Tällä kertaa sain vuokra-autoksi uuden karhean Chevrolet Impala LS:n. Auto on ehdottomasti ohjaustunnottomin auto jota olen ikinä ajanut. Mutkissa tuntui hieman häijyltä kun ohjaus ei juurikaan palauta. Kyyti on kyllä jenkkiautomaisen tasaista jos tie on tasaista :-)
Kun on tottunut autoihin joissa on jonkinasteiset kuppipenkit, niin tuntuu että tiukemmin Impalalla kurviin kantatessa joutuu ottamaan toisella kädellä kauhukahvasta kiinni että kestää paikoillaan.
Jalomuovilla koristeltu koelauta näytti melko tyylikkäältä. Silmiin pistävä suunniteluvirhe oli ainoastaan rattivaihdekepin sijainti, joka häiritsi radion käsittelyä ajon aikana.
Positiivisin asia autossa oli moottori. Tehoa V6:ssa tuntuu olevan normaaliajoon kohtuullisesti (211 hp)ja ajotietokone näytti maantieajossa kulutukseksi vain 7,0 L/100km kun yksiköt vaihtoi metriseksi.
Chevy Impala 2006 koeajo
3
679
Vastaukset
- muka
Miten niin rattivaihde katselin tuolta Chevroletin sivuilta kuvia ja kaikissa sisäkuvissa oli lattiakeppi ja penkeissä näytti kyllä olevan sivuttaistukea. Onkos varma ettet unissasi koeajanut isoisän vanhaa 60-luvun impalaa, vai asutkos jenkeissä? ja vuokrasit jostain vanhan rimpulan että voisit haukkua jenkkejä kun ei enää löytynyt 20 vuotta vanhaa japsia vuokralle kun on jo aikoja sitten pistetty paalaukseen.
- Anakonda
Hehe.. huumor miehiä :-) Kyllä, asun jenkeissä.
Ihan se auto oli vuokrattu siihen perimmäiseen tarkoitukseensa eli siirtymiseen paikasta A paikkaan B ja vielä takaisin A:han.
Rattivaihde siinä oli, tai jos se oli pyyhkiöiden katkaisin, niin ainakin siitä sai vaiheen päälle :-)
En kait minä jenkkiautoa haukkunu. Yritin löytää siitä myös positiivisia puolia. 24 tonnilla saa 24 tonnin auton, se on selvää. Ellei sitten osta vähän ajettua käytettyä kuten itse olen tehnyt.
Mitä taas japseihin tulee, niin ennemmin vaikka V6 Impala kuin vajaatehoisempi japsi.
- setae
Ilmeisesti olet koeajelemassa valtameren tuolla puolen? Uutta Impalaa ei tänne saa maantiekäyttöön kuin muuttoautona.
Tämäkin on yksi niistä peleistä joka saisi tulla suomeen, mallistosta löytyy mm. 303hp 5.3L V8:lla varustettu Impala SS, jolla hintaakin on vaivaiset $27k. Perusmallihan lähtee jo $21k, ja kokoa ja tilaa on kuin ässämersussa.
LS on tosiaan se "karvalakki" perusmalli, jossa on vakiona rattivaihde, kuten myös seuraavassa LT-mallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770