IIK!
Mulla on 5 reikää,ja ne aiotaan porata!!
Sisko sanoo,et se sattuu kun se on itekki ollu poraukses.
Mut..sil oli 1 reikä ja mul 5!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iik!
IIIK!
6
449
Vastaukset
- Tradux
Heippa!
Ihan ensiksi: rauhoitu!
Ja sitten asiaan:
* Tuskin niitä reikiä yhdellä kerralla paikataan, vaan todennäköisesti yksi tai korkeintaan kaksi per käynti.
* Kyllä se poraus yleensä aina vähän sattuu, mutta kivun kokeminen on yksilöllistä, joten ei kannata ruveta kauheasti pelkäämään jonkun toisen kokemusten perusteella. Sekin vaikuttaa, että minkä kokoisia reiät on ja missä hampaissa. Ja jos yrittää olla mahdollisimman rento (ajattelee mukavia asioita, hengittää rauhallisesti jne), niin on helpompi olla.
* Pyytämällä saat varmasti puudutuksen, jolloin poraus ei satu ollenkaan. Tosin jos reikä on pieni, niin puudutuspiikki saattaa tuntua ikävämmältä kuin poraus puuduttamatta (ainakin oman kokemukseni mukaan - paikkoja n. 15, puudutettu kerran).
* Reikien paikkaus pieninä on aina helpompaa ja kivuttomampaa kuin sitten, kun ne ovat kasvaneet suuriksi.
* Ehkä kannattaa kertoa hammaslääkärille, että vähän jännittää, niin hän osaa ottaa asian huomioon.
Eli älä panikoi, siihen ei ole syytä. Hammaslääkärit on yleensä ottaen kivoja ja ymmärtäväisiä. Rohkeasti vaan, kyllä siitä selviää, vaikka vähän sattuisikin! Ja sen jälkeen on hyvä fiilis, kun kaikki on kunnossa!!
Nimim. Hammaslääkäriin perhosia vatsassa mutta silti hymy huulilla ;-) - bölli
Ei niitä varmaan samalla kerralla porata.Mullakin oli kaks reikää.Toinen porattiin jo ja toinen porataa parin viikon päästä.Ei hätää, siihen saa puudutuksen :)
- reikäsuu
Mullapa oli 9 reikää!! :)
hih.. Tullut vähän tuota karkkia syötyä ja hammaslääkärit laiminlyötyä! :D
Arvaa pelottiko?
Mutta ei sattunut yhtään!(kävin kylläkin yksityisellä, jos jotenkin vaikuttaa asiaan??)
Eikä paikattu tosiaan kaikkia kerralla, vaan jouduin käymään neljä kertaa siellä!! :) - waergthg
Mullakin oli 5 reikää, porasivat kahdella eri kerralla, kauheeta kidutusta. Nykyään harjaan hampaat jokaikinen aamu ja ilta huolellisesti, enkä syö yhtään karkkia... Siperia opettaa!
- Auts
Oma hammaslääkärini näkee ilmeestäni, milloin ollaan tarpeeksi syvällä.......
Puudutusta en suosittele, koska se aiheuttaa epäsuorasti hampaiden reikiintymistä. Siksi, että hampaita lyödään helpommin laimin, jos "rangaistus" siitä on pienempi.- Pelokas
No jopas naulan kantaan osuit. Itse en saanut puudutusta, sattui niin saata...sti, että vedet tulvivat silmistä ja kurkussa korisi. Syvällä oli reikä, eikä tippaakaan kivunlievitystä-
Halusi RANGAISTA minua oikein kunnolla ja NAUTTIKIN SIITÄ! Yksityisellä tämä puoskari. Kunnallisella olen puudutuksen saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036603
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875007Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1083258Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313128Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272308Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191676Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961301Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391262Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311166- 48944