Kuluttajillahan on monia keinoja "äänestää", jos jonkun yrityksen esim. moraalinen perusta ei ole omasta mielestä kestävä. Ihminen voi esim. jättää sellaisen yrityksen tuotteet ostamatta. Esim. itse, kun katsoin joskus, ettei silloinen sähköyhtiöni politiikka miellytä minua, vaihdoin sähkön toimittajaa. Siirtomaksuthan joutuu toki maksamaan oman alueen yhtiölle, mutta varsinainen sähkön käyttö/kulutus on mahdollista ostaa miltä yhtiöltä tahansa. Itse en ole innokas pistämään mitään kansanliikkeitä pystyyn, mutta jos joku haluaa toimia aktiivisemmin asian suhteen niin siitä vaan :)
Maksatko Fortumin optioista?
2
96
Vastaukset
- justiinsa niin
Nordpolia vastaan, pikkuhiluilla ja kilpailutuksella ei merkitystä mitään,
>>Epäilyksien verkko kiristyy Nord Poolin ympärillä
Pohjoismaisen sähköpörssin Nord Poolin uskottavuus kärsii epäilyistä, joiden mukaan ruotsalaiset sähköntuottajat vedättävät hintoja ylös salaamalla tietoja. Samaan saattavat pystyä myös suomalaiset energiayhtiöt. Lisähinnan maksaa kuluttaja. >>
http://www.energialehti.fi/juttu_2_8_05.shtml- HuanÅhappi
Olen kertonut kahdelle(2) eri kauppa- ja teollisuusministerille, sekä energiamarkkinavirastolle fortumin toimista jotka tähtäävät markkina aseman väärinkäyttöön ja monopolin vahvistamiseen, sekä ylihinnoitteluun.
Ensimmäinen ministeri (Mönkäre) vaivautui vastaamaan ja pahoittelemaan sähkömarkkinoiden toimimattomuutta, kun taas toinen (pekkarinen) ei nähnyt aiheelliseksi reagoida mitenkään fortumin harrastamaan laittomuuteen. Oikeesti ei sähkön hinnan kilpailuttamisella ole juurikaan merkitystä, laki pitäisi muotoilla niin ettei verkonhaltija voi mielivaltaisesti hinnoitella myymäänsä "palvelua", vaan veloitus perustuisi oikeisiin kuluihin ja kohtuullisiin voittoihin, kuten nykyään jo säädellään laajakaista yhteyksien välittämistä toiselle operaattorille, eikä nykyisiin fortumin keräämiin n.100000%:n tuottoihin sähköverkkonsa käytöstä. Ei vaan taida poliitikkoja kiinnostaa kun voi olla omakin eläkevirka vaarantumassa jos fortumin tuotto laskisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377199Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265015L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694422TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153513Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242321Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3091836Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241736Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458