jumala olisi uhrannut poikansa ja pannut hänet syntipukiksi kantamaan ihmisten tekemät rikokset ja murhat.
Uuden testamentin kirjoittavat samaa ketjua syntipukista jonka vanha testamentti aloitti.
Juutalaisethan ajpoivat joka vuosi pukkinsa erämaahan lastattuna ihmisten synneillä.
Eikä sekään riittänyt. Eläimiä teurastettiin lukemattomia määriä ihmisten syntivelan maksamiseksi ja herra piti sitä lihankäryä hienona.
Roskaa koko juttu.
Uuden testamentin kirjoittavat samaa ketjua syntipukista jonka vanha testamentti aloitti.
Juutalaisethan ajpoivat joka vuosi pukkinsa erämaahan lastattuna ihmisten synneillä.
Eikä sekään riittänyt. Eläimiä teurastettiin lukemattomia määriä ihmisten syntivelan maksamiseksi ja herra piti sitä lihankäryä hienona.
Roskaa koko juttu.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ikiaikaisiin uhrausriitteihinhän se kristinusko pohjautuu. Helluntailaisuus oikein erityisesti korostaa veri-teemaa opetuksissaan. Tämä totuus vaan näitä hihhuleita satuttaa, sen tulet huomaamaan vastauksissa.
Eilen teloitettiin myös kaksi ihmistä syntivelan vuoksi. Toinen heistä oli roudannut huumeita taskussaan. Toinen oli ottanut hengen kahdelta ihmiseltä.
Oliko Jeesus rikollinen ??
Sapattisääntöä ainakin rikkoi ja näytti keskisormea Moosekselle.
oli, että Jeesus antanut ymmärtää olevansa Jumalan Poika.
tuo sama tietoisuus näkertää vielä nykyihmistäkin.
Vai et usko pätkääkään:DDDD
hän uskoo Pekkaa, mutta ei Pätkää. Vai niin, ettei hän usko Pekkaa eikä Pätkääkään?
Jeesus on essealaisten kirjoittamien tekstien pohjalta tulkittava samanlaiseksi SIJAISKÄRSIJÄKSI, joita vilisee muidenkin uskontojen ja tarustojen kertomuksissa ja joita he itse pitävät pakanauskontoina. Sijaiskärsijä sai kuitenkin jumalallisen ulottuvuuden, koska hänestä odotettiin juutalaisten vapauttajaa.
Ajatus siitä, että joku voi ottaa toisen synnit kannettavakseen ja toimia ns. sijaiskärsijänä, on tunnettu hyvin kaukaisilta ajoilta ja kaikilla mantereilla. Vieläkin puhutaan syntipukista ajattelematta, että aikoinaan suurena sovituspäivänä ylipappi pirskotti teurastetun pukin verta Jerusalemin temppelin kaikkein pyhimmässä ja eri rituaalissa tunnusti kansan synnit ja sälytti ne toisen pukin kannettavaksi pois erämaahan.
Tämä ajatusleikki huipentui tuhansien vuosien kehityksen tuloksena Paavalin sovitusoppiin. Hellenistisessä perinteessä, josta Paavali monet ideansa oli löytänyt, sijaisuhrikäsite oli tärkeässä asemassa. Esim. Apollo-jumalan palvontaan kuului riitti, jossa valittiin mies, jonka päälle kanssaihmisten synnit sälytettiin ja joka sitten syöstiin mereen (vrt. Matteus 8:32).
Ateenalaisten Thargelia-juhlassa valittiin kaksi sijaisuhria, nainen ja mies, joita sitten kidutettiin usein kuolemaan asti. Mesopotanialaisissa uskonnoissa sijaiskärsimys tunnetaan eri muodoissa. Esim. Assyrian kuningasta vastaan kapinoineet vasallit joutuivat sovittamaan syntinsä polttamalla rakkaimpansa, viattomat poikansa elävältä (vrt. Aabraham).
Myös karitsan uhraamien manalan jumalille kuolemansairaan sijaista oli yleinen mesopotanialainen parannusriitti. Syntiä tehnyt kuningas saattoi pelastua erittäin raskaista synneistä sijaiskärsijän avulla. Tällöin kuninkaan sijaiskärsijäksi, ”sijaiskuninkaaksi”, valittiin yleensä rikollinen, joka kruunattiin ja puettiin purppuravaatteeseen. Hän sai uhrilampaan tavoin kuulla taivaallisen tuomioistuimen (auringon) langettaman tuomion. ”Hallittuaan” vartioituna kirjoituksissa säädetyn ajan, yleensä 100 päivää, hänet surmattiin.
Antiikin yhteiskunnissa kasvatus perustui suurelta osalta esikuviin. Kaukaiset ja liian helppoon elämään tottuneet perinteiset jumalat eivät kauankaan riittäneet tyydyttämään ihmisten esikuvien ja sijaiskärsijöiden kaipuuta, vaan tarvittiin joukko myyttisiä sankarittaria ja sankareita, joilla oli sekä jumalallisia että inhimillisiä ominaisuuksia. Useat sankareista olivat syntyneet jumalten ja kuolevaisten välisistä suhteista, he olivat itsekin kuolevaisia mutta jotkut heistä saattoivat kuolemansa jälkeen päästä astumaan ylös taivaisiin asumaan jumalten keskuudessa. Sankareista tunnetuin oli Herakles, joka vietti vaikean ja kiusauksia täynnä olevan elämän, kärsi tavattoman kivuliaan kuoleman ja nousi sen jälkeen isänsä luo taivaaseen, Olymposvuorelle.
Apostoli Paavali ymmärsikin Jeesuksen juuri Herakleen inkarnaatioksi. Hänen oli helppo yhdistää essalaisten kuolleista noussut Vapahtaja hellenistisiin sankarijumaliin. Koska Paavali syntyi kahden erilaisen kulttuurin välimaastoon - hellenistinen sivistys ja juutalainen kirjanoppineisuus - hänellä avautui verraton mahdollisuus uuden uskonnon kehittämiseen. Siinä hän myös onnistui erinomaisesti.
Tietämyksesi on korkealla tasolla ja jaksat jakaa sitä muillekin. Palstan mielenkiintoisuutta pitää yllä juuri tällainen oikea tieto fundamentalistisen propagandan vastapainona.
raamatun vastainen tieto arvokasta tietoa ja kuka ylipäätään tarvitsee sinun kommentointia toisten kirjoituksista. sinähän olet aina samaa mieltä, jos hyvksyy hinttaamisen ja eri mieltä jos ei sitä hyväksy. Tai jos kieltää raamatun tai uskoo raamattuun...
Mitä Raamatun vastaista siinä on, jos Raamattuun suhtaudutaan konkreettisen tiedon ja totuuden valossa. Sinä tietysti et ymmärrä muuta kuin hihhulisaarnaajan "totuudet". Tuntuuko hyvältä elää säkki päässä?
KERRAN PLEASE!
Eikö kannattaisi vongata tosiuskovaiselta? Hehän elävät kuten Raamattu opettaa:
Kukin antakoon sen mukaan kuin on mielessään päättänyt, ei vastahakoisesti eikä pakosta, sillä iloista antajaa Jumala rakastaa. (2 Kor. 9:6-7)
Eihän uskovat ole hinttejä,eihän?
Arvelin ,että olet iloinen antaja.
Eks siellä jossakin kerrota,eetä oitää antaa,jos joku pyytää.
Mitä luulet kaveristamme "poikalapsi" kantsiskohan kysellä?
Hän on Totuus!
Herra Tossavainen, joka sattuu olemaan sekä naapurini, että Peppi-Pitkätossun apina.
He ovat kyllä varmaan totta siis "Totuus" sopii kuvaamaan heitä.
Älä ota enää, ymmärrettävyytesi alkaa jo kärsiä. Vai oletko vetänyt liikaa henkeä?
"Eks siellä jossakin kerrota,eetä oitää antaa,jos joku pyytää."
Heh heh!
sinäkin tulet pian tietämään, että Herra Jeesus on Totuus!
kun kerran ajatuksenjuoksultasi olet tunnetusti niin hidas, niin voin valkaista sulle, että se mitä kaveri pyytää on sulla housuissa, vetoketjun takana...
Aattelin vaa ku (%homma%) on sulla suloisesti hanskassa,nii olis...
Vaan etsimpä uuden.
mielisairaalan suljettuosasto on sinun kotisi, kunnes vaihdat hiippakuntaa.
Toinen puhuu kielillä ja toinen tulkitsee. Yhteistyöhönhän se perustuu. Luulisi noilla avuilla jo taivaan portin narahtavan.
Prosentit toki ymmärrän ja tiedän, että mitä enemmän prosentteja, sitä parempi aine. Mutta sinä...lopeta jo se juominen, pyydä varmuuden vuoksi uusi elämä ja rupea vaikka nukkumaan. Rapulaakaan ei sitten tule, kun et uudessa elämässä enää maistele ennen aamua.
jos kaveri sais imeä tuttia, tulis uni paremmin. sullahan on hyvä ja iso tutti?
Ryhmä hommiin en ala kanssasi,vaikka uskon,että olet pätevä.
Minä vasta heräilin,joten en viikonloppuani "makaa" koomassa.
Onks sulla jo vakituinen,ku noi äkäisesti tuiskit?
Mistä lähteestä ammennat,kun jaksat tuollaista sontaa ladata sivukaupalla?
Voimaa se antaa paholainenkin,näemmä !
Ota asioista selvää, äläkä suolla sitä sijaiskärsijä-sontaasi joka paikassa.
Kuinka luonnontiedettä tai historiaa käsittelevää kirjaa olet lukenut elämäsi aikana?
Eikö sinulle riitä sijaiskärsijät ja pyhät henget, pitääkö sinun vielä uskoa paholaisiinkin?
Niihin lakattiin Euroopassa uskomasta jo 1800-luvun lopulla, kun koko kansan sivistystoiminta saatiin käyntiin.
Voisiko herra ritari vähän tarkentaa, mikä tieto ei pidä paikkaansa?
Muhametistako tällä sivulla kirjoteltas,vai sinun houreistas?
Vedä se äitees isälles antama korville ja suksi suolle vinkamasta sossu pummi.