Illuusio, lume.

raamattua voi lukea ninkuin itse tahtoo. Siinä esitetään asiat epämääräisesti. Lisäksi raamatusta puuttuvat käyttöohjeet, että millätavoin maailmantilanteesta riippuen "ainut totuus" muuttuu reaaliaikaisesti, samalla kuitenkin muuttumatta.

Uskonto on psykologiaa, mielenhallintaa. Sitä ei saa sekoittaa kaikkeen. Uskonto on ihmisille lumelääkettä. Toiset paranee sokeritableteilla, toinen lukemalla skitsoja tekstejä. Ei mitään erikoista.
6146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...

Äänestä

Voi kiesus! Näitä viestejä tähän tyyliin tuntuu tulevan 13 tusinaan! Samaa jahkausta samoista asioista joka toisessa viestissä...

Vastataan nyt kuitenkin: parempi uskonto lumelääkkeenä kuin joku saakutin huume. En puolustele ketään, mutta samoin tuntuu tuo teidän ateisminne ym. toimivan jonkinlaisena egonjatkeena ym. lumejutskana...

kai melkein mistä vain voi väittää saavansa/muiden saavan tarvitsemansa annoksen mielenrauhaa, kuten minä saan siitä että saan parjata kaltaisiasi kalsari-keisareita täällä. Ei todellakaan mitään erikoista.

Äänestä

Miten käsität mm. seuraavat perustotuudet Raamatusta?

Isän (Jumalan luo) ei ole muuta tietä, kuin Poika (Jeesus).

Jeesus:
"Minä olen tie, totuus ja elämä."

Äänestä
  • Ties mitä koka pölyissä nähtyujä ja kuultuja harhoja. Antaa olla omassa arvossaan.

    Äänestä

  • kenny kirjoitti:

    Ties mitä koka pölyissä nähtyujä ja kuultuja harhoja. Antaa olla omassa arvossaan.

    Voisit selventää edellistä.

    Äänestä

Jos tarkoitat lukuasentoa tms. olet oikeassa.



Tuota en ole vielä huomannut. Itse asiassa monet asiat kyllä esitetään siellä hyvinkin yksityiskohtaisesti ja tarkasti. Riippuu ehkä vähän mitä kohtaa tarkastelee.



Kyllä se ohje oikeastaan sisältyy Raamattuun. Silloin puhutaan ’Raamatun kokonaisilmoituksesta’, eli Raamatun sisällöstä kokonaisuutena tarkasteltuna. Monet vaikeat yksityiskohdat selkiintyvät, kun tämä kokonaisilmoitus otetaan tarkastelun pohjaksi.



Sitä se monesti on. Jopa kristinuskostakin saattaa tulla tällainen mielenhallinta menetelmä, jos ei tutustu sen sisältöön, vaan pelkästään ulkonaiseen uskonnollisuuteen.



Ei saakaan, varsinkin kun puhut uskonnollisuudesta etkä elävästä uskosta.



Enpä tiedä, hieman varauksella suhtaudun väitteeseesi, että ihminen voi parantua lukemalla ”skitsoja tekstejä”. En ole koskaan kuullut moisesta parannusmenetelmästä, mutta en tiedä asiasta riittävästi voidakseni myöskään kieltää väitettäsi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenny kirjoitti:

raamattua voi lukea ninkuin itse tahtoo. Siinä esitetään asiat epämääräisesti. Lisäksi raamatusta puuttuvat käyttöohjeet, että millätavoin maailmantilanteesta riippuen "ainut totuus" muuttuu reaaliaikaisesti, samalla kuitenkin muuttumatta.

Uskonto on psykologiaa, mielenhallintaa. Sitä ei saa sekoittaa kaikkeen. Uskonto on ihmisille lumelääkettä. Toiset paranee sokeritableteilla, toinen lukemalla skitsoja tekstejä. Ei mitään erikoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu