monikulttuurisesti? AVIOLIITTOON?

"Rikos avioitua ei-muslimin kanssa"

Suurin osa imaameista Ruotsissa on sitä mieltä, että musliminainen ei voi avioitua ei-muslimi miehen kanssa.

EKO on kulkenut moskeijoissa salaisen mikrofonin kanssa ja äänittänyt keskusteluja 15 muslimiseurakunnassa keskiruotsissa.

Imaamien mielestä kyseessä on rikos naista ja uskontoa kohtaan jos sellainen avioliitto solmitaan. Eräs imaami sanoi tällaisessa tapauksessa miehen kääntymisen olevan ainoa tie onneen.

EKO:n reportteri on imaameilla käynnin aikana esittänyt olevansa muslimi ja kysynyt neuvoja koska sisko aikoo avioitua ei-muslimin kanssa.
Eräs imaami kehoitti siskoa lukemaan koraania tullakseen toisiin ajatuksiin.

"kun muslimi nainen tai tyttö avioituu ei-muslimin kanssa, se on nähtävä suurena syntinä, ja rangaistuksena tästä on kuoliaaksi kivittäminen. Jos hän tajuaa kuinka vakava rangaistus tämä on, sitten hän myös tajuaa kuinka suuri synti on kyseessä", sanoi imaami.


http://www.dagen.se/nyheter/artikel.asp?ID=100533

7

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grustnij

      Aika monimuotoinen tuo islam, vähän kuin kristinusko tai juutalaisuus, eikös vain? 15 seurakuntaa ja vain yksi imaami oli tuota mieltä.

      Maratoonari Holmenilta olisi kiva saada kommenttia tällaiseen asiaan kuin miehen kääntyminen islamiin avioliiton vuoksi.

    • tilattu on

      Suomessa taas rikollista on vastustaa maahanmuuttajien oikeuksia, tapojen ja uskonnon vapauteen on pakko sopeutua.

      Onneksi paikalliset naiset voivat avioitua muslimi miehen kanssa, monikulttuurisuus lisääntyy kun uudet ikäluokat saavat oikean kasvatuksen.

    • maksaa tosta propaskeidasta?

      Mulle tarjosivat 1200$ kuussa jos rupean kokopäivätoimisesti vääntää antipatiaa.
      Mut sit mä kelasin et vittu ei mitään tolkkuu,
      olis pitäny ottaa joku kotkatatska ja corollamiesten
      kanssa diggailla jotain hjk:ta niin mä sanoin paskan marjat.
      Sit mä ymmärsin kun mun yks frendi heräs yhen jenkin
      luota että nehän soluttaa natseihin juutalaisia!
      Tehän ootte niitä jotka luulee että KAIKKI juutalaiset on ympärileikattuja. Eli ekaks te haluutte nuuhkii toistenne munat. Tosimiesten puuhaa.

    • .........

      olisitko, wwwnational, halunnut muslimivaimon? tai jopa vaimoja?

      • Et ole varmaan sellaisen lähellä ollutkaan kun tuollaisia kyselet? Haisevat melkein yhtä pahalta kuin muslimiehet, lieneekö peseytyminenkin kiellettyä. Mitä hittoa sitä usealla vaimolla tekisi, hyvä kun tämän yhden kanssa pärjää:)


      • Matti Meikäläinen
        wwwnational kirjoitti:

        Et ole varmaan sellaisen lähellä ollutkaan kun tuollaisia kyselet? Haisevat melkein yhtä pahalta kuin muslimiehet, lieneekö peseytyminenkin kiellettyä. Mitä hittoa sitä usealla vaimolla tekisi, hyvä kun tämän yhden kanssa pärjää:)

        sulla on suomalainen vaimo.suomalaiset naiset ne vasta likaisia on ku kaikkia panee.Onneks mun vaimo ei oo suomalainen.


      • Fine
        Matti Meikäläinen kirjoitti:

        sulla on suomalainen vaimo.suomalaiset naiset ne vasta likaisia on ku kaikkia panee.Onneks mun vaimo ei oo suomalainen.

        Mattia ei ole kukaan suomalainen nainen edes huolinut, on siis ollut pakko ottaa ulkolainen.
        Matin vastaus oli kyllä niin omituinen, että tässähän on syytä epäillä Matin aivojen toimivuutta.
        Aivot säästötilassa?

        Minä olen ihan tavallinen suomalainen nainen, ja minulle riittä tämä oma suomalainen mies ihan hyvin. Ei yhtään kiinnosta muut miehet.
        Tai Matti. Yök.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe