Syön Cipralexia 20 mg päivässä sekä jännitys/panikoimistilaan Propral 10 mg tarvittaessa. Menen hautajaisiin ensi viikolla ja kysyisiin, onko tietoa miten tuo Propral vaikuttaa tunnetiloihin. Olen todella herkkä myös itkemään eikä tuo Cipralex ole siihen vaikuttanut. Mutta vaikuttaako Propral esim. itkua estävästi. En nyt haluaisi ihan itkemättäkään välttämättä olla....Uskallankohan ottaa 1 tabletin.
Propral 10 mg
4
2654
Vastaukset
Moi, mulla propral ei vaikuta tunnetiloihin mitenkään.
Toisin kuin Cipra, joka vie suruntunteet pois.
Propral toimii fysiikan puolella.beetasalpaaja, joka laskee sykettä. Sillä ei ole mitään tekemistä tunnetilojen kanssa.
- fze
Propral eli propranololi on epäselektiivinen beetasalpaaja. Selkein vaikutus on sydämen sykkeen ja vapinan hellittäminen, voi myös esimerkiksi esiintymistilanteissa kasvojen punakoitumista vähentää. Ei suoraan yleensä vaikuta tunnetiloihin. Kuitenkin epäsuorasti voi vähentää jännittämistä; fyysisten oireiden lievittyminen estää paniikin noidankehän syntymistä.
Voisi ajatella, että olisi ehkä järkevää kokeilla lääkkeen vaikutusta ennen tärkeää tilannetta. Näin mikäli et ole vielä koskaan Propralia käyttänyt. En tiedä muista mahdollisista sairauksista, enkä kokonaistilanteestasi, mutta tarvittaessa voisi harkita annoksen nostamistakin tuosta kymmenestä milligrammasta, joka sinänsä on pieni annos vaikkakin joille kuille riittävä. Lääkärisi antamilla ohjeilla kuitenkin mennään. fze kirjoitti:
Propral eli propranololi on epäselektiivinen beetasalpaaja. Selkein vaikutus on sydämen sykkeen ja vapinan hellittäminen, voi myös esimerkiksi esiintymistilanteissa kasvojen punakoitumista vähentää. Ei suoraan yleensä vaikuta tunnetiloihin. Kuitenkin epäsuorasti voi vähentää jännittämistä; fyysisten oireiden lievittyminen estää paniikin noidankehän syntymistä.
Voisi ajatella, että olisi ehkä järkevää kokeilla lääkkeen vaikutusta ennen tärkeää tilannetta. Näin mikäli et ole vielä koskaan Propralia käyttänyt. En tiedä muista mahdollisista sairauksista, enkä kokonaistilanteestasi, mutta tarvittaessa voisi harkita annoksen nostamistakin tuosta kymmenestä milligrammasta, joka sinänsä on pieni annos vaikkakin joille kuille riittävä. Lääkärisi antamilla ohjeilla kuitenkin mennään.on käsittääkseni pienin annostus, omalla reseptilläni on 100 kpl / 3 x päivässä tarvittaessa, kirjoitettu justiinsa sykkeen laskuun. Viikolla en yleensä käytä, purkille on asiaa yleensä su-iltaisin, kun vkl nukkumaanmeno on mitä on ja ma-aamuksi pitäisi nukkuakin...
Lääkäri sanoi, että tarpeen vaatiessa annostusta voi nostaa, mutta tämä tietysti pitää jokaisen selvittää henk.koht. riippuen mihin vaivaan lääkettä on määrätty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036673
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875037Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113289Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313158Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272338Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191696Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961331Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391282Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311196- 48964