Uskovaisia olen aina

Kun ihminen sanoo uskovansa jumalan sanaan. Mitä hän silloin mahtaa tehdä. Minulle on aina jäänyt epäselväksi.
Jumala sanoo raamatun kautta,että hiuskarvakaan ei putoa hänen tietämättään. Toisinsanoen kaikki mikä tapahtuu on hänen sallimuksensa. Silti uskova vakuuttaa omaisuutensa,kuuluu ay-liikkeeseen tai johonkin edunvalvonta organisaatioon.
Eli hän näyttää selvästi että ei usko jumalan sanaan ja toimii sen mukaisesti.
5221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja jos tuota vie vielä hullunpaan suuntaan, niin siihen voi lisätä jotensakin vieläpä näin. miksi uskovainen käyttää muiden rakentamia teitä, kujia, katuja, rautatietä ja julkisia liikennöinti välineitä. sekä asuu muiden rakentamissa taloissa, jotka ovat esim. vakuutettuja ja pankin rahoittamia ja lainoittamia. ja miksi uskovainen käyttää julkisia palveluja sekä terveydenhoito palveluja. ja lässyn lässyn. ja muuten miksi se sama uskovainen vetää lääketehtaiden valmistamia pillereitä naamaansa joka ainoa elonpäivä. ja lässyn lässyn. sekä miksi uskovainen kirjoittaa tänne yksityisen yrityksen omistamille sivuille jonka tarkoitus on vain tuottaa puhdasta voittoa omistajilleen. miksi uskovaisella on tili pankissa
ja miksi sillä on auto tai polkupyörä tai mopo tai vene tai sukset tai kaikki nämä yhdessä.

Äänestä
  • Lapsiperheessä täytyy olla lasten koulunkin vuoksi tarpeellisia välineitä, ja koska päänsärkylääkkeet on keksitty en näe mitään syytä olla ottamatta flunssassa särkyä helpottavia lääkkeitä.
    Usko riittää pelastukseen eikä teot.

    Äänestä

Matt. 8:20 Jeesus vastasi hänelle:"Ketuilla on luolansa ja taivaan linnuilla pesänsä, mutta Ihmisen Pojalla ei ole, mihin päänsä kallistaisi."

Maailma harhoineen on luontaantyöntävä paikka oleskella ja ikävä on suunnaton todelliseen "kotiin taivaisiin" tilaan josta olemme tulleet/heitetty/käsketty/kehoitettu[?] tänne helvettiin.

Jos se Kristuksen sana--> "Te ette ole osa maailmasta, jos olisitte maailma teitä rakastaisi" voitaisiin myös käytännön tasolla toteuttaa erillisellä mestalla ja systeemillä, missä maailmaa ja sen tapoja, menoa ja ajatusmalleja vieroksuvat ja inhoavat voitaisiinkin sijoittaa,,,erilleen muista elämään ehdoillaan,,olisiko silloin uskovilla[tosi] mitään koetusta,,eikö se olisi pakenemista ja yritystä kopioida henkisen olomuodon muotoa ja autuutta maalliseksi ja sehän on mahdotonta,,, on vain helpottavia toimia tästä helvetillisestä tavaran,kehollisuuden ja ihmisen eläimellisen menon oravanpyörästä, josta oikeasti pääsee hetkeksi poistumaan menttaalisen, ajatuksellisen hiljentymisen voimalla, jolloin maailman pahansuopuus ja materialistinen helvetillisyys hetkeksi poistuu,,, sillä hengen maailmaan ei materialistisella ja maallisella menolla varustetulla ajatuksella ole asiaa.

Että älä ihmettele enää, todella Korkeampaan uskova ei halua olla kuin välttämättömän kosketuksen verran tekemisessä tämän maailman olemuksen minkään muodon kanssa,,,ja sekin välttämätön paha tuntuu joskus ylivoimaisen epämukavalta ,,,kuin työntäsi kätensä johonkin hyvin kylmään ja inhoittavaan ja kuolleeseen aineeseen,,se jäädyttää,,halvaannuttaa lähes kaiken kauniin ja todellisesti arvokkaan melkenpä tyystin hetkessä,,siksi kosketukset maailman kanssa on jätettävä minimiin.

Äänestä

Suomalaiset jostain syystä puhuessaan uskovista, puhuvat vain kristityistä.
"Silti uskova vakuuttaa omaisuutensa,kuuluu ay-liikkeeseen tai johonkin edunvalvonta organisaatioon."
Minä en ole kristitty, uskon Jumalaan, enkä omaa muuta vakuutusta kuin pakollisen liikennevakuutuksen, en kuulu ay-liikkeeseen, enkä mihinkään edunvalvontaorganisaatioon.

Äänestä

Entäs tuo vaatetus ja jalkine puoli sekä henk. koht. puhtauteen ostetut tuotteet, nuo kaikkihan saattavat olla jonkun jumalattoman riistäjän valmistamia, ja näin ollen myös käyttäjäkin on silloin aikamoinen velmu sekä laittomuuden tekijä?

Kuitenkin jo aikojen alusta on annettu lupa elää ja vaikuttaa itse omiin tekemisiinsä, sillä ei niitä kukaan päivän päälle tarkkaile taivaastakaan käsin, vaan on pikemminkin kyse retoriikasta ja symboli-kielestä, jolla kuvataan ihmisen suhdetta Kaikkivaltiaaseen, luomakunnan Luojaan ja Hänen asennettaan luotuihinsa. Siis edelleenkin omatunto ja hävyntunto sekä moraali ja etiikka olkoon itsellisin ajattelun ja hyvän päätöksen teon apuna
sekä myös ne elämänohjeet, joita on annettu evääksi itsekullekkin ihmisen Pojan, Kristuksen toimesta jossakin vaiheessa ajallista elämäämme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmetellyt kirjoitti:

Kun ihminen sanoo uskovansa jumalan sanaan. Mitä hän silloin mahtaa tehdä. Minulle on aina jäänyt epäselväksi.
Jumala sanoo raamatun kautta,että hiuskarvakaan ei putoa hänen tietämättään. Toisinsanoen kaikki mikä tapahtuu on hänen sallimuksensa. Silti uskova vakuuttaa omaisuutensa,kuuluu ay-liikkeeseen tai johonkin edunvalvonta organisaatioon.
Eli hän näyttää selvästi että ei usko jumalan sanaan ja toimii sen mukaisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu