Koska olen ollut tekemisissä kuukauden sisällä sekä Viinikaupan että Cybeerwinwn kanssa, ajattelin vaan ajankuluksi kysyä suoraan heiltä vastausta seuraavaan kysymykseen:
- meneekö teiltä tietoa tilaajista ja tilaajan tekemistä ostoksista Suomen verottajalle?
Cybeerwinen vastaus:
Hei,
Kiitos palautteestasi! Meiltä ei todellakaan mene
asiakastietoja kenellekään ulkopuoliselle toimitusketjussa! Verot on
maksettu toisessa EU maassa - siis Espanjassa!
Kiitos asioinnista ja tervetuloa uudelleen!
Asiakaspalvelu
Cybeerwine.com
Viinikaupan vastaus:
Emme ole luovuttaneet emmekä luovuta mitään tietoja Suomeen.
www.viinikauppa.com
Asiakaspalvelunumero arkisin 10 - 16
050-3287679
Joulunodottajan usko EU-maiden väliseen alkoholikauppaan vaan vahvistuu ja kauppa tulee jatkumaan edelleenkin. Suomen valtiolle tulee näillä näkymin lankeamaan aikamoinen rahapotti maksettavaksi omien tulkintojensa seurauksena.
Joulua odottaen ja sitä kaikille toivottaen,
Joulunodottaja.
Kysyin suoraan CybeerW:ltä ja ViiniK:lta
3
1575
Vastaukset
- Veronmaksaja
Ilmoitin kiltisti omasta cybeerwinen tilauksestani verottajalle.
Sain täytettäväkseni vaikean ilmoituskaavakkeen ja en täyttänyt sitä. Allekirjoitin kyllä ilmoituksen ja liitin mukaan cybeerwinen pakettien päällä olleen kopion sähköpostiviestistä jossa ilmeni mitä juomia tuli.
Muutaman päivän päästä sain postissa laskun jolla pitää maksaa veroa noin hieman alle kaksi kertaa sen verran kuin itse tuotteista maksoin cybeerwinelle. Eli 50:n tuotteista hieman alle 100 euroa veroa.
Eli tulkitsen asian niin että verottajan mielipide tuli asiaan varsin hyvin selväksi.
Jos tilaa juomia, pitää maksaa veroa. Mitään tulkinnanvaraista ei siinä ollut.- Joulunodottaja
Siis verottajalta, koska verotusasiahan on kesken EU istuimessa.
- elli
Joulunodottaja kirjoitti:
Siis verottajalta, koska verotusasiahan on kesken EU istuimessa.
eli on kesken. Ja silloin kun joku asia on kesken toimitaan niin kuin ennenkin. Eihän kukaan käytäntöjään muuta ennenkuin siihen on syytä oli kyse sitten mistä tahansa asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770