uskon arkkitehtuuri

RNA

Ajattelin altistaa viimeaikaiset pohdintani tänne palsalle yleisesti raadeltavaksi ja arvosteltavaksi.

Muinainen ihminen oli tottunut asumaan matalissa hentorakenteisissa majoissaan. Nähdessään vallan ja uskon valtavat monumentit (pyramidit - kölnin tuomiokirkko...), hän koki kenties ne yliluonnollisina ilmentyminä. Tämä yliluonnollisuuden kokeminen taas edesauttoi uskomista kulloiseenkin oppirakennelmaan. Kun hän vielä astui sisään vaikkapa tuohon kölnin tuomiokirkkoon, ja kuuli yliasitilliset uruista lähtevät infra-äänet ja rakennuksessa sopivalla tavalla kaikuvan musiikin, tunsi hän yhä voimakkaampaa yhteyttä johonkin yliluonnolliseen.

Tämä heräättää erittäin mielenkiintoisen yhteyden uskontoa vallakäytön välineenä käyttän tahon ja tekniikan ammattilaisten (esim. arkkitehtien) välille. Uskon oppimestarit eivät itse kyenneet suunnittelemaan valtavia monumentaalisia kirkkoja ym. pyhiä rakennuksia, vaan tarvittiin asiantuntijoita. Näiden asiantuntijoiden rooli on mielestäni sivuutettu, kun on tarkasteltu ihmisten uskon kokemuksiin johtaneita syitä.

Olisi mielenkiintoista saada selville, jokin valtavan kirkon rakennushakkeen vaiheet. Se varmasti lähtee oppimestareiden ajatuksesta, jotka sitten kertovat arkkitehdeille, millaisen lopputuloksen haluavat. Ehkä he nimeävät, että rakennus tulee olla vaikuttava, tunteisiin vetoava ja että sen sisätilojen akustiikka pitää vastata tiettyä ihmisten tunteisiin vetoavaa mallia. Tähän ehkä arkkitehdit esittävät parannusehdotuksia ja lopputuoskesta muodostuu optimaalinen, jonka äärellä ihminen voi tuntea pienuutensa ja olla altis manipuloinnille.

Nykyään valtavat rakennelmat ovat arkipäivää, eivätkä nykyajan kirkot juuri erotu edukseen. Sen sijaan taluoselämän monumentit ovat nykyään valtavia yhä suurempien pilvenpiirtäjien kohotessa eri puolilla maapalloa.

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samapa tuo

      Antonio Gaudi oli uskovainen ja arkkitehti; varmaan suunnitteli työnsä pitkälle itse.
      Ei Jumala asu käsillä tehdyissä rakennuksissa, ja Häntä ei voi manipuloida rakennuksien koolla tai millään muullakaan tavoin. Musiikkikeskukset ja studiot ovat myös manipiloinnin välineitä, niin kuin kaikki muukin mitä ihminen välittää toiselle ihmiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1209
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      905
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe