Vanhanen antoi vakuuttavat vastaukset ja kertoi asioista niin kuin ne on (fakta).
Niinistö taituroi tyylikkäästi opposition tavoin mutta kuitenkin asiallisesti.
Muut presidenttiehdokkaat eivät vakuuttaneet...
Niinistö taituroi tyylikkäästi opposition tavoin mutta kuitenkin asiallisesti.
Muut presidenttiehdokkaat eivät vakuuttaneet...
Vastaukset 2
Vanhimmat
On tämä Suomen politiikka kummallista. Fortumin optioiden yhteydessä leviteltiin käsiä, kun ei oltu tajuttu millaisia sopimuksia ollaan tekemässä. Ja hups! oltiinpa tehty huonot sopimukset, mutta VOI! VOI! kun ei niitä enää voida perua/korjata tai tehdä mitään. Nyyh! rahat oli ja meni ja juuri sossut, nuo köyhien parhaat kaverit pitivät eniten "sopimuksista" kiinni. Niilläkin rahoilla olisi moni vanhus ja elämästään syrjäytynyt saatu raiteilleen, mutta EI.Siellä rahat nyt lämmittävät poliittisin perustein valittua "toveria", joka pistää niitä vaan läjän alimmaiseksi ja ottaa entisiä päältä.
Nyt oli taas syntymässä TORSO laki, ja kun Matti Vanhasella oli ryhtiä ja selkärankaa ottaa se uuteen harkintaan ja täsmennettäväksi, niin voi jummi mikä mökä siitä syntyi.Olisiko ollut parempi päästää suseksi syntynyt laki nyt läpi ja voivotella ja ola tumput suorana, kun se ei toimi. Juuri tällaista päättäväisyyttä presidentiltä vaaditaan.
Presidentti on arvovaltajohtaja. Hänellä ei ole toimivaltaa sisäpolitiikkaan, vaikka moni kansalainen sitä tahtoisikin:)