...Kristukseen Jeesukseen, koko maailman, kaikkien ihmisten Pelastukseen!
Uskoa Kristuksen Jeesuksen sovitustyöhön ei löydy maan päältä. Kukaan ns. uskovistakaan ei ole pannut toivoaan Elävään Jumalaan, joka on KAIKKIEN IHMISTEN Vapahtaja ja Pelastaja. Jeesus Kristus lunasti kuolemallaan ja ylösnousemuksellaan koko ihmiskunnan, kaikki ihmiset! Tätä ei usko kukaan.
Uskotaan omaan uskoon ja ratkaisuun, mutta Kristukseen, koko maailman Pelastukseen, ei ole saatu uskoa. Sanotaan että uskotaan raamattuun...tai uskotaan helvetin piinaan. Tämä ei ole apostolista Kristuksen uskoa.
Kaikki ihmiset pelastuvat Jumalan tahdon mukaan! Siinä on Ilosanoma. Jeesus Kristus sen teki!
Tällä foorumilla ei ole uskoa...
14
455
Vastaukset
- armahdettu syntinen
Jeesus Kristus kyllä kuoli jokaisen ihmisen tähden,mutta hän jätti ihmisille oman tahdon joko ottaa pelastus vastaan tai hyljätä pelastus.Jumalan pojan Jeesuksen Kristuksen maahanvuotaneessa veressä on täydellinen sovitus,mutta se täytyy ottaa henkilökohtaisesti vastaan.
>13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
14 Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
16 Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
17 Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
18 Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
19 Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat
>lueppa tarkkaan mitä tuossa raamatun kohdassa sanotaan.Jeesus Kristus on Herra,aamen - jukka.finland
Kuinkas nyt noin kirjoitat?
Tahdon kuitenkin ilahduttaa Sinua kertomalla, että kun otin Jeesuksen vastaan Vapahtajanani tuli Pyhä henki minuun asumaan ja lahjoitti minulle Jeesuksen uskon. Kiitetty olkoon Herran Nimi.- Tyyne
Osaatko kertoa missä se Pyhä Henki sinussa majailee?
Miksi jonkun "nimi" pitäisi olla kiitetty? Sehän on vain sarja kirjaimia. Et kai vain ole taikauskoinen ja usko sanojen edustavan jotain "korkeampaa", aivain kuten Pythagoralaiset muinoin. - ekivaari
Tyyne kirjoitti:
Osaatko kertoa missä se Pyhä Henki sinussa majailee?
Miksi jonkun "nimi" pitäisi olla kiitetty? Sehän on vain sarja kirjaimia. Et kai vain ole taikauskoinen ja usko sanojen edustavan jotain "korkeampaa", aivain kuten Pythagoralaiset muinoin.lait ja väittämät ovat täysin päteviä vieläkin!
- vanhempi teologi
ekivaari kirjoitti:
lait ja väittämät ovat täysin päteviä vieläkin!
Pythagoras opetti jälleensyntymisoppia eli reinkarnaatiota, jonka mukaan sielut vaeltavat välttämättömässä kierrossa elävästä olennosta toiseen.
Hän uskoi itsekin olleensa ennen useissa ruumiissa. Hän väitti olleensa aiemmin Aithalides, Hermeen poika. Tältä hän olisi saanut lahjan, että hän muistaisi läpi elämän ja kuoleman kierron kaikki hänelle tapahtuneet asiat.
Aithalideen jälkeen hän siirtyi Euforboksen ruumiiseen, sitten Hermotimokseen, sitten Pyrrhokseen ja lopulta Pythagoraaseen. Pythagoraana hän siis saattoi muistaa kaiken tämän. - Terhi-Anna
ekivaari kirjoitti:
lait ja väittämät ovat täysin päteviä vieläkin!
ja aurinkoon päin virtsaaminen oli pythagoralaisille kiellettyä.
Muista tämä "ekivaari". - ei enää satuja - kiitos
Terhi-Anna kirjoitti:
ja aurinkoon päin virtsaaminen oli pythagoralaisille kiellettyä.
Muista tämä "ekivaari".kaiken tuonkin sonnan niin hänen täytyy olla kaikkien idioottien äiti.
- tunnette
ei enää satuja - kiitos kirjoitti:
kaiken tuonkin sonnan niin hänen täytyy olla kaikkien idioottien äiti.
ton "sonnan"ettei vain olisi evo-uskovien mieli lukeminen
- elä tee enää noin
Terhi-Anna kirjoitti:
ja aurinkoon päin virtsaaminen oli pythagoralaisille kiellettyä.
Muista tämä "ekivaari".En tiennyt,että virtsaat aurinkoon päin,olisin jo aiemmin varoittanut.
Päivän paiste pääsee sisääsi sieltäkautta ja mites sitten suu pannaan? - Terhi-Anna
elä tee enää noin kirjoitti:
En tiennyt,että virtsaat aurinkoon päin,olisin jo aiemmin varoittanut.
Päivän paiste pääsee sisääsi sieltäkautta ja mites sitten suu pannaan?Oli kylläkin kyse pythagolaisista.
Olet todella vähä-älyinen = uskovainen hihhuli. - pippeli-pauli
Terhi-Anna kirjoitti:
Oli kylläkin kyse pythagolaisista.
Olet todella vähä-älyinen = uskovainen hihhuli.naisten ei kannata pissata aurinkoon päin, koska silloin herkille paikoille tulee ikävännäköistä rusketusta ja miehet ei silloin tykkää..
- Terhi-Anna
pippeli-pauli kirjoitti:
naisten ei kannata pissata aurinkoon päin, koska silloin herkille paikoille tulee ikävännäköistä rusketusta ja miehet ei silloin tykkää..
EI kukaan halua tuollaisten hullujen kanssa edes Keravalle.
- pippeli-pauli
Terhi-Anna kirjoitti:
EI kukaan halua tuollaisten hullujen kanssa edes Keravalle.
olet sittenkin pissannut liikaa aurinkoon päin ja siksi nyt niin katkera....arvaa miksi?
- Opastaja nr.4
Terhi-Anna kirjoitti:
EI kukaan halua tuollaisten hullujen kanssa edes Keravalle.
Älä kuitenkaan liritä aurinkoonpäin.
Kysy pissa hädän tullessa onko oppaasi uskova.
Tämä vain siksi,että ei saa kaikkia uskoviksi haukkua,vaikka uskoisi äitiinsä.
Tdella tärkeä tyttöihmisen muistaa näin kylmien ilmojen tultua,ettei pissaile ihan miten mieli tekee.
Vaan etsi nyt sellainen "kantakulma" ,mihinkä kaikki pojatkaan eivät kurki, kun tämä pisuhätä yllättää.
Ei kaikki kytätkään pyhiä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640