laatokan Karjalassa vanha Stolbovan rauhan (myöh Tarton) raja oli tavattoman mutkikas. Rajankäynnissä linjaus tehtiin eri sukujen nautintaoikeuksien perusteella. Raja kulki tuhantena kiemurana vielä itsenäisyyden aikanakin pitkin peltojen ojia. Kuuluisin kiemura oli Hyrsylän mutka. Koska mutkikas raja ei ole kummankaan etu, voitaisiin rajalinja vetää uusiksi. Alueet kun ovat nykyisin pääosin asumatonta korpea.

2) "Lokakuun 1939 raja"

Suomi hylkäsi lokuuussa 1939 NL:n tarjouksen, jossa rajaa oltaisiin siirretty Kannaksella taaemmaksi. Vastineeksi Suomi olisi saanut Repolan ja Porajärven alueet.

Onko tarjous vielä voimassa?

4) "Raja taajamiin asti"

Luovutetulla alueella on paljon aivan tyhjiä tai harvaanasuttuja alueita. Niistä saataisiin helposti yhtenäinäisiä, laajojakin liitosalueita. Erityisesti Laatokan Karjalassa, Sallassa ja Petsamossa.

Vaihtoehdon etuna olisi se, että väestökysymykset olisivat helppoja.

4)"Raja ydinkarjalan reunaan"

Tämä on vaikeampi määrittää. Ydinkarjalaa on ainakin Viipuri lähiympäristöineen. Ehkä suurin piirtein se rintamalinja, joka oli Talvisodan päättyessä.

5

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiasta kiinnostunut

      Jos keskustelujen taso nousee näin järkeväksi pohdinnaksi, niin on ilo vierailla tälläkin foorumilla.
      Jään seuraamaan syntyykö tästä keskustelua vai jatkuuko entinen linja - nimittely ja naapurin ihannointi, joilla ei ole mitään tekemistä Karjalan palautus-keskustelun kanssa!

      • Huomauttaja

        Tässä hieman vapaata pohdintaa ja ehdotuksia...

        Jos uutta rajaa halutaan miettiä niin rajan tulisi olla mahdollisimman luonnollinen. Mielestäni tulisi päästä kompromissiin, jossa rajalinja kulkisi Vuoksessa ja Suvannossa.
        Etelässä rajakulkisi Viipurin lahdessa, jolloin Viipurista tulisi vapaakauppa-alue, josta raja kulkisi vanhaa Suomenveden pohjaa pitkin Vuokseen, josta uomaa mukaillen päätyisi lopulta Käkisalmeen, joka olisi toinen vapaakauppa-alue. Suomi saisi tällöin osan laatokkaa, jossa voitaisiin aloittaa tax-free risteilyt Sortavala-Käkisalmi-Aunus-Laatokanlinna-Pähkinälinna...


    • Asiaan uskova

      "1) "Oikaistu Tarton rauhan raja"

      Vanhan rajan ehdottomasti hankalin kohta oli ns Kuokkalan mutka eli Kellomäen - Kuokkalan - Perä-Kuokkalan alue. Tämä pinta-alaltaan pienehkö "nipukka" vie Suomen alueen lähelle silloista Leningradia. Nykyään alue kuuluu jo Pietarin kaupunkiin. Mielestäni heti ensimmäiseksi pitäisi sanoa, ettei se kuulu aluepalautuksen piiriin. Jos pidetään kiinni siitä, että Suomen tulee saada yhtä paljon aluetta kuin sillä oli ennen, voitaisiin ajatella, että sitä korvaavasti saataisiin keskeltä Kannasta, jossa rajan mutka tuli pitkälle kohti pohjoista (ns Kirjasalon kolmio)."

      Vanhan rajan mutkat Kannaksella ovat tietyssä mielessä olleet Suomen loukku. Ennen Tarton rauhansopimusta Suomi seikkaili enemmän ja vähemmän virallisesti Pohjois-Inkerin puolella juuri tuon mainitun Kirjasalon mutkan takia.

      "Kuokkalan mutka" on kieltämättä hankala perintö. Sen puolustaminen Talvisodan alussa oli mahdotonta. Puolustaja olisi jäänyt sinne välittömästi mottiin. Jatkosodan alussa Suomi halusi viestittää, että se ei uhkaa Leningradia. Kuokkalan mutkaan tai "nipukkaan" kuuluvien alueiden takaisinvaltaus ja siihen kuuluva pääaseman oikaiseminen halki Suomeen kuulumattoman Kannaksen vesitti koko asian.

      Nyt on kuitenkin niin, että Kannaksen rajan siemen on Pähkinäsaaren rauha. Eli rajalinja Länsi-Kannaksella on pitkään kulkenut ns Rajajoen linjalla. Tästä perinnöstä luopuminen on ainakin osalle palautusjärjestöistä vaikea asia.

      Mikäli ehdotettaisiin, että Kannaksen raja oikaistaisiin ja samalla siirrettäisiin jokunen kymmenen kilometriä entistä taaemmaksi, mikä olisi vastaus? Luulen, ettei asia kiinnostaisi Venäjää yhtään enempää kuin nytkään.

      Laatokan Karjalan rajalinjan oikaiseminen on mielestäni lähinnä "maanmittareiden murheita."

    • Tyyris Tyllerö

      Vaihda nimimerkkiä. VIISASTELIJA olis hyvä.

      Puhut joutavia. Ei tarvii puhua muusta anastettujen alueiden palauttamisesta.

      Osta deororanttia ja vaihda kalsarit!

      • tark'ampuja

        Kiviäkin kiinnostaa!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe