Mihin perustuu...

...että autovero poistuu? Siihen MOT:n juttuun vai? Onhan tietysti totta, että mokoma MOT:n ohjelma oli perseestä uudenauton myyjille. Nyt ihmiset sinkoilevat perumaan uudenauton tilauksiaan jne. Te niinkun meinaatte, että jos nyt ostaa auton missä on veroa, sen arvo on vuodenvaihteen jälkeen noin 33% alhaisempi? Ja että se verotuksen pudotuksessa hävitty rahasumma jää kuluttajan tappioksi? Miettikääpä nyt pikkasen... Ei suomessakaan nyt ihan niin hulluja juttuja tehdä. Jos se verotus häviää, valtio joutuu maksamaan verot takaisin kuluttajalle. Ja vielläpä korkoineen. Suomessa on verovalitus aika 5-vuotta.
61417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Etkö ole huomanut, olemme EU:ssa. Siksi tämä autovero poistuu. Ei kukaan väitäkään, että autoilun kokonaisverotus oleellisesti vähenisi. Mukavampi ostaa samalla rahalla parempi autoa:) Siksi hyvä että posituu.

Äänestä
  • No mistäs sitten revit rahat siihen käyttöveroon jos ostat auton samalla rahalla?

    EU on esittänyt että vero yhdenmukaistetaan vuonna 2016 jonka jälkeen on vielä siirtymäaika. Kannattaa tosiaan alkaa kymmenen vuotta etukäteen mesomaan että vero poistuu. mä ainakin ehdin siinä ajassa vaihtaa autoa pari-kolme kertaa. Ajelkaa te muut vaan rotteloillanne ja kytätkää veromuutoksia. Mä ajalen sillä aikaa bränikällä pirssilläni ja olen tyytyväinen. Siinäkin tapauksessa että vero poistuisi, eipähän tarvitse maksaa käyttöveroa ja lisäksi autoni on käytettynä arvokkaampi kuin sellainen mistä ei ostoveroa ole maksettu. Tuskinpa siinä loppupelissä paljon sen enempää häviää kuin auton ostamisessa yleensäkään. Tonni sinne tai tänne, kuka helvetti jaksaa vaivata päätään moisen asian miettimiseen. Senkin ajan voi käytää vaikka siihen rahan tienaamiseen.

    Äänestä

  • Kun luulet tietäväsi, kerrotko milloin autovero poistuu ja mikä se EU lainsäädäntö on josta mainitsit. Laita vaikka kopio ko. lain kohdasta meille muillekin tiedoksi.

    Äänestä

Huhuja on tosiaankin paljon liikkeellä. Lienevätkö tottakaan, ainakin aikataulu vaikuttaa turhan kiireiseltä.
Nyt esitettyjen arvelujen valossa vaikuttaa siltä, että muutosten myötä auton hankinta voi tulla halvemmaksi. Tämän edun tulee syömään autonkäytön julma kallistuminen muilla verotusratkaisuilla ( polttoaineet, käyttövero).
Se, että liikenteestä kerättävä veromäärä putoaisi, on silkkaa utopiaa. Tämä yhteiskunta nyt vaan on rakennettu sellaiseksi, että palvelujen purkaminen ( verotulojen vähentämisen ehto) ei onnistu. Jos liikenteestä ei kerätä, kerätään lisää tuloveroa ja esimerkiksi ruoan arvonlisäveroa. Sitä ei varmasti kukaan halua!
Summa summarum. Jos auton haluaa ostaa pihalle seisomaan naapurien kiusaksi, saattaa se jollakin aikavälillä tulla edullisemmaksi. Mutta auton käyttäminen kallistuu. Esitetyistä veromuutoksista eivät hyödy auton käyttäjät eivätkä kauppiaat, kaikki kärsivät. Ja valtio hieroo karvaisia käsiään tyytyväisenä, meniväthän miinaan.....

Äänestä

ei valtio joutunut maksamaan veroja takaisin vaikka auto olisi ostettu 2002.eli mika ihmeen 5-vuotta.

Äänestä

tulee valtiolle kalliiksi kun varallisuusvero poistuu 1.1.2006. jos viel autoverokin poistuu ????????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...tietonne... kirjoitti:

...että autovero poistuu? Siihen MOT:n juttuun vai? Onhan tietysti totta, että mokoma MOT:n ohjelma oli perseestä uudenauton myyjille. Nyt ihmiset sinkoilevat perumaan uudenauton tilauksiaan jne. Te niinkun meinaatte, että jos nyt ostaa auton missä on veroa, sen arvo on vuodenvaihteen jälkeen noin 33% alhaisempi? Ja että se verotuksen pudotuksessa hävitty rahasumma jää kuluttajan tappioksi? Miettikääpä nyt pikkasen... Ei suomessakaan nyt ihan niin hulluja juttuja tehdä. Jos se verotus häviää, valtio joutuu maksamaan verot takaisin kuluttajalle. Ja vielläpä korkoineen. Suomessa on verovalitus aika 5-vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu