Joulu kielletty, uusi vuosi sallittu?

Kun joulunviettoon liitetään jt:en keskuudessa vartiotorniseuran taholta pakanalliset juuret (mitä ne tietenkin ovatkin) niin on uskomatonta kuinka jt:t silti avoimesti paukuttelevat ja posauttelevat heti perään uutena vuotena ilotulitteita.

Ilotulitteiden jysäyttelyhän on niin ikään lähtenyt erittäinkin pakanallisista piireistä Kiinan seutuvilta. Jos joulu kielletään pakanallisten alkuperien tähden niin kyllä sitä ajatusta vasten ilotulitteiden käyttökin pitäisi olla vähintäänkin erottamiseen johtava synti.

7

2420

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timotei

      on valikoitua. Synnin kertoo Vartiotorni ja pakanalliset tavat. Suuri osa ihmisten tavoista on ennen n.s. kristinuskon saapumista. Äsken luin, että jT:ien käyttämä kravattikin olisi sotilaalista alkuperää. Eikö se olisi pakanallisena ja sotaisana kiellettävä. Räjähteet on kehitetty sotia varten, eikö ole paheksuttavaa ilakoiden niiden paukuttelu y.m.

      • Markku_Meilo

        >>Räjähteet on kehitetty sotia varten, eikö ole paheksuttavaa ilakoiden niiden paukuttelu y.m.

        Olen käsittänyt, että rauhanomainen paukuttelu olisi lähtöisin Kiinan seudulta ja sillä oli tarkoitus pitää pahat henget loitolla.

        Se toki on totta, että Vartiotorniseuran pakanallisuus on kovin valikoivaa, mutta rakettien ammuskelusta ei kannattane kehuskella vanhakantaiselle vanhimmalle. Siis ellei halua kaivaa verta nenästään.


    • Itse Jt

      Hyvähän se on ettei kaikki ole kiellettyä. Itse henkilökohtaisesti en kaipaa joulun viettoa ensiksikin siksi, että Jehovan todistajat eivät vietä sitä ja senhän tiesin jo järjestöön tullessani. Jos olisin kaivannut joulua en olisi käynyt kasteella. Joulu on valheellinen juhla koska Jeesus ei oikeasti ole syntynyt Jouluna, eikä myöskään käskenyt seuraajiaan sitä vietämään. Jeesus käski viettämään hänen kuoleman muiston viettoa,jota me vietämme. Jeesus kuoli pääsiäiäisen aikoihin,kuollessaan hän oli 33 ja puoli vuotias.

      • kyrillos

        niin, mihin niitä rajoja nyt sitten kulloinkin piirretään.
        noita vaikeita asioita on kristillisessä uskossa monia.
        -epäjumalanpalvelus
        -haureus
        -juoppous
        jne

        kuitenkin perusperiaattena on rakkaus ja se että älä tuomitse vaan anna anteeksi.

        kun usko vaikuttaa ihmisen sydämessä työskentelee se noidenkin mainittujenkin asioiden korjaamiseksi. vai kuinka

        jos joku kristitty on tiukasti ampumatta uuden vuoden raketteja niin kompastuu hän varmasti jossain muussa, näin on syntisen epätäydellisen ihmisen laita , valitettavasti.


      • anteeksi
        kyrillos kirjoitti:

        niin, mihin niitä rajoja nyt sitten kulloinkin piirretään.
        noita vaikeita asioita on kristillisessä uskossa monia.
        -epäjumalanpalvelus
        -haureus
        -juoppous
        jne

        kuitenkin perusperiaattena on rakkaus ja se että älä tuomitse vaan anna anteeksi.

        kun usko vaikuttaa ihmisen sydämessä työskentelee se noidenkin mainittujenkin asioiden korjaamiseksi. vai kuinka

        jos joku kristitty on tiukasti ampumatta uuden vuoden raketteja niin kompastuu hän varmasti jossain muussa, näin on syntisen epätäydellisen ihmisen laita , valitettavasti.

        Totta kai sitä saa synnit anteeksi. Eri asia on jos jatkaa itsepintaisesti ja katumatta esim. haureutta ja juoppoutta silloin erotetaan seurakunnasta. Mutta erotettulla on mahdollisuus tulla takaisin sitten kun hän osoittaa aitoa katumusta.
        Teemme päivittäin syntiä, koska olemme epätäydellisiä, mutta se ei tarkoita juoppoutta, haureutta tai epäjumalanpalvelusta, vaikka niihinkin joku silloin tällöin erehtyy.


      • Jos Jeesus on ollut näkymättämänä läsnä vuodesta 1914 lähtien, niin miksi Jt:t vielä harrastavat muistonviettoa?

        Kristikunta käsittääkseni viettää sitä siksi, että heidän mukaansa Jeesus ei ole vielä saapunut, ja olen käsittänyt että te ette häntä enää tulevaksi odota.

        Miksi siis muistonvietto?


      • MT

        Asioista voi saivarrella loputtomiin mutta Joulua vietetään myös vain valonjuhlana ei se ole uskonnollinen juhla ollut aina, en minäkään juo viiniä tai olutta uskonnollisista syistä vaan muista syistä.
        Uusivuosi taas on ollut pakanuuden/taikauskonjuhla ja joissakin tapauksissa Seksinjumalan suurta juhlaa; Kekrijuhla mutta asioita voi veivata kukin miten haluaa. Totuus etsitään, todellisuus koetaan. Monissa maissa uusivuosi on Kristuksen syntymäjuhla tai muu häneen liittyvä ajankohta juhla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1239
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      89
      873
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      773
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      673
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe