37% korvatuista vahingoista

parkkipaikkatoheloinnista

Siis Tuulilasin (http://www.tuulilasi.fi/turvallisuus/?subarea=&article=124012) mukaan 37% korvatuista vahingoista tuli parkkipaikalla tapahtuneista vahingoista ja niistä noin 66% peruuttuksista. Eikä vakuutusyhtiöt silti anna mitään bonuksia sellaisen nerokkaan ja halvan laitteen käytöstä kuin peruutustutka.. Biltemasta saa neljän pisteen tutkan jo noin 50€ hintaan (sivu 22). Asennus ei hirveitä vaadi, mutta ei tuon hinta nyt jossain teetettynäkään mikään hirmuinen ole.

Nykyisillä omavastuuhinnoilla jo ensimmäinen vältetty kolhu maksaa vekottimen takaisin ihan kevyesti.

3

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lol gg

      hyvä huomio, mutta lähetä viestis vakuutusyhtiöiden mailiin.

    • parkkipaikka kolhut

      Parkkipaikka kolhuja kun on melko paljon niin niistä isompi omavastuu ja vain pieni korvaus. Syystä että ei kaikkien tarvitsi maksaa näitä kolhuja joita Suomessa vuoden aikana ajetaan hirveän paljon.

      Mutta ei se peruutustutka varmaan poista kuin puolet kolhuista. Kylkikosketuksia ajetaan, ovilla kolhitaan, kauppakärryillä kolhitaan ja myös ihmisiä murjotaan autoilla.

      • eroteltu

        66% parkkipaikkavahingoista tuli peruutuksista, tai artikkelissa sanamuoto oli tarkemmin "kaksi kolmesta pysäköintialueilla tapahtuvista vahingosta tapahtuu peruuttamalla".

        Ei se tutka kaikkia peruutusvahinkoja poista, mutta varmasti vähentää niitä tuntuvasti. Sitä paitsi peruuttamalla on helpompaa mennä parkkiin ja myöhemmin lähteä siitä, kuin etuperin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe